Reklam
Reklam
Salih ARIKAN

Salih ARIKAN


ÇEKMEYECEĞİM

17 Ağustos 2020 - 18:19 - Güncelleme: 17 Ağustos 2020 - 18:26

ÇEKMEYECEĞİM. 

Değerli arkadaşlar bu dönemde erişilebilirlik her zaman’ kinden daha önemli. Neden çünkü mesafe maske ve temizlik kurallarına ne kadar uyulursa o kadar hasta olmayız. 

Ancak biz görme engelliler yardım etme maksadı ve farklı nedenlerle mesafe sorunu yaşıyoruz. İzinsiz dokunanlar yol üstünde sohbet edenler ve toplu taşımada yolculuk yapanlar mesafeyi ayarlamakta zorlanıyor. 

TEKLİFİMİZ!!! 

Merkezi ve yerel yönetimler sivil toplum kuruluşlarıyla farkındalık artırılmalı. Ne istiyoruz bir görme engelliyle karşılaşıldığında yardım isteyip istemediği sorula bilinir izinsizce dokunulmamalıdır. 
Bazen ’de gerçekten yardıma ihtiyacı olanlar olabilir. 

GELELİM YAŞADIKLARIMIZA. 

Kaldırımlarda arabalar masalar ve her tarafımıza batan motorlar var. Kaldırımlarda yürümekte zorlanıyoruz önümüzde tehlike olunca izinsizce tutup tehlikeyi geçirmeye çalışılırken sosyal mesafe ayarlanamıyor. 

YAYA GEÇİDİ İHLALLERİ

Sıkça yaşadığım olaylardan sesli sinyalizasyonu duyunca hızlıca geçmek istediğimizde yaya geçidini ihlal etmiş bir araca çarpıyoruz. 

Defalarca şikâyet ediyoruz yazıyoruz ancak bir sonuç alamıyoruz çünkü cezalar caydırıcı değil kaldırım işgalleri yaya geçidleri ve engellilere ayrılmış otoparkların cezaları komik durumda yaşadığım bir tecrübe yaya geçidi ihlal olmuş polisi çağırdım ceza kesti. Âmâ çekici çağırmadı ben seni karşıya geçireyim dedi. 

Kaldırım kenarlarında esnafın araçları var. Genelde yaya geçidlerini ve kaldırımları oralarda dükkânı olamayanlar ihlal ediyor. 

ÇEKMEYECEĞİM. 

Bugün yaşadıklarım farklı bir boyut kazandı. Öğle arası yaya geçidi ihlal edilmiş bende birine bu aracı resimlermisin dedim. Oda araç benim gel seni karşıya geçireyim dedi. Meselede zaten bu benim oradan tek başıma geçemeyeceğimi biliyor bende aracı çekermisin dedim. Oda çekmeyeceğim dedi. Bende bağırıp çağırıp milleti başıma topladım ve aracını çekti. 

İşin ilginç yanı çoğu kişinin araç sahiplerinden yana olması daha bizim kat edeceğimiz epey mesafenin olduğu gerçeğini hatırlatıyor ne istiyoruz. 
1.Cezalar caydırıcı olsun,
2. Farkındalık çalışmaları yapılsın.

Salih Arıkan, 
Tel: 0506 514 96 93

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum