Mustafa SEVEN

Mustafa SEVEN


KONUT SATIŞLARI....

10 Temmuz 2019 - 15:14


TÜİK’in açıkladığı konut satış istatistiklerine göre, Türkiye genelinde, konut satışları, Mayıs ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31.3 oranında azalarak 82 bin 252 adet oldu.

Emlak sektörünün barometresi olan ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85,8 oranında azalış göstererek 5231 oldu.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 6,4 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 1163 konut satışı ve yüzde 22,2 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 19 ile Eskişehir oldu.

Yabancılara yapılan konut satışları ise Mayıs’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62.5 artarak 3,925 adet oldu.

Faizler yüksek. Ancak, faizlerin yüksek olması tek başına bir engel teşkil etmiyor.

Kampanyalar yapıldı. Konut fiyatları oldukça indirimli fiyatlardan satışa sunuldu.

Fiyatların düşük olması ya da kurun belli bir seviyede sabit kalması da satışların önündeki engel değil. Tüketicilerin zaruri harcamaların sonunda ellerinde kalan bakiyesi yetersiz. Yani tüketicinin, önümüzdeki yıllardaki gelirini ipotek altına alıp, borçlanarak bir şeyler almak listesinin ilk sıralarına girmiyor. Asıl konut satışlarını azaltan etken bu…

Tüketicinin; harcanabilir gelirini yeniden kredi alarak konuta yönlenmesi sürecinde, yaklaşık 50 alt sektör ile ilişkisi olan konut sektörünün yeni bir destek ve stratejik yapılanma planına ihtiyacı var.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum