Reklam
Reklam
Ömer ÖZCAN

Ömer ÖZCAN


RAHMET VE DUALARIMIZDA ANIYORUZ!

10 Kasım 2019 - 16:32

Merhum Osman Yüksel Serdengeçti’yi vefatının 36. yılında rahmet dualarımızda anıyoruz.

Cemal Gürsel’e huzur Konya hapishanesinde diye mektup yazan Osman Yüksel Serdengeçti’yi, koğuş arkadaşı Mevlüd Gönen anlatıyor:
Bir ömür boyu İslam davası üzerine mücadele eden Osman Yüksel Serdengeçti, 10 Kasım 1983’te vefat etmiş ve Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedilmişti.
Osman Yüksel Bediüzzaman hazretlerini ziyaret etti, Hz. Üstad’ı veciz ifadelerle anlatan makaleler yazdı. Risale-i Nur’u okuyup istifade etti.
Serdengeçti 1961 yılında Konya hapishanesine alınır. Koğuşunda tevafuken nurcular da vardır. Orada Dr. Sadullah Nutku ve arkadaşları ile mülâki olur. Nur talebesi mahkûmlardan birisi de halen hayatta olan imam Mevlüd Gönen hocadır.
Mevlüd hoca hizmet hatıralarını ve koğuş arkadaşı Osman Yüksel’i, Ağabeyler Anlatıyor kitaplarında yayınlanmak üzere Ömer Özcan’a şöyle anlatıyor:
Konya hizmetlerinin saffı evvellerinden Mevlüd Gönen
OSMAN YÜKSEL DE BİZİM KOĞUŞA GELDİ
Hz. Üstad’ı 1957 yılında Emirdağ’ında ziyaret etmek nasip olmuştu.
Biz 1961’de, 13 kişi Konya hapishanesinde yatarken, sonradan Osman Yüksel Serdengeçti de geldi aramıza. Onun Cemal Gürsel’e; “Türkiye’de huzur yok diyorsun”, “Türkiye’de huzur, Konya hapishanesinin falan koğuşunda, Doktor Sadullah’ın yanında, huzura kavuşmak istiyorsan, buyurun.” şeklinde meşhur bir telgraf yazısı vardır, o telgrafı bizim koğuşta hazırlamıştı.
Osman Yüksel Dr. Sadullah ağabeyden çok istifade etmişti. İlk geldiğinde: “Doktor, ben çok yerler, çok kimseler gördüm; senin gibi birini görmedim. Suyun içine başını soksalar sen yine Elhamdülillah diyorsun, bu nasıl bir ahlak böyle?”
Başka bir gün: “Doktor (Sadullah), ben mebus olacağıma, mahpus oldum. Ama yine çıkacağım mebus olacağım, sizi ben çıkaracağım” dedi. Dr. Sadullah ağabey ona dedi ki:”Bunlar çıkacak da, ikimiz kalacağız belki.” Hakikaten bir iki gün sonra nurcular çıkın, dediler. Sadullah ağabeye, sen dur dediler. Biz çıktık, Osman Yüksel ile ikisi kaldı. Sadullah ağabey ehli kalp birisiydi. Ben onunla hacca gittim, çok şeylerini gördüm.
Osman Yüksel çok nüktedan birisiydi. Biz Risale-i Nur okurduk, o dinlerdi. O okur, biz dinlerdik. Bediüzzaman’a hayrandı. Üstad’a ziyaretleri var zaten, daha önceden hizmeti biliyordu. Ziyaretinde Üstad’ın sırtını sıvazladığını ‘oğlum olsaydı adını Osman koyardım’ dediğini anlatırdı.
OSMAN YÜKSEL’İN DR. SADULLAH NUTKU HAKKINDA YAZDIĞI MAKALE ŞÖYLEDİR:
Konya hapishanesinde onlardan bir Dr. Sadullah vardı ki…
Allah’ım ne adamdı o? Nasıl imandı ondaki! Adam hapishanede idi, fakat gül-gülistan içindeydi. Gülen gözlerle bakardı insana. Her şeyi unutuyordum onun yanında. Adam adeta teneffüs edilen bir şey gibiydi. Yanımdan bir ruh gibi uçuverip gideceğinden korkardım!..
Yanımdaki arkadaşa:
Şu pencereleri kapat. Sonra doktor uçar gider bu demirlerin aralarından, demiştim. Fakat onun uçmaya, gitmeye niyeti yoktu. Bu kadar yüksek olduğu halde bizim gibi sürünenlerle beraberdi; bizi bırakmıyordu; kurtaracaktı o.
Evet, Dr. Sadullah Nutku…
Nurculuktan sanıktı. Karakola götürmüşler, dövmüşlerdi; bayılıncaya kadar. Kendine geldiği zaman zalimlerin affı için Allah’ına dua etmişti.
Yarabbi bunlar ne yaptıklarını bilmiyorlar. Sen bunları affet, demişti. Tıpkı o yüce peygamber gibi.
Bunları bana o anlatmıyordu. Başkaları anlatmıştı. Çünkü kendisi yoktu ortada. Silmişti varlığını.
Fakat yok oldukça var oluyordu doktor, silindikçe biliniyordu. Kendini mesele haline getirenlerden değildi. Mesele o idi. O, yalnız o. Her zaman o.
1961’de Konya’dan seçimlere girmiştim ve propagandanın ikinci günü, bilâ sebep, bilâ tereddüt tevkif olunmuştum. İşte, doktorla o zaman, orada karşılaşmıştım. Beni gıyaben tanıyordu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum