Şafak SOL

Şafak SOL

Şafak Sol'un kaleminden

Doğru İnsanlar

04 Ağustos 2020 - 11:30

Bir şirket kurmak ve geliştirmek ancak mükemmel düşünmekle mümkün olur. İşletmenin küçük veya büyük olması hiç önemli değildir. Önemli olan şirketin konsepti ile ilgili tüm ayrıntıların tek tek detaylandırılması ve nereye doğru yol alınacağının bilinmesidir. Şirketin belirli belirsiz zamanlarda uygulayacağı yön ve strateji değişim süreçlerine ayak uydurulması ancak işin en başında doğru insanlara sahip olmakla mümkündür. Doğru insanı işe aldıktan sonra kişinin kurum içinde nereye yöneleneceğine karar vermek daha uygun olur. 
İş hayatımızda birlikte olduğumuz insanlar doğru insanlar mı? Bu sorunun cevabını verebilmek için sonuna kadar dürüst düşünmek gerekiyor. Bu ve benzeri sorular bazen hayatımızın odak noktası haline gelir. Her şeyin yerli yerine oturabilmesi için titizlikle saatlerce bazen yıllarca düşünürüz. Sonra doğru insan olmadığını anladığımızda onları ayıklamaya ve yönümüzü yeniden belirlemeye çalışırız. Keşke daha yolun başında doğru insanlara sahip olup olmadığımızı önceden bilmeyi öğrensek ve öyle harekete geçsek, ne iyi olur. 
Bu tür yaklaşımın bize ne faydası olacak? Çünkü doğru insanı yönlendirmek zorunda kalmıyorsunuz. Çünkü bu insanlar mükemmele ulaşma arzusunu tanıyor ve bu amaçla harekete geçiyorlar. Para onlar için şirketin hedeflerinden önce gelmez. 
Ancak mükemmel şirketler titiz davranırlar, hak yemezler ve acımasız davranmayı bilmeyen bir kültüre sahiptir. Çünkü herkes uyulması gereken standartları bilir ve ona uygun davranır. Sürdürülmesi gerekli olan kuralları bilirler ve uyulmadığı zaman işlerini kaybedeceklerini bilirler.
Kıymet bilmemek, acımasız olmak ancak iyiden ilerlemeyi başaramayan şirketlere özgüdür. Acımasız şirketler yapılanma süreçlerinde veya başka bir nedenle onlarca insanı işten çıkarabiliyor ya da bölümleri kaldırabiliyor. Sürekli bir korku ortamında şirket yavaşlar ve sağlıklı ilerleyemez. 
Mükemmel şirketler herkesin elinden gelenin en iyisini yapması için mükemmel bir takım ruhu ile çalışır. Bunun nedeni doğru insanların işe alınmasıdır. Mükemmel şirketler ‘‘mükemmel düşünen insanlar olmadan, mükemmel vizyonun hiçbir önemi olmadığını’’ bilirler.
Konuştuğu kimseden gerçeği duymak ister. Sorgulama ve yalakalık etmekten uzak, açık sözlülük içeren bir kültüre sahiptirler. Rüyalar yerine gerçeğe bakar ve gerçeği savunurlar.
Yani ‘sonuna kadar dürüstlük’.
TOBB İzmir Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyesi
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum