Şafak SOL

Şafak SOL

Şafak Sol'un kaleminden

Cumhuriyet Halk Partisi ve Fatma Köse

06 Temmuz 2020 - 11:29 - Güncelleme: 06 Temmuz 2020 - 14:15

‘Kim demiş bir kadın küçük şeydir; bir kadın belki en büyük şeydir.’ 
Cumhuriyet Halk Partisi, felsefesi, duruşu ve değerleriyle çocukluğumdan bu yana benimsediğim bir parti olarak beynime kazındı. Ulu önder Atatürk’ün ‘Fazilet” olarak nitelendirdiği Cumhuriyetimizin kurucu partisi olması ve yine Atatürk’ün şaşmaz ilkelerine bağlılığımdan dolayı; çocuk yaşta tercihimi yapmıştım. Oldum olası kendimi refakatçısı olarak hissettim, gönül verdim, neferi olmaktan gurur duydum Cumhuriyet Halk Partisi’nden. 
   Parti içinde ilçe ve il kadın kolları kongrelerini mart başında tamamlayan Kadın Kolları Genel Başkanlığı, 14'üncü Olağan Kadın Kolları Kurultayı’nı
11 Temmuz’da yapmaya hazırlanıyor. Kurultayın ‘eşitlik gelecek’ temasıyla yapılacağını söyleyen CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin fedakarlıklarla yüklü mücadelesine birden fazla tanıklık ettim. Öncelikle şunu belirtmek isterim; bugün de aktif olarak bulunduğum partimde Olağan Kadın Kolları Kurultayı’nın hayırlı olmasını diliyorum.
 Kadın Kolları Genel Başkanımız Sayın Fatma Köse’nin kadınların yaşadığı sorunlara gerçekçi ve rasyonel yaklaşması, Türkiye’nin en ücra köşelerinde azimle yaptığı çalışmalar çok ulvi ve kıymetlidir. İl başkanından mahalle temsilcilerine, parti delegesinden çaycısına kadar etrafındaki insanlara gösterdiği nezaketi ve ilgiyi kimse inkar edemez.
Öyle ki, yüreği vatan sevgisiyle dolu Halide Edip Adıvarlar, Nezahat Onbaşılar, Şerife Bacılar, Erzurumlu Kara Fatmalar milli mücadele döneminde nasıl ki yurdunu ve bağımsızlığını savunmuş ise Sayın Fatma Köse’nin de kadınlara ve yurduna sıkı sıkıya sarıldığını gördüm. Türk kadınının sahiplenici yanını dünden bugüne çok iyi temsil etti. Milli mücadele döneminde cepheye silah taşıyan, Mehmetçiğin yaralarını saran Türk kadınlarını hiç unutmadan ülke meselelerinden kadın sorunlarına kadar omuz omuza, insanımıza dokunuşuyla o ruhu bugünlere aktarmış olması gurur verici bir tablodur.
Bulunduğu görev süresi boyunca 81 ilin tamamını sadece 1 yılda 5-6 kez dolaştığına, her sektör ve sosyal çevreden kadınların sorunlarının üzerine titizlikle ilgilendiğine tanıklık ettim. Çalışan, üreten, buna rağmen fiziki ve psikolojik şiddet gören, tacize uğrayan, itilen, ikinci sınıf insan statüsüne koyulan kadınlarımızın sorunlarının yasal takipçisi olduğunu da biliyorum.
Güzel şeyler mutlaka sahibini bulur, niyeti destekler. 
‘Yaptıkları yapacaklarının teminatıdır’ diyerek bundan sonra da güzel ve kalıcı projelere imza atacağına inancım tam. Kendisini tanıdığım için kendimi çok mutlu hissediyorum. Bir kadın, bir anne ve bir iş insanı olarak Cumhuriyet Halk Partisi’nde bu kadar değerli bir Türk kadın siyasetçinin olması onur verici diyorum.
Sayın Köse’nin dünden bugüne Türk kadını misyonuna kılavuz olduğuna ve bu başarıyı daha da ileriye taşıyacağına inancım tam… 
İzmir Ticaret Odası
Sağlık Grubu Meslek Komitesi Üyesi

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum