Reklam
Reklam
Ravza ZEYBEK

Ravza ZEYBEK


İNSAN DEĞERLİDİR

11 Kasım 2020 - 09:50

İNSAN  DEĞERLİDİR                              
   En güzel sözlerin sahibinin adıyla…Allah’ın adıyla…
  Tarih boyunca kadın ve erkek yaşamı beraber göğüslemiş hayatın  tüm alanlarında beraber hareket etmiştir. Tarihin hiçbir döneminde  esaret altında yaşamamış olan Türklerde,  erkekler gibi kadınlarda mert, esarete karşı duran gerektiğinde erkeklerle beraber savaşa katılmışlardır. Türklerin kadın erkek ilişkilerinde cinsiyet üzerinden değil şahsiyet üzerinden değerlendirmiştir. Kadın yeri gelmiş devlet idaresinde bulunmuş en önemli kararlarda imzasını atmaktan çekinmemiş, yeri gelmiş çadır kurmuş aile olmuş yeri gelmiş ailesinin geçimini üstlenmiştir.
  Anadolu’nun kadim tarihinde  kadın üreten, kollayan, aileyi ayakta tutan kuvvet olarak karşımıza çıkıyor. Kadın yuvası için, bağlı olduğu toplumu için, vatanı içi devamlı surette çalışan çabalayan güçlü bir varlık olarak görüyoruz. Özellikle Milli Mücadele döneminde var gücüyle askerleri desteklemesi takdire şayandır. Gerek cephede, gerek cephe gerisinde ve cepheye gerekli yardım ve malzeme temininde kadınları hep en önde görmüşüzdür. 
   Yakın zamanda  yaşadığımız  15 Temmuz gibi bir alçak kalkışmanın karşısında da kadınlarımız gözünü  kırpmadan kendilerini siper etmişlerdir. Hem şehit olmuşlar  hem de gazi olup bu kalkışmaya karşın verdikleri  mücadeleyi büyük bir  şeref bilmişlerdir.
  Tüm bunları bilen şer odakları tarih boyunca en büyük fitneyi ‘Kadın’ üzerinden yapması hiç tesadüf değildir. Kadında erkekte Allah’ın kulları olarak dünya  yurdunda  imtihanımızı verip gideceğiz. Hak ve batılın var  gücüyle  savaştığı günümüzde  kadınlara yönelik oyunların biri biterken diğeri başlıyor. 
  Televizyonlarda gündüz yayınlarına bir baktığınızda ( televizyon programları hepsi için söylenebilir)  ne büyük  oyunların döndüğüne şahit olabilirsiniz. Yarışmalarda  izleyicileri (özür dilerim)  aptal yerine koymak, hem yarışanlara hem de izleyenlere karşı nasıl bir saygısızlıktır anlamak mümkün değil. Türk gelenek ve göreneğinde yeri olmayan birçok tavır ve davranışı normalleştirmek   ve bunu izlettirmek neyin nesidir? Çoğunluğunun danışıklı dövüştükleri  yarışma adı altında kötü ahlakı beyinlere nasıl empoze ettiklerini gördükçe hayretler içinde kalıyoruz. Özellikle kadınları öyle bir kalıba koyuyorlar ki saygı, sevgi, nezaket yoksunu  para için her şeyi yapabilir olarak  gösteriyorlar. Ne yazık ki insanlarımız gayet normal bir şeymiş gibi ‘yarışanlara’  da taraf olabiliyorlar. Rabbimizin belli bir vakit kalacağımız ahiretin  tarlası olan dünya hayatında  kendimize, insanlığa daha hayırlı hizmetlerde yarışmak dururken çok kısa olan ömrümüzü bu gibi programlarla  heba edip öldürüyoruz. Vakti öldürmekle kalsa iyi  kadına ait ne kadar iyi hasletler varsa onları da yıkmış oluyorlar.  Yüce Rabbimiz:
 ‘İnsanların hesaba çekilecekleri gün iyice yaklaştı. Halbuki onlar gaflet içinde haktan yüz çevirmektedirler’( Enbiya Suresi 1.Ayet) Buyurur. 
  Ülkemizin yüzde doksanı Müslüman olduğu söylenir. Kitabımızın ilk emri ‘Oku’ olduğu halde okumayan, öğrenmeyen, üretmeyen, ömrünü kendisine fayda vermeyecek işlerde harcayan insanlar olduk. 
  Yüce Rabbimizin kutsal kitabımızda , İnananlara ve insanlara en çok  ‘Hiç düşünmez misiniz?’ ‘Hiç akletmez misiniz?’ Diye sorar. Değerli  yarattığı insanın kendini değersizleştirmesini istemez. Yapılan bir iyiliği küçük görmez ve ‘Zerre miktarı yapılan iyiliğe karşılının verileceğini’ ya da ‘Zerre miktarı şerrin de karşılının olacağını’ bildirir. Ama kendini harcamasını da istemez ve bu yönde uyarır.
  Kadın bozulduğu zaman ailenin ve toplumun ne kadar kolay bozulduğunu biliyorlar.  5- 10 Bin TL için ahlaki değerleri ayaklar altına almaya değmeyeceğini anlatmamız lazım. Kadının değerini kadına öğretmeden bunun önüne geçemeyeceğiz. Daha yolun başındayız, değişen dünya dengesinde elimizde ki değerlerin  bozuk para gibi harcanmasına müsaade etmeyelim. Bizler bu tür programları izlemezsek  yayından kaldırılacaktır. ‘Aman ne olacak canım’ dedikçe toplumun ahlâkı da menfi yönde yara alacaktır. Kendi özümüze dönmek ve değerlerimize sımsıkı sarılmamız lazım.
  Bizim atalarımız kendilerinden sonra  ameli -salih olarak neler yapabiliriz demişler. Dünyaya bir daha gelmeyeceğiz ve bu ömür sermayesini en verimli halde kullanmak bizim elimizde. Üzerimizdeki gaflet perdesini kaldırmanın vakti geldi de geçiyor bile. Şer güçlerin ittifak halinde nasıl Hakka savaş açtığını görüp  bizleri  figüran olarak kullanmasına izin vermeyelim.   
 Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Asra yemin olsun ki,    2- İnsan mutlaka ziyandadır.
3- Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.
Ravza ZEYBEK

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum