Reklam
Reklam
Reklam

Yörükevi’nden YEŞİL sevgisine katkı

Yörükevi’nden YEŞİL sevgisine katkı

Yörükevi’nden YEŞİL sevgisine katkı
24 Şubat 2018 - 13:14

Yaklaşık 9 yıldır Yörük kültürüne tanıtmak gayesiyle Bornova Kayadibi Köyü’nde hizmet veren Yörük Evi, çocuklara YEŞİL sevgisini aşılamak, YEŞİL dokunun devamlılığını sağlamak ve O’nları özendirmek için “Her çocuğun bir fidanı olsun” kampanyası başlattı
Ege Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı ve Kayadibi’ndeki YÖRÜKEVİ’ni hayata geçiren merhum Yılmaz Bağarkası’nın eşi ve çocuklarından anlamlı kampanya… Ülkemizde çeşitli sebeplerle gittikçe azalan YEŞİL dokumuza dikkat çekmek, küçüklere YEŞİL sevgisini aşılamak gayesiyle YÖRÜK’evinin işletmecileri Hafize ve Yeşim Bağarkası “HER ÇOCUĞUN BİR FİDANI OLSUN” etkinliği düzenledi.
Hafta sonu, Bornova Kayadibi’nde kahvaltı salonu olarak hizmet veren, Bornova ve yakın illerden de her gün ziyaretçileri olan Yörükevi’nin yaz bahçesinde düzenlenecek etkinlikte çocuklar, kendi fidanlarını kendileri dikecekler. Yörükevi’nin işletmeye açılması ile birlikte rahmetli eşiyle çok sayıda fidan dikerek bölgeyi ağaçlandırdıklarını, mevcut yeşil dokuyu da koruduklarını belirten Hafize Bağarkası, “Biliyorsunuz, Peygamberimiz de (s.a.v.) Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikin’ buyurmuş… Her yıl binlerce dönüm yeşil dokumuz, ormanlarımız ya kasıtlı şekilde, ya da dikkatsizlik sonucu küle dönüyor. Oksijen kaynağımız olan ormanlarımızı gözümüz gibi korumalı, elimizden geldiğince bulunduğumuz alanları yeşillendirmeliyiz. Bu düşünceden hareketle, özellikle geleceğimiz olan çocuklarımıza YEŞİL sevgisini aşılamak, her bireyin bir dikili ağacının olması, onu koruması için böyle bir kampanya yapıyoruz. Çocuklarımız, kendi diktikleri fidanların aşama aşama büyüdüğünü görecek, bakımlarını kendileri yapacak, tabiatla da başbaşa kalacaklar” dedi.
Bağarkası, 3 Mart Cumartesi günü saat 13.00’te düzenlenecek HER ÇOCUĞUN BİR FİDANI OLSUN kampanyasına katkı sağlamak isteyen aileleri, çocuklarıyla birlikte Yörükevi’ne beklediklerini söyledi.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum