Reklam
Reklam
MURAT GÜLŞAN

MURAT GÜLŞAN

TARİHİ GERÇEKLER

TÜRK MÜSÜN, MÜSLÜMAN MI?

08 Temmuz 2019 - 21:23
Reklam

Geçtiğimiz günlerde yazılarını çok beğendiğim değerli yazar EROL AYDIN abim de vurgu yaparak köşesinde yazmıştı. Bende bu yazıya benzer yazımı 2016 yılında TÜRK’ÜN BAŞUCU KİTABI’ nda yazmıştım. Alperen ocaklarında bizzat ders olarak işlediğimiz TÜRK'MÜSÜN MÜSLÜMAN MI? sohbetini sizlere aktarıyorum.
Alperen ocaklarında Sayın YILMAZ KARAHAN abimizin bizzat bizlere anlattığı ders olan TÜRKMÜSÜN, MÜSLÜMANMI? Çok iyi şekilde anlaşılmalı tuzağa asla ve asla düşünülmemeli.
Ocağa girer girmez işaret parmağı ile gösterdiği bir Alperene şöyle sormuştu Yılmaz hocam, TÜRK MÜSÜN, MÜSLÜMAN MI?
Genç Alperen şok olsa da ne diyeceğini şaşırmış elhamdürillahi Müslümanın dedi. Yılmaz hocam ikinciyi işaret etti “sen TÜRK MÜSÜN, MÜSLÜMAN MI?”
İkinci Genç Alperen arkadaş biraz endişeli “ben Türküm” dedi.
Yılmaz hocam 5-10 derken yavaş yavaş herkese sordu ocaktaki gençler bir kısmı Müslümanım bir kısmı da Türküm diyerek cevap veriyorlardı. Soru bitti ocak adeta ikiye bölündü doğru cevap neydi Türk’ müydük Müslüman mı? Yilmaz hocam konu iyi anlaşılsın diye böyle uygulama yapmış.
İşte buradan sonrasını iyi okuyunuz cevap burada.

TÜRK MÜSÜN, MÜSLÜMAN MI?
“Ey insanlar! Doğrusu Biz sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi milletler ve kabileler haline koyduk ki birbirinizi kolayca tanıyasınız. Şüphesiz, Allah katında en değerliniz, O’na karşı gelmekten en çok sakınanızdır. Allah bilendir, haberdardır.” (49 Hucurat suresi-Ayet 13)”
Dünya’da, Soğuk Savaş dönemi bittikten sonra Ülkemiz ’de milli birliği ve milli kimliği sarsıcı bir sorgulama başlamıştır. Bu sorgulama genelde demokratikleşme başlığı altında yapılır görünümünde gelişmiştir… Son 20 yılda yürütülen bölücülük ve araştırıcılık propagandalarının bana göre en önemli sorusu:  “Türk müsün, Müslüman mı?” olmuştur!
Bu soruya, birkaç kere muhatap olmuş ve gereken cevabı da vermiştim… Bu öyle bir soru ki; Sanki insanların kâfir olup olmadığını sorgularmış gibi bir yönü var!
Aslında bu sorunun kuruluşu o kadar yanlış ki! Yani böyle bir soru olamaz… Olmamalı! Ama oldurmuşlar… Kavram ve zihin kargaşası yaratarak oldurulan bu fitne soru ile de birçok insanımızın milli kimliğini öldürüyorlar.
“Türklük” bir soy gerçeğidir. Her insanın bir soyu vardır. Soysuz insan yoktur. Doğum da soy tercihi yapma gibi bir hak da yoktur. Ancak insan soyunu sevmeyebilir. Fakat bu sevmeme duygusu, o insanın soy gerçeğini yok etmez…
Din ise; İmandır, teslimiyettir, kabuldür, yaşamaktır. İnsanlar din tercihi yapabilir. Dini, kabul etmeyebilir de…
“Türk müsün, Müslüman mı?” sorusunun amacını anlayabilmek için, doğru soruyu açıklamak gerekir:
— “Türk müsün, Arap mı?” veya diğer milletlerden biri.
— “Müslüman mısın, Hıristiyan mı?” veya diğer dinlerden biri.
Buna göre; bu fitneyi yapanlara şunu sormak gerekiyor:
“Türklük” bir din midir ki, Müslümanlığın alternatifiymiş gibi göstermeye çalışıyorsunuz. Başka bir deyişle, “Müslümanlık” bir soy mudur ki, insanların soylarını araştırıyorsunuz?
Eğer bu soru ile Atatürk’ün “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözüne bir gönderme yapılıyorsa, bu da yanlıştır!
Burada “Ne mutlu Türk Olana” denmemiştir. “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözü, bir gönül bağlılığını ifade eder. Yani hangi soydan olursan ol, kendini Türk vatandaşı olarak görmenden başka bir şey değildir. Ortak yaşam paydamız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olup, “Türk’üm” diyebilmektedir…
Şimdi denilebilir ki; “Müslüman, Müslümanın kardeşidir. O halde Müslümanlık ortak paydamız değil midir?”
Amenna ve Saddakne. Elbette imani hayat tarzımız İslam’dır. Ancak, İslamiyet evrenseldir. Belirli bir coğrafyaya ve topluma hitap etmez. Tüm İnsanlığa tebliğ edilmiştir.
Her ülkenin de, bir kültürel birliği vardır. Yönetimlerde bunlara göre tespit edilir. 
Bir Alman’a, bir Çinli’ ye, bir Fransız’a, bir İngiliz’e vs. “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözünü söyletemezsin ve söylemez. Ama “Elhamdülillah Müslümanım” diyebilir. Ancak bu kişiler milliyet aidiyeti hususunda “Ben Almanım, ben Çinliyim, ben Fransız’ım, ben İngiliz’im…” diyeceklerdir.
Anlaşılan şu ki; “Türk’üm” diyenler bu soruyu yönlendirenler tarafından “Müslüman” olarak görülmüyor!
Acaba bu kişiler buna benzer bir soruyu “Kürt müsün, Müslüman mı?” veya “Arap mısın, Müslüman mı” diye sorabildiler mi?
2006 yılında ABD PEW Araştırma Şirketi, ülkemizde bir anket çalışması yapmış ve şu soruyu özellikle sormuştu:
“Öncelikle Türk müsün, Müslüman mı?”
Türkiye de Cennet emlakçılığı yapanlarla, Amerikalıların da aynı soruyu imanlı Türk İnsanına yöneltmesi ilginç değil mi?
(YILMAZ KARAHAN)
Selam ve dua ile kalınız.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ali
  4 ay önce
  Saygıdeğer hocam;rnBilgi ve ilim dolu yazılarınızı her daim zevkle takip ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.rnYeni kitabınızı da sabırsızlıkla bekliyorum.rnSaygılarımla
 • M. K
  4 ay önce
  Elhamdülillah Türküm