Reklam
Reklam
Ravza ZEYBEK

Ravza ZEYBEK


KEŞKESİZ AŞKLAR

13 Ağustos 2019 - 20:04

En güzel sözlerin sahibinin adıyla…Allah’ın adıyla…
‘Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da(*) eşini yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah, üzerinizde bir gözetleyicidir’ Nisa 4/1 ( * Buradaki "ondan" ifadesi "onun türünden" şeklinde de anlaşılabilir.)
  Allah (c.c.) insanlara vermiş olduğu en güzel duygulardan biri hiç şüphesiz, sevmek ve sevilmek isteğidir. Bu duygunun bir tezahürü olarak,  insanlar arasında  merhamet, fedakârlık, hoşgörülü olmak gibi üstün duygular ile ruh dünyası süslenir. Hiç şüphesiz bu duyguları, gerek müspet gerek menfi yönde sergilediği yer de ailesidir. Sevgi, yaşanabilen gösterilen ve hissettirilen bir duygudur. Aynı şekilde sevgisizlik de hissettirilir ve davranışlar ile gösterilen bir duygudur. Sevginin mekânı ‘Kalptir’ Kalp sevgi ile konuşur ve muhatabını  da sizin kalbinizin samimiyeti ölçüsünde etkiler ya da nefret ettirir.
  İki yılı aşkındır evlilik ile ilgili birçok araştırmanın içinde buldum kendimi. Birçok büyüklerimden,  evlilik hikayelerini merakla sordum, uzun süre evli kalmanın, mutlu bir aile olmanın  püf noktalarını araştırdım. Elbette beni içlerinde çok duygulandıran etkisinde bırakan hikâyeler de oldu. Bugün bayram olumsuz bir şey yazmayacağım.
Bulunduğum bölgede kuran kursundaki hocamızın vazifeli olarak gittiği bir zaman, geçici olarak vazife aldığım Kuran Kursunda  tanıştım ‘O’ teyzemle…Tatlı mı tatlı, naif mi naif bir o kadar sanki dokunsan kırılacak gibi bir edası vardı. Hanımlarla sohbetlerimiz arasında bu teyzemiz de eşini anlattı. Vefatından dolayı üzüntüsü taptaze ve özlem doluydu. Kendisine sorduğumda eşini öyle güzel anlattı ki: ‘ Benim bir sözüm iki etmezdi kızım, beni bir prenses gibi hissettirdi, ne bir sertliğini gördüm ne de bir kötü sözünü işittim’ dedi. Bunları söylerken bile rahmetli amcamıza sevgisi, nazı, cilvesiyle söylüyor karşısındaymış gibi aşk-ı ilan ediyordu adeta. Hayran olmamak elde değildi tabi.
  Bir de şimdinin aşıklarını düşündüm. Hesaplı kitaplı evlilikler içimi sızlatsa da doğru ve güzel örnekler ile belki…Belki bir hayra vesile oluruz ümidini taşıyorum. Yoksa bende gündem maddelerden biri seçip yazmak daha kolayıma gelirdi mesela. Ama söz uçar yazı kalır ümidini taşıyorum hep…
Mahallelerin bazı büyükleri vardır, onlara selamsız geçmezsiniz, başınıza bir şey  gelse rahatlıkla akıl danışabilir, duruşunda, size bakışında bir güven vardır ve siz o güven ile sarılırsınız ya işte öyle bir insan olan İsmail amcamız vefat etti. Bu gün eşini ziyaret ettik.Doğal olarak kırk altı yıl süren bir evlilik ve apansız gelen bir ayrılık,  hacı teyzemizi çok ama çok üzmüş ama emir Allah’ın olunca  sabır düşüyor yüreklere. Hacı teyzemiz dedi ki:’ Bir tek gün üzmedi beni dedi. Her şeyimdi çarşı pazarımı alışverişimi yapardı, üzülmeyeyim, yorulmayayım diye uğraşırdı’ dedi. Öyle güzel anlattı ki yokluğuna alışmak ona zor gelecek ama sabredecek. Ahiret inancı bu duyguyla baş etmeyi kolaylaştırıyordu ne de olsa. Gözlerinden akan yaşlarla ‘Keşkelerimiz yok’dedi. İçimden’ Maşallah’ dedim .Günümüz insanın ıskaladığı ve geri dönüşümü olmayan birçok şeyler için nasılda ‘keşke’ dendiğini biliyordum ben..! ‘Keşkelerimiz yok’ nasıl  güzel bir kelimedir bu… Dünya hayatında, evlilikte, çocuklarımızda ‘keşkesiz’ bir hayat.
Hiç mi acı günleri, kötü günleri olmadı? Olmuştur elbet! Evlilik bir çıkılan yolda yoldaşlıktır, dünya yurdundaki imtihanlarımızda yalnız olmadığımızın ve yürek ortaklığıdır. Bu ortaklığı kuranlar böyle hayırla yâd ediyorlar birbirlerini. Kuramayanlar ise bir ömür boyu acısını içinde taşıyorlar.
  Birçok  kadın veya erkeğin arayıp da bulamadığı bir evlilik modeli. Rabbim Rahmeti ile muamele etsin ve ebedi âlemde bir etsin inşallah. Hacı teyzem anlatırken bile sevginin bir olmuş, iki kalbin bir olmuş halini hissettik. Bu bayramda aldığımız en büyük ders bu oldu.
  Yüce rabbimiz insanı bir erkek ve kadından yaratmış arasına öyle güzel bir duygu koymuş ki,  bu duygu bile Rabbimizin Rahmetinin bir delili. Allah’ın insanı sevme duygusunun en temizi eşlerin birbirine olan sevgi ve merhametidir. Evlilik emek ister, bir yuva korunmak ister, Rahmet ile örülmek ister. Şu kısa dünya hayatında ‘Keşkesiz’ bir ömür sürmeniz temennisiyle.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum