MURAT GÜLŞAN

MURAT GÜLŞAN

TARİHİ GERÇEKLER

TEŞEKKÜRLER CORONA VİRÜSÜ..

13 Mart 2020 - 18:47

TEŞEKKÜRLER CORONA VİRÜSÜ..

Neden böyle bir başlık attım anlatacağım. Corona virüsü İslamı ve bizim var olan töremizi örflerimizi adeta tüm insanlara yaşattırıyor. Kafirler istese de istemese de İslamın içinde var olan temizlik hükümlerine uyacaklardır. Corona virüsü çıktığından beri insanlar tokalaşmayı keserek uzaktan birbirlerine selam veriyorlar. Virüsten korunmak isteyenler ister istemez sağ ellerini kalplerine götürüp başlarını az eğerek selamlaşıyorlar. Baktım ki selam Türk’ün öz ve öz selamı sağ eller kalbe giderek baş öne eğiliyor. Bir virüs korkusuyla herkese yüce yaratan Ahmet Yesevi hazretlerinin öz selamını verdiriyor. Allahıma şükürler olsun. Yesevi alperenlerinden Selçukluya oradan da Osmanlıya uzanan Alperen selamını verenlere selam olsun.
Biz ki! Gelen misafirleri yıllardan beri kolonyayla karşılayan, hem serinlesin hem de ellerindeki mikroplar kırılsın diye bu yöntemi adeti biz Türklerden başka uygulayan yok.
Bugün itibariyle bir yıllık kolonya tüketimi satılmış bitmiş.

Şimdi ikinci teşekkürüme gelelim, Corona virüsü korunma tedbirlerinden biride elleri sabunla güzelce 2-3 saatte bir yıkamak. Eyvallah bu durumda İslamın bir güzelliğini ortaya çıkarıyor Abdesti.
İşte ayet ve Su’ yun önemi. “En kritik anda Allah, bütün endişelerinizi unutturacak bir emniyet sebebi olarak sizi hafif ve tatlı bir uykuya daldırıyordu. Sizi maddeten ve mânen temizlemek, şeytanın içinize attığı bütün kötü duyguları gidermek, kalplerinizi kuvvetlendirmek ve ayaklarınızın yere sağlam basmasını sağlamak için üzerinize gökten su indiriyordu.” Enfâl / 11. Ayet 
Ve abdest ile ilgili ayet,
“Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin, ayaklarınızı da topuk kemiklerine kadar (yıkayın). Eğer cünüp olursanız temizlenin. Şayet hasta veya yolculuk halinde veya içinizden biri ayak yolundan gelirse yahut kadınlarla cinsel ilişkide bulunursa, bu hallerde su bulamadığınız takdirde temiz bir toprağa yönelin (teyemmüm edin), yüzünüzü ve ellerinizi onunla meshedin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez, fakat O sizi tertemiz kılmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.” Mâide Suresi - 6 . Ayet
Elbiseni tertemiz tut. (Necâsetten Tahâret ) Müddessir 4. Ayet
 “Rasûlüm! Pis ve murdar olan şeylerin çokluğu seni hayrete sevk etse bile: “Pis ve murdar olanla temiz ve hoş olan asla bir değildir” de. Öyleyse ey selim akıl sahipleri, Allah’a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.” Maide 100. ayeti
Allah ayetlerinde apaçık temizliği emrediyor.
Bir corona uyarısı daha, Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir. (Domuz eti iyi pişmez, ve gördük ki Çin de çiğ et bile tüketiliyor.) Kuranı kerim de Allah biz kullarını yine ayetiyle uyarıyor.
“Ey îmân edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yiyin! Eğer sâdece Allah’a kulluk ediyorsanız, O’na şükredin!” (el-Bakara 2/172) 
"Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan gıdaların helâl ve temiz olanlarından yiyin. Şeytanın adımlarına uymayın. Zira şeytan sizin apaçık bir düşmanınızdır." (Bakara: 168)
Yani fare, yarasa, böcek, yılan vs vs. yemeyin diyor. Peygamberimizde hadislerinde şöyle buyuruyor.
“Yemeğin bereketi, yemekten önce ve sonra elleri yıkamaktadır.” (Tirmizî, Et‘ime, 39) buyrularak bu duruma işâret edilmiştir. Yemekten önce ellerin yıkanması kirleri, sonra yıkanması ise bulaşan yağ ve benzeri şeyleri temizler. Nitekim Efendimiz şu uyarıda bulunmaktadır:
“Elinde yemek bulaşığı kaldığı hâlde yıkamadan uyuyan kimse, herhangi bir zarara uğrarsa kendisinden başka kimseyi suçlamasın!” (Ebû Dâvûd, Et‘ime, 53)
“– Eğer bu kimse «bismillâh» deseydi yemek hepinize yeterdi. Öyleyse biriniz yemek yediği vakit «bismillâh» desin. Yemeğin başında bunu söylemeyi unutursa:
«Başında da sonunda da bismillah» desin!” buyurdu. (İbn-i Mâce, Et‘ime, 7; Ebû Dâvûd, Et‘ime, 15)
Ve Tuvalet kullanımı.
Dünya tuvaletleriyle Türkiye'deki tuvaletler arasındaki en büyük fark, hiç kuşkusuz taharet musluğu. Avrupa modern ve çağdaşlık yurdu ya, onlar klozette dışkısını yaptıktan sonra taharet musluğu olmadan sadece kağıt peçeteyle yada hiç temizlemeden günlük hayatlarına devam edebilmektedir. Bu ayrıntıya dikkat edelim, İngiliz bilim adamları açıkladı: tuvalet kağıdı, gerekli görülen temizlik için yüzde yüz yeterli değil. (Aslında şunu demek istiyor hey Avrupa taharet musluğu şart, susuz temizlenmez.) Bakıyorum bizim tuvaletlere alaturca yani Türkün tuvaleti… Bir tas su şapur şupur yıkama ile temizlenme, sonra kurula geç temizlik böyle olur.
Haa birde bizde hamam adabı var, göbek taşı keselenmek, kaynar suyla ovula ovula yıkanmak. Virümü dayanır Allah aşkına bırakın bunları.
Ya zaten corona morona bizi sevmez gelmez tabi ki ülkemize ölür yaşayacağı ortam yok. Çok şükür atalarımızdan ta bizlere kadar gelen temizlik adapları yeni nesil hastalıkların önünü keserek yayılmasını engelliyor.
İşte Avrupa ya inançsıza yıllardır İslam adabı anlattık ta dinlemediler, uygulatamadık temizliği bunlara, bir virüs yetti be. Hepsi temizlik abidesi kesildi 2-3 saate el yıkıyorlar ulan bari abdest alında bir şeye benzesin..
Son söz bu işin içinde bir bit yeniği var ekonomik olarak savaş var, şeytani planlar var dikkatli olalım..
Saygılarımla.
Murat Gülşan

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum