Reklam
Reklam
Ravza ZEYBEK

Ravza ZEYBEK


KIYAMET KOPACAK

11 Şubat 2020 - 07:17

KIYAMET KOPACAK!
  En güzel sözlerin sahibinin adıyla…Allah’ın adıyla…
‘Bir zamanlar Rabb’in meleklerine :’Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım’ demişti.(melekler):’ Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz’ dediler.(Rabb’in):’ Ben sizin bilmediklerinizi bilirim’dedi. (Bakara suresi 30.Ayet)  Allah en  iyi bilendir…
  Zor günlerden geçiyor dünya, zelzeleler, virüsler haksız bir şekilde ellerinden vatanları alınmaya çalışılan ve buna zemin hazırlayanlar ile haklının yanında olanlar olduğu kadar… Haksızlarla  aynı menfaatler  uğruna savaşanlar…Herkesin tarafını açık bir şekilde belli ettiği bir zaman işte…
  Sosyal medyada kıyamet senaryoları yer alırken, ‘Ölenin kıyameti kopmuştur efendi’ diye bağıran ile ‘ne yapsak da şu kıyametten paçamızı kurtarsak’ derdinde olanlar… Sokaklarda bin bir türlü kıyamet senaryoları ve içten içe korkular depreşiyor.
  Kime sorsan Kıyametin kopması an meselesi! Diyorum ki her devrin kıyameti vardı zaten. Moğollar dünyayı yakıp yıkarken o dönemin insanları’ Kıyamet geldi'  dediler. Bulaşıcı bir hastalıktan binlerce insanlar öldüğünde kalanlar ‘Kıyamet geldi ondan oldu’ dediler. Nazi kamplarında ki insanlar, Bosna’da soykırıma uğrayan Müslümanlar, Büyük sürgünde göç eden Çerkesler, birinci dünya savaşında, Çanakkale’de, Suriye, Irak, Filistin’de ki insanlar hep o kıyametle yaşadılar. 
  Dünya var olduğundan beri bu tür felaketler yaşamış. İnsanların kendi elleriyle çıkarmış oldukları fitne fesadın bir sonucu olarak yine insan insana zulmetmiş. Savaşlar, soykırımlar, helak olan kavimler birbirlerini yok eden insan görünümlü varlıklar.
 ‘Düzeltildikten sonra yeryüzünde bozgunculuk yapamayın. O’na korkarak ve rahmetini umarak dua edin. Muhakkak ki Allah’ın rahmeti, iyilik edenlere yakındır.(Araf Suresi 56.Ayet)
  Rabbimizin  kesin ihtarına rağmen insan düşmanı olan şeytanın yolundan giderek kendi eliyle bozgunculuk yapmıştır. İnananlar Her devirde sabrı ve Allah’ın emirlerine riayetleri ve samimi bir şekilde yaşamaları onları kurtuluşa erdirmiş. Günümüzde inanan Müslüman profillerine baktığımızda,  rahatlıkla yalan söyleyebilen, hırsızlık yapabilen, Allah yokmuş gibi menfaatlerini gözeten haram helâl aldırış etmeyen dünya ve zevk düşkünü bir Müslümanlar görüyoruz. Bundan  âlâ kıyamet mi olur? Bizim kıyametimiz zaten kopmuş. Müslüman da kardeşlik şuuru ve bilinci kaybolmuş, kimse kimseden ‘Emin’ değil! Kıyamet bize kopmuş zaten! İsrafil (a.s.)’ın Sur borusunu üflemisini beklemenin anlamı kalmamış gibi…
‘Kâfirler de aslında birbirlerinin dostları ve yardımcılarıdırlar. Eğer siz de öyle yapmazsanız, yeryüzünde büyük bir fitne ve fesat çıkar’(Enfal Suresi 73.Ayet)
“Mümin erkeklerle mümin kadınlar birbirlerinin velileri, yardımcılarıdır. Onlar iyilikleri teşvik edip kötülükleri menederler. Namazı hakkıyla yerine getirir, zekâtı verir, Allah’a ve Resulüne itaat ederler. İşte onları Allah geniş rahmetine mazhar edecektir. Çünkü Allah azîzdir, hakîmdir/ üstün kudret, tam hüküm ve hikmet sahibidir.”(Tevbe, 9/71).
  Rabbimiz bize yine reçeteyi sunuyor. Zararın neresinden dönersek kârdır. Bir topluluk kendini düzeltmezse birlik beraberlik içinde yaşayamıyorsa o zaman gelecek belalar şiddetlenecek. Adaletsiz bir hukuk anlayışı kıyameti koparmaya yeter. Çin’de çıkan corona virüsü için hepimiz Çin’nin Müslüman kardeşlerimize uyguladığı zulümler  yüzünden kendilerine bu bela ve musibet geldi dedik ama kendi içimizde Suriyeli kardeşlerimize yönelik yaptığımız zulümleri görmezden geldik. Onlarla ekmeğimizi paylaşmak zorumuza gitti!
  Belâ da musibette kendi ellerimizle geliyor. Rabbimize tövbe istiğfar etmezsek, ellerimiz ve kalbimizle bozduğumuz insanlığımızı ve dinimizi yeniden ihya etmezsek, evet kıyamet kopacak! 
  Ravza Zeybek

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum