Reklam
Reklam
Ravza ZEYBEK

Ravza ZEYBEK


SEVGİ KURBAN OLUR MU?

28 Temmuz 2020 - 05:04

SEVGİ KURBAN OLUR MU?
  
Kur’an’da sevgi için kullanılan kelime ‘hubb’ dur. Muhabbet kelimesinin köküdür. Tohum çekirdek mânâları da gelir. Hububat ta oradan gelir. Allah  kadın ve erkeği ‘Bir tek nefisten yarattı’ buyurur. Zevc  eş olmak kadın için de erkek için de kullanılır. Allah Hz. Adem’i yarattığı zaman muhabbeti koymuştur.Esma-ül Hüsana’da olan  Vedud, hem çok seven hem de çok sevilen anlamlarına gelir. Rabbimiz onun için: 
  ‘İman edenler en çok Allah’ı severler’ ( Bakara 2/165) Buyurur. Sevgi tüm dinlerde en kutsal sayılan kavramlardan biridir. İnsanoğlunun var olma sebebidir aslında. İnsan sevgi ile dağları delmiş, sevgiyle bakmaya kıyamadığımız sanat eserlerini meydana getirmiş sevgiyle hayat bulmuş ve hep sevgiyle imtihan olmuş.
  Hz. Peygamberin hayatını okuduğumuzda,  büyük bir sevgi imtihanı verdiğini görürüz. Anne ve babasından küçük yaşta ayrılması, dedesini kaybetmesi, Çok sevdiği Hz. Hatice’yi ve  amcasından ayrılması hep bu imtihanın sebebiyle olmuştur. Başka nerede görürüz, Hz.Yusuf  kıssasında bariz bir şekilde anlatılan ve  sevgi ile imtihan olan önce Hz. Yakup peygamberdir. Oğlu Hz. Yusuf’tan ayrılır. Otuz kusur yıl oğlundan haber alamadan onun hasretiyle yaşar. Züleyha ki Hz. Yusuf’ta gördüğü güzellikle O’nu sevecek ve büyük bir sevgi imtihanı verecektir. Tâki sevgisini Allah için kurban ettiğinde  Hz. Züleyha Hz. Yusuf’a kavuşacak. Hz. Yakup bir peygamber olması imtihan olmayacak anlamına gelmiyor ve onların imtihanları insanlık alemine birer öğüt ve ders olacak. Hz. Yakup Allah ile kalbinin arasına koyduğu Hz. Yusuf’u oradan çekince ayrılığı, vuslata  dönüşecek.
  Bu yazıyı okuyan siz okuyucularım bile kim bilir nasıl sevgi imtihanları vermişsinizdir? Kurban ile ne ilgisi var diyebilirsiniz? Kurban için Rabbimiz ne buyuruyor:
 ‘Onların ne etleri Allah’a ulaşır ne de kanları; O’na ulaşacak olan sadece sizin takvânızdır. İşte Allah onları sizin istifadenize verdi ki size doğru yolu göstermesinden ötürü O’nu tâzimle anasınız. İyilik yolunu tutanları müjdele!’(Hac22/37) Buyurur. Yakınlaşmanın bir sembolüdür. Yakınlık bir sevgi oluşturmak. (Kaf 50/16) Buyurur ki  ’Biz kulumuza şah damarından daha yakınız’ 
Biz bu yakınlığı hissediyor muyuz? Allah ile aramıza koyduğumuz o kadar çok sevgiler var ki! Mal sevgisi, şöhret sevgisi kadın sevgisi gibi sayabiliriz. Sevgiyle imtihan olmuş iseniz bileceksiniz ki  sevdiklerinizi kaybede kaybede bulacaksınız esas sevgiyi esas yakınlığı… Nasipte var ise siz de isterseniz ve  şahdamarınızdan daha yakın bir sevgiye mani bir sevginiz varsa bu bayramda kurban edin ki size Kurban ettiğiniz kadar ihsan edilsin. Kurban bizlere bir hayvan üzerinden bir derstir. Hz. İbrahim’in gönlünü titretmeden feda ettiği İsmail ona ihsan edildi. Sınav neydi? Allah için feda etmek. Sözünde durduğunda kendisine verilen koçları kurban etmesi isteniyor ve bir hayvan üzerinden tüm zamanlara bir mesaj daha veriliyor. İnsan kalp evinde  biriktirdikleriyle dünyevileşir de öteler gidemezse o sevgiden hayır beklemesin, sevgisi bu dünyada yok olmaya mahkumdur. Allah içinse ötelere kadar devam edecek. Feda ettiği ona ihsan edilecek. 
  Günümüz insanları olarak,  sevmeyi beceremeyen bizler, dünyada kalma isteğini içimizde çoğalttıkça kurban veremiyoruz. Kurban edemediğimiz için her şey elimizden alınıyor ve en çok sevgiyle imtihan ediliyoruz. Arafta kalan insan gibi şaşırıyoruz. Sonra  niçin yaratıldım? Ne olacağım sorusunun tüm cevapları da Kurban ibadetinin hikmetinde gizli. Feda etmeyi bilmeyen bir gönül sahip olduklarının bile kıymetini bilmeyecek. Sevginin kaynağı bize ne kadar  ihsan ettiyse o kadarıyla  nasipleniyoruz ...Bir bayram daha geldi mübarek olsun ihsanı bol olsun inşallah …
Ravza  Zeybek

  

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum