Reklam
Reklam
Ravza ZEYBEK

Ravza ZEYBEK


EN BÜYÜK ÖRNEĞİMİZ

14 Kasım 2019 - 12:10

En güzel sözlerin sahibinin adıyla…Allah’ın adıyla…
‘Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır.’ Hucurat Suresi:13
 Aile olmak insanlık tarihinin en eski kutsal kurumudur. Hz. Adem (a.s.) ile Hz. Havva annemizin evliliği ile başlamıştır. İnsan toplumsal bir varlıktır. Bu toplumsallığı ilk başta aile kurarak oluşturur. Bir arada yaşama becerisini ilk olarak aile içinde alır. Aileyi oluşturan erkek ve kadının birlikteliği zaman içinde farklılıklar baş gösterse de temelde hiç değişmeyen bazı esaslar üzerine kurulur. Bunlar merhamet, sevgi, saygı ve sadakattir. Temelde bu değerler oldu mu aile ayakta durur ve her geçen zaman da daha bir güçlenir.
 Saydığımız bu temel kaideler yoksa ne kadar birbirlerini sevdiğini söylesin çiftler ayrılmaya o aile yıkılmaya mahkûmdur. Toplumsal olarak evliliğe bakış açımızın nasıl olduğunu öğrenmek için sosyal medyayı biraz gezinmek ve gündüz televizyon programlarına bakmak yeterli. Ya da bir hanımların günlerine birkaç kez katıldığınızda evlilik veya evliliğe verilen değeri görebiliyoruz.
 Boşanma oranları evlenmelerin önüne geçmiş durumda. Evlilik oyun gibi algılanıp menfaatler üzerinden,  pazarlık yapılan bir kurum haline geldi. Halbuki  bizler de evlilik anlayışı ebediyete yol alan bir birlikteliğin adıydı. Evlilik kutsal sayılır verilen emekler hesap kitap meselesi haline gelmezdi.
 Günümüz insanı kalabalıklar içinde yapayalnız. Dünya hayatı fazlasıyla meşakkâtli ve sıkıntılı. Mutlu aile hayatı olanlar bu sıkıntıları ve dünyalık dertlerin üstesinden daha kolay geliyorlar. Allah Rasulü efendimizin örnek hayatına baktığımızda, Hz.Hatice (r.a.)annemizle olan evliğinde, peygamberlik vazifesi verilmezden önce on beş yıl evlikleri gayet uyumlu ve çocukları ile mutlu bir evlilik görüyoruz. O’nun güzel örnekliği İslam dinin ilk yıllarında Hz. Hatice (r.a.) annemizin vefakar ve eşine destek olması başlı başına bir örnektir.
 Gerek Hz. Peygamberin hayatında gerekse sahabe efendilerimizin hayatında günümüz insanının  evliliklerinde birçok sıkıntılarına derman olacak ip uçları var.
Bizler olaylara dünyevi bir bakış açısıyla baktığımız için sorunları çözemiyoruz. Son yıllarda kadın cinayetlerine baktığımızda  yüzde sekseni, boşanmak üzere olduğu veya evlerinden uzaklaştırma alan kocaları tarafından bu cinayetler işlenmekte. Evlilik haklar üzerinden değil merhamet ve sevgi üzerinden devam eder. Eğer sorunları sevgi ve merhamet ekseninde çözemezsek aile sorunlarına çareler bulamayız. Sorunlar katlanarak çoğalacaktır.
Aileye bakışımız ve sorunlarına çözüm olarak Kur’an-i bir bakış ile bakmak ve Allah Rasulü’nün örnek hayatını rehber edinmemiz lazım. Bu sözümüze bile çok olmaz bir şey istemişiz gibi  inanmaz inaçlılarımız var! Bu  sene Mevlid-i Nebi kutlamalarının ana konusu Hz. Peygamber ve Aile… Hz. Aişe’ye Peygamberimizin ev haline soranlara ‘Siz hiç Kur’an okumuyor usunuz? O’nun ahlâkı Kur’an’ dır’ demiştir. Gelin Allah Rasülü’nü daha iyi tanımak ve onun örnek hayatını hayatımıza uygulamak için Efendimizle tanışalım….  

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum