Şafak SOL

Şafak SOL

Şafak Sol'un kaleminden

CEO SIRLARI

18 Eylül 2020 - 17:36Kariyer yarışmasında geri kalmamak için bir CEO gibi davranmak, teknoloji ve bilgi çağında
pratik olma özelliğimizi geliştirmemiz gerektirdiğini gözler önüne sermiştir.
Bilgi çağında kariyer yapmak isteyenler için CEO sırları merak konusu. Ben de üç şirket kurucusu ve 30 yıllık iş tecrübesi olan bir iş kadını olarak diyorum ki;
Bir insanın sadece kendisine, başka bir kişiye koçluk yapması o insanın hayatını olumlu ve iyiye doğru değiştirebilir. Bunu yararının önce kendinize, yakınlarınıza, dostlarınıza ve daha doğmamış çocuklarınıza hatta gelecek nesillere kadar uzanacağından emin olabilirsiniz.
CEO sırlarını öğrenebilmenin en iyi yolu: Gelişmek, pratik ve bilgilenme konusunda istekli olmaktır. Bunun için kişisel niteliklerin önemli olduğunu unutmadan önce kendimize sormamız gereken soruları sormalıyız. Çok sayıda yetenekleriniz olduğunu keşfetmek ancak bu sorularla ortaya çıkacaktır.
Böylece daha güçlü olacağınızı, daha yönlendirici olacağınızı ve en önemlisi ne kadar etkin bir CEO olacağınızı değerlendirmiş olacaksınız.
CEO olmak sizi korkutmasın. Aslında hepimiz kendi hayatımız, yaşam kalitemiz, hayallerimiz, umutlarımız, ailemiz ve kendi geleceğimize rehberlik yapmak için çok istekli oluyoruz ve bunu başarıyla yapıyoruz. Burada önemli hassas nokta çevrenize baktığınızda bunu sizden daha iyi yapan insanlardan rahatsız olmamak ve kendi yeteneklerinizi ortaya çıkarmaktır. Ayrıca iyi bir lider ve iyi bir CEO olabilmek için çok sayıda gerekli olan yaşamsal yeteneklerinizi geliştirmek için çaba göstermektir.  Daha iyi bir CEO olabilmeniz, kendinizi ikna etmeniz, değerlendirmeniz, onaylamanız ve aynı zamanda kendi başınıza nasıl yapabileceğiniz konusunda kendinize donanım sağlamanıza bağlıdır. Böylece siz de gerçek dünya içinde günlük liderlik mücadelesi içinde deneyim ve kişisel becerilerle birlikte anlaşılır, kolay, pratik çözümlerle hareket edebilme sanatı ile tanışmış olursunuz. Konu bu kadar basit değil tabii…
Bir CEO uzmanının sırlarından faydalanmak ve bir CEO koçu ile çalışmak isterseniz neleri kontrol etmeniz gerektiğini ve size neler sunması gerektiği hakkında aşağıda bilgiler sıraladım. Böylece her iki tarafta doğru bir yol izlemiş olacaktır.
Konuya kapsamlı, detaylı yaklaşım
Bir konunun çözümünün sunulmasında yaratıcılık
Konunun durumu hakkında bakış açınızı yeniden yaratıcılık ile yönlendirir
Problemin teşhisini netleştirir ve hızlandırır
Erişebilirliği
Taahütleri yerine getirir
İyi dinler
Küfürlü konuşmaz
İnsanlarla iyi ilişki kurar
Neyi yapmayacağınızı size önceden bildirir
Gelişiminiz hakkında bilgi edinir
Siz hak iddia eden değil fakat hatta daha fazla mücadeleci olmanıza yardım edecek bir CEO koçunun sırlarından faydalanmak istiyorsanız, siz zaten şampiyonsunuzdur.
Ancak uygulanabilir olabilmek açısından CEO sırlarını benliğimize indirgemek istedim. İleride ki tarihlerde oldukça kapsamlı olan CEO sırları konusunda zaman zaman önemli taktiklerden ayrıca bahsetmeye gayret göstereceğim.
Şafak Sol


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum