Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu

Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu


CUMHURBAŞKANIMİZ SİGARAYI BIRAKMADA ÜLKE İÇİN BİR FIRSATTIR

01 Haziran 2020 - 05:29

CUMHURBAŞKANIMİZ SİGARAYI BIRAKMADA ÜLKE İÇİN BİR FIRSATTIR 

Bu döneminde sigara içimi azaltılamazsa ülke ve neslimiz için tehlike çanları kapıdadır.

Bugün ülkemizin içerisinde bulunduğu en tehlikeli hastalıklara yol açan ve özellikle kullanımı ilkokul sıralarında kadar inmiş olan sigara olayına dikkatleri çekmek istiyorum.  

PASİF İÇİCİLER TEHLİKEDE

Sigara yalnız içene değil, içinden çok çevresine daha fazla zarar yaptığı, bugün bilimsel olarak ortadadır. Aktif içicilerin vücutları sigaraya karşı otomatik olarak direnmeye geçerken, onların yanında bulunan, yani sigara içmediği halde sigara dumanından etkilenen pasif içiciler, maalesef vücut savunmaya geçmedi için, aktif işçilerden daha çok zarar görmektedirler.

HER 100 AKCİĞER KANSERİ HASTASINDAN 95’İ SİGARA İÇİYOR

Akciğer kanserine yakalanan her yüz kişiden 95’ini sigara içenler meydana getirmektedir. Neden çünki akciğer kanı temizlemek gibi önemli bir görevi, temiz havayı teneffüs ederek yerine getirme görevi ile meşgulken, yeterince önemli bir görev üstlenmişken, bu yetmiyormuş gibi, sigara ziftini yâni katranı, nikotini ve daha bir sürü sayılamayacak bağımlılık yapan maddeleri de akciğere yüklüyoruz ve hadi bunları da temizle diyoruz. 

SİGARA İÇENİN AKCİĞERİ KÖMÜR GİBİDİR

Sigara içenin akciğeri ile içmeyenin akciğerine internette bakınız. Kara ciğer, bu ciğer yanında gerçekten çok canlı ve güzeldir. Bildiğiniz kömüre benziyor. Bu ciğeri solisyon içine koymuşlar, temiz akciğerden kan akarken, sigaraya maruz kalmış ciğerden yanmış motor yağı, adeta katran akmaktadır. Buna rağmen zararından başka hiçbir faydası olmayan bu nesneyi kullanan akıllı kabul edilse, terapi eğitimi verilir mi?


BİR YILLIK SIGARA ZARARINI VÜCUT BİR YILDA ESKİ HALİNE GETİREMİYOR

Sigaranın bir içimde vermiş olduğu zararı akciğer uzun sürelerde temizleyemiyor. Yani bir sene sigara içen bir kişiye vermiş olduğu zarar, iki senede orjinal haline getirilemiyor. Toplum olarak artık bunun altından kalkamayacak duruma geliyoruz. 

KİŞİ, AİLE VE ÜLKE EKONOMİSİNE MALİYETİ YÜKSEK OLACAK

Bu gidişle sigara hastalarının tedavisine ne hastahaneler ve ne de bütçe yeterli gelmeyecektir. 
Sigaraya verilen paralar, evinizin temel ihtiyaçların karşılamaktadır. Ev ahalisinin ve çocuklarınızın sigara parasında hakkı yok mu? Onun için bu hükümet döneminde,  Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetle konu üzerinde durduğu şu safhada, gelin idarecilerimize de yardımcı olarak, bu illeti bu alışkanlığı bir an evvel terk etmeye çalışalım. 

ELEKRONİK SİGARA

Şimdi de aldatmaca elektronik sigara diye bir tütünden daha tehlikeli bir şey çocuklarımızı ve gençlerimizi tehdit etmektedir. Bunu yapanlar, insanların sigara ihtiyacını karşılamak için değil, bu imalattan ve üretimden para kazanmak için, kendi toplumlarına karşı hassasiyet gösterirken, başka toplumların, özellikle çocuk ve genç tabakasını, imha etmeye çalışıyorlar. 
Artık ülke olarak bunu görmek zorundayız.  Elektronik sigara diye çıkarılan bu illet,  normalde 20 tane sigaradan alınacak nikotini, bir defa içişte insana veriyor. 
Kaldı ki bunun yanında daha bir çok zararların olduğuna, bilim adamları tarafından dikkat çekilmektedir. 

BAŞKA MADDE BAĞİMLILIKLARINA SEBEP OLUYOR

Bir başka tehlike de burada maalesef sigara içenlerin, sigara içme yanında bilerek veya bilmeyerek madde bağımlısı haline getirmesidir. 
Çünkü madde simsarları maalesef kendi maddi menfaatleri adına, gençliği ve aileleri perişan ederek , insanlığın yıkımından lezzet almadan kendilerini almıyorlar. 
O halde ne yapmak lazımdır?

SİGARA İÇEN ÇOCUĞUNA VE TORUNUNA ZARAR VERİYOR

Bir kere şuna dikkatleri çekmek lazımdır. Sigara illeti, içeni hayatta kaldığı sürece zarara sokup, akciğer kanseri yapmıyor. Genlerine işleyerek bu maddi tahribat, bu kişinin çocuğuna ve torununa kadar intikal ediyor. 
Bu vebale sigara içenler nasıl katlanıyorlar.  Şunu açıkça söylemek lazım, bir kişi sigara içiyorsa onun çocuğu, ya da torunu, onun içmiş olduğu sigaradan dolayı, ya kanser oluyor. Ya astım oluyor. Veya akciğeri arızalı oluyor.  Ya başka bir organı, böbreği vs arızalı oluyor. 
Buda bilimsel olarak ispatlanmış durumdadır.  Dolayısıyla sigara içen sadece kendine zarar vermiyor, nesline de zarar veriyor.

EĞİTİM KURUMLARI, ÖĞRETMENLER VE YEŞİLAY

Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı bir şekilde sigara ile mücadele ettiği bir dönemde, ne olur gerek sigara zararları ile mücadele eden Yeşilay Derneğimiz, gerekse eğitim ve müesseselerimiz bu meseleyi dikkate alalım.  
Bu çok önemli konuya dikkatleri çekmede, eğitimcilerin yâni öğretmenlerin ve idarecilerin sigara içmesi gayretlerin sonuçsuz kalmasına sebep olmaktadır. 
Evvela onlar sigaranın zararlarını görüp, inanıp  sigarayı bırakmaları gerekir.  Yada önce onları tedavi etmelidir. 

OKUL ÖNLERİ VE DURAKLAR TEHLİKELİ

Maalesef okul önlerinde, özellikle öğrenci duraklarında, madde simsarları sürekli bir şekilde gençleri iğfal etmeye çalışıyorlar.
Bunun için de devletin gereken tedbiri alacağını hiç şüphem yoktur. 
Sigara ile mücadeleyi bir saat bile geciktirmeden hemen başlatmamız ülkemiz, geleceğimiz, gençlerimiz adına çok önemli bir hizmet olduğunu tekrar açıklamak istiyorum.  Sigarasız ve sağlıklı günler diliyorum. 

Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu 
31.05.2020

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar