Şafak SOL

Şafak SOL

Şafak Sol'un kaleminden

Fatma Köse'den Ülkemizdeki tüm kadınlara mesaj var!

18 Nisan 2021 - 14:54


Kars’ dan Ankara’ya, İzmir’den Mersin’e, Çanakkale’den Erzurum’a... 
”Bir kadın olarak, ülkem var. Bir kadın olarak, ülkem daim olsun istiyorum. Bir kadın olarak bütün kadınlar güven içinde olsun istiyorum” diyerek; Kalplerde ve Türk siyaset tarihinde derin izler bırakıyor Fatma Köse. Gelin başarılı siyasetçinin sözlerine, çalışmalarına biraz daha yakından kulak verelim. 
Türkiye’de etkili ve kaliteli siyaset adına çıkış yapan Köse, tek bir bedenden bakan bir bakış açısı, tek bir pencere, tek duvar ardından bakmıyor kadınların hayatına. Bulunduğu zor koşullar içinde kolay olanı yapmıyor. Sadece ”kadın” olduğu için “bedeninin içine sığdırmıyor yaşamı” tüm varlığı ile kanıtlıyor insanın ve kadın olmanın gücünü. Bir ”kadın ki haykırışlarının gücünde birleştirip duyuruyor sesini. Ülkesinde olup bitenlere kulak kapatmadan, kadın kabuğunda ezilmeden, erkek egemen toplumda öz varlığını gözler önüne seriyor. Kendi değerlerinin farkında olan Köse “tüm kadınlar için mücadeleye devam” diyerek sürdürüyor siyaset yaşamını.
CHP Genel Başkan Danışmanı Köse: Kadınlarımız yıllar sonra geçmiş yıllarda annelerimizin verdiği mücadeleyi sürdürüyor ama bu sefer daha kalabalık ve teknoloji çağının vermiş olduğu lüks ile büyük bir dayanışma içindeler! Son yıllarda artarak çoğalan eşitsizliğine, şiddete, ötekileştirmeye, ayrımcılığa, kadın cinayetlerine rağmen kadınlarımızın içindeki umutlar inatla tükenmiyor. Daha çok güçleniyor, daha kalabalık çoğalıyoruz aynı yolda, Daha kararlı ve daha savaşçıyız. En önemlisi “farklıyız, farkındalar, farklılar, farkında ol!” diye sesleniyor tüm kadınlara. Kadın cinayetlerinin karanlık yüzüne isyan ediyor. ”Kadının varlığına saygı duymayan ezik zihniyetler; “kadının, düşünmesine karşıdır. ” diye ifade ediyor Köse. Birçoğumuz gibi onun da içinde yetiştiği toplum değişti değişmesine ancak; hâlâ yıkılamayan ve güncellemelerine devam eden tabular, duvarlar var! İşte tüm bu tabulara inat, kadının önündeki tüm setler için düşünmeye, düşündürmeye devam ediyor. Kadınların ruhlarına dokunuyor, Tüm bunların ötesinde “ kalbinin sesini dinle” bunun için yola çıkmalı, adımlar atmalı, korkmadan, kötü bakışların altında ezilmeden cesurca ve bir dev gibi atın adımlarınızı” diyerek destekliyor girişimci kadınlarımızı. ”Başkalarının gözlerinin bizim kafeslerimiz olmasına izin vermeyiz” “bize ait olmayan düşünceler bizim olamaz” sözleri kalmalı kulaklarda. Eşit bir dünya için kadınların bu yolda adım atmaları kaçınılmaz bir gerçektir. Tek bir coğrafyadan tek bir düşünceden, tek bir kalıptan seslenmeden çalışmalarına devam eden Köse: Birbirlerinden farklı olunmadığı gibi ne eksik ne güçsüzlük var ortada. Kadınlar tam her yerde var! 
Geçtiğimiz haftalarda İzmir’den bir rüzgâr gibi eserek geçerken; “Kadınlar geleceklerinin şekillenmesinde etkin ve karalı bir role sahip olmalı.” Atılan adımlar her kişinin kendi sorumluluğundadır. Kadınların potansiyellerini kullanabilmeleri açısından pratik tecrübeler geliştirerek değişime her daim açık bireyler olmaları ve bu yönde geleceğe güvenle bakmalarını amaçlamaktayız dedi.Fatma Köse Genç girişimcileri ziyaret ederek onları yüreklendirmeye devam ediyor.
TOBB İzmir Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyesi
Şafak Sol

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum