Reklam
Reklam
Yunus Karakaya

Yunus Karakaya


Ne Olacak Foça'nın Sorunu?

03 Kasım 2019 - 19:02

İzmir’in tüm milletvekillerine sesleniyorum,”Foça’nın kanayan yarası olan tatil köyü sorununa  ne zaman el atacaksınız?”
Bilindiği gibi İzmir Foça'daki Türkiye'nin ilk tatil köylerinden, 2005 yılından beri kapalı olan eski Club Med adıyla bilinen Foça Tatil Köyü 8.2 milyon dolar bedelle ihaleye çıkarılmıştı...
Ancak ihale iptal edilmesi Foçalılarda hayal kırıklığına sebep oldu. İptalin ilan metninin 5. maddesi ve ihale şartnamesinin ilgili hükümlerine istinaden yapıldığı açıklandı. 
 
Foça ilçesinde 52 yıl önce açılan 38 yıl hizmet verdikten sonra 2005 yılında kapatılan Foça Tatil Köyü, 2006 yılında açılan ilk ihalede en yüksek fiyatı 8.2 Milyon Dolarla veren Yıldırım Dış Ticaret Anonim Şirketi'ne verilmiş, ancak teslim aşamasında ihale iptal edilmişti. Kapandıktan 13, ilk ihaleden 12 yıl sonra 30 Temmuz 2018 tarihinde sonuçlanan ikinci ihaleyi ise, İstanbul Merkezli Arda Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. kazanmasının ardından Foçalılar büyük mutluluk yaşamıştı.Ama ihale iptal edilince yeniden başa dönüldü.
Geçitiğimiz günler Foça Sevdalısı olan değerli kardeşim Taner Acar ile birlikte bir zamanlar ünlü isimleri ağırlayan Club Med adıyla bilinen Tatil köyünün icler acısı halini görünce inanın gözlerim yaşadı.Bir tarafta milli servet heba oluyor diğer tarafta Foça Turizm pastasından yeterince pay alamıyor.Durum böyle olunca Foçalılar  tesislerin göz göre göre yok olmasını yürekleri kan ağlayarak izliyor.Orman Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı ortak nokta da buluşsa sorun çözülecek ama...İşte sorun “Ama”da gizli.
Değerli dostum  Taner Acar,siyasi kimliğiyle değil,bir Foça sevdalısı olarak”İzmir milleyvekillerinin ve Kent yöneticilerinin tesisi hayata döndürecek projeler geliştirmeleri gerektiğini “sözleriyle mesaj veriyor.
Acar, "Tatil köyü, bir dönem ilçe ve Türkiye ekonomisine çok büyük katkılar sağlamıştı. Taşımacılığından istihdamına birçok Foçalı için geçim kaynağı olmuştu. Ancak tesis şu an acınacak halde. Foça'da bir dönem ekonominin lokomotifi olacak bu tesis, yeni gelecek tesislerin de başlangıcı olabilir. İzmir Milletvekilleri ve Kent yöneticilerinden isteğimiz bu tesisi bir an önce Turizm Bakanımıza anlatmaları ve tekrar hayata döndürecek projelerle ortaya çıkmaları" dedi.

 YAZARLIK OKULU
Türkiye Yazarlar Birliği İzmir Şubesi’nden”Yazarlık Okulu”.Eğitimciler arasında benimde bulunduğum “Yazarlık Okulu”nda bir birinden değerli isimler ders verecek.D.Mehmet Doğan(TYB Onursal Başkanı)Prof.Dr.Kenan Erdoğan(CBÜ Ed.Fak)),Prof.Dr.Fazıl Gökçe(E.Ü.Ed.Fak),Prof.Dr Mehmet Türkeri(DEÜ.İlh.Fak),Doç.Dr.Erkan Göksu(DEÜ.Ed.Fak),Doç.Dr.Sabahattin Çağıl(DEÜ.Eğt.Fak)Dr.Mehmet Özer(DEÜ.Eğt.Fak),Mahir Adıbeş(Hikaye Romancı),Ümit Yaşar Oğuzhan(Şair,Çevirmen,Yazar),A.Levent Erteki(Yerel Tarihci/Eğitimci)Yazarlık Okulunda Ders verecek isimler.Konuyla ilgili bilgi almak istiyorsanız Türkiye Yazarlar Birliği İzmir Şubesiyle irtibata geçe bilirsimiz
ADRESE TESLİM SÖZ
Dost acı söyleyen değildir. Acıyı tatlı söyleyebilendir.(HZ.Mevlana)
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum