Reklam
Reklam
Salih ARIKAN

Salih ARIKAN


AİLE OCAĞI SIĞINAĞIMIZ OLSUN.

08 Aralık 2019 - 21:25

AİLE OCAĞI SIĞINAĞIMIZ OLSUN. 

Bütün kötülüklere karşın aile ocağımız sığınağımız dayanağımız olsun. Yapılan deney fakültelerde bu deney hep anlatılır. 

Yetimhanede iki gurup çocuk vardır. Bir gurubun sadece kişisel bakımları yapılır. Diğer guruptaki çocuklarsa hem bakımları yapılır hem de sevilir okşanır. Hiç bir görünür neden yok iken sevilmeyen çocukların öldüğü görülür. O yüzden çocukların anne baba şefkatiyle büyütülmesi sağlıklı bir kişisel gelişimin anahtarıdır. 

HİÇ BİR EBEVEYN DİĞERİNİN YERİNİ ALAMAZ. 

Bir araştırmadaysa evliliklerde kritik aşamanın üç beş yıl olduğu ortaya çıkmış. Büyük aileyi kaybettik çekirdek ailemiz kurtulsun. Önceden büyüklerimiz vardı evlerimizin bereketi çocuklar kaynana ve kayınpederlerde ana baba yerine geçer. Şair Yavuz Bülent Bakiler "Anneciğim, bilmem farkında mısın" şiirini kaynanasına yazmış ben duyunca çok şaşırmıştım. 
Evet, belki büyük konaklarda beraber yaşayamayız ama aileler çocuklarıyla bağını kesmesin. 

Dün bir haber okudum yirmi iki yaşında genç bir anne birisi üç birisi iki yaşındaki çocuğunu evde bırakıyor ve alışverişe gidiyor elektrikli soba devriliyor yangında çocuklar dumandan zehirlenip ölüyor. Bence üzerinde derin düşünülmesi gereken bir olay. Tecrübesizlik mi desek ne desek iki güzel kızımızı geri getiremez ama bundan sonra bu olayları iyi analiz ederek çözüm arayabiliriz. 

Bizim oralarda gençler önce evlenir bir müddet aileleriyle oturur. Üç beş yıl kritik aşama için güzel bir dönem olabilir mi gerçi artık evlenenler ayrı oturuyor. Ama bağ kesilmeyerek sorunlar aza indirgene bilir mi benim babam ve annem on yıl dedemlerle birlikte oturmuşlar. Annem anlatırdı en küçük amcalar onun çocuğu gibiymiş ve çok küçüklermiş. Tabi artık şartlar değişti ama bu kadar birbirimizden uzaklaşmamızda kabul edilebilir değil. Tekrar ailemizin güçlü bir şekilde ayakta kalması için çaba göstermeliyiz sonra cinsiyetsizleştirme ve aileleri partner olarak değerlendiren sığ zihniyet yaygınlaşır buda ailenin sonu olur. 

Türk milleti aile kavramıyla güçlü aileyi alırsak geriye neler kalır düşünmek bile istemiyorum. Aydınlar yazarlar ve bu ülkeye sevdalı olanlar aileyle ilgili çalışmaların içinde olsun. Belki benim aile olma sürecim uzayacak ama ailenin korunmasına dair hatırlatmalarımız sürecek. 
Gençler evlenecek öncesinde eğitimler verilmeli aile danışmanlığı çift terapileri artırılmalı. 
Tarihi ve kültürel zenginliklerimiz yeni nesillere tanıtılmalı. 
Şimdi çok rahatız tüm işleri makineler yapıyor bizde dedikodu yapıyoruz. Annem derede küllü suyla tokaçla çamaşır yıkardı ama çok sağlıklıydı. Şimdi hareketsizliğe bağlı hastalıklar yaygın. 
Anneler babalar çocuklarınızdan elinizi çekmeyin bazı ailelerde boşanmaya teşvik ediyor. Hâlbuki aileler yapıcı olmalı danışmanlık yapmalı bir altüst oluş yaşıyoruz durmadan savruluyoruz tek tutanağımız aile ocağıdır yoksa daha hızlı savruluruz sevgi saygı sadakat ve tüm güzelliklerin yaşandığı aileler diliyorum. 

Salih Arıkan, Tel: 0506 514 96 93

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum