Şafak SOL

Şafak SOL

Şafak Sol'un kaleminden

Başka bir iletişim mümkün

16 Ekim 2020 - 14:46 - Güncelleme: 16 Ekim 2020 - 15:20‘Başka bir iletişim mümkün’ diye düşünenlere ‘daha mümkün’ün yollarını anlatabilmek ve sağlıklı iletişim imkanlarını aramak üzere düşünülmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağım bugün. Dolayısıyla iletişimde başka havalar mümkündür her zaman. Günümüzde bağımsız iletişim ağı aldı başını gitti. ‘Başka iletişim mümkün mü?’ sorusuna ‘elbette’ dediğinizi duyuyorum. Ancak öyle olmuyor. Ben yine de kar, dolu ve çıkan fırtınalara rağmen buluşmaların engellenemeyeceği taraftarıyım. Herkesin iletişim konusunda biraz rahat edememesi yani rahatsızlık duyması daha sağlıklı düşünmesine ve çevresine olduğu kadar kendisine de zarar vermesini engelleyecektir. ‘Bir şeyler yapmalıyım’ diye düşünürken herkes için bir şeyler yapmalı insan. 
Ben de bugüne kadar iletişim adına bir şeyler yapmanın yollarını ararken hayal kurdum, projeler yaptım. Ama bunu herkesin faydalanabileceği düşünerek  ‘huzursuzluğu ve rahatsızlığı’ hissetmeyi atlamadan yaptım. Bunu yapabilmek üstelik çok heyecan verici!
Günümüzde iletişim gittikçe karmaşık durumlar sergiliyor. Bu nedenle hepimizin taşıdığı sorumlulukların farkında olması gerekiyor. Hasar yaratacak her türlü iletişimden kaçınılmasını gerektiğine inanıyorum. Birbirimizi sevelim ya da sevmeyelim ama iletişim içinde olduğumuz her konuya farklı perspektiflerden onlarca kez bakmayı alışkanlık haline getirmeyi ihmal etmeyelim. Burada kastettiğim iletişim için yeteri kadar zaman ayırmak ve en sağlıklı biçimde iletişime geçilmesini sağlamaktır. İletişim adına kurulan bağlar parçalamak ya da dağıtmak üzere olmamalı. Demek istediğim şey şu; varlıklarımızı sağlıklı sürdürebilmek için iletişimin sürdürülebilirliğine özen göstermeliyiz.
Düşünmek en temel hakları dillendirmek ve onlar için mücadele etmenin en doğru yoludur. Fakat bu hakları doğru kullanmak isteyenlerin düşüncelerinin ihlal edilmesi onlarla yani diğerleri ile mücadele edilmesini gerektiren durumlar ortaya çıkarır. Çünkü her zaman birçok şeyden ötekilerin haberi yoktur.
Başka kimlerin başka iletişim ihtiyacı var? Düşüncenin hak ve özgürlüğüne saygı duymak için başka kimler görüş bildirmek ister? Seyrüsefer halini kim açıklamak ister? gibi soruları kategoriler halinde anlatmak isterdim ancak bu anlatımı bu sayfaya sığdırmak biraz zor.
Ben yine de kuzeyin soğuğundan kaçıp, güneyin güneşinden yararlanmak isteyenler için biraz da olsa sebep ne olursa olsun insanın öz benliğinde doğru ve dürüst iletişim ihtiyacını doyurması gerektiğini düşünüyorum. Başka bir dünya mümkün. Başka bir iletişim mümkün. Soruna ve çözüme ortak olalım mesajı için başka bir iletişim mümkün!
Sevgilerimle
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum