MURAT GÜLŞAN

MURAT GÜLŞAN

TARİHİ GERÇEKLER

CUMA ADABI

12 Haziran 2020 - 17:56

CUMA ADABI

“Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında Allah’ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır.” Cuma suresi 9. Ayeti

Şükürler olsun bu hafta bi tık ilerleyerek sosyal mesafeli Cuma namazlarımızı yağmur yağması sonucunda cami içerisinde kıldık.

Allahın Kuranda emrettği üzerine biz inanan kullar akın akın Cuma namazını kılmak için camilere geliriz. Peygamber efendimizin de ümmetine nasihat ta bulunduğu Cuma için neler yapılmasını gerektiğini açıkça bildirerek bizleri uyarmıştır. Peygamber efendimizin bize bıraktığı sünnetler sıralarsak şu şekildedir.

GUSÜL ABDESTİ ALMAK

GÜZEL KOKU SÜRMEK

YENİ ELBİSE GİYMEK

 SALAVAT GETİRMEK

SADAKA VERMEK

KABİR ZİYARETİ YAPMAK

 TIRNAK KESMEK

KEHF SÛRESİ OKUMAK

SELAM VERMEK

CUMA NAMAZINA VAKTİNDE GİTMEK VE HUTBE DİNLEMEK

Ne güzel her şey açıkça bildirilmiş belirtilmiş. Burada Müslümanın samimiyetine binaenaleyh, ayrıca şunu yapmayın bunu yapmayın maddeleri öncelik olarak belirtilmemiş. Camilerimizde bir adap akışı var, bir üslup var gelir o akışa uyarsın. Kılarsın namazını dinlersin hutbeni, edersin duanı ve gidersin. Burada İnsanlarımızı kınamıyorum, eleştiride yapmıyorum belki de bu durumdan haberleri yoktur konunun mahiyetini bilmiyorlardır. Bilmeyen bu durumlardan muaftır. Maalesef ki  bazı kardeşlerimiz Hutbe esnasında cep telefonlarıyla oynuyorlar. Bu yanlıştır hutbeyi okuyan hocaya, hutbeye ve gelenlere saygısızlıktır.  Ebû Hüreyre’den -radıyallahu anh- rivayet edildiğine göre Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:

“Bir kimse güzelce abdest alarak cuma namazına gelir, hutbeyi ses çıkarmadan dinlerse, iki cuma arasındaki ve fazla olarak üç günlük daha günahları bağışlanır. Kim hutbe okunurken çakıl taşlarıyla oynarsa, boş ve mânasız bir iş yapmış olur.” (Müslim, Cuma 27. Ayrıca bk. Müslim, Cuma 26)

Hutbe esnasında bazı cemaattekiler konuşuyorlar, hem cami içerisin de bir uğultu oluşuyor hem de hutbenin manası bozuluyor. Din İşleri Yüksek Kurulu bu konuda bizlere şöyle bir açıklama yapmış,

“Cuma namazında hutbe okunurken cemaatin konuşmayıp dinlemesi, selam alıp vermemesi, nafile namaz kılmaması gerektiğini dile getirdi. Konu ile ilgili Hz. Peygamber'in "Cuma günü imam hutbe okurken arkadaşına (yalnızca) ‘dinle’ desen (bile yine) boş, lüzumsuz konuşmuş olursun." şeklindeki hadisi şerifinin bulunduğunun vurgulandığı cevapta, "Efendimiz hutbenin dinlenmesi hususundaki hassasiyetini dile getirmiştir. Hutbe okunurken camiye gelen kimse, ilk sünneti kılmayıp oturmalı ve hutbeyi dinlemelidir.” Yani oturduğun yer dinleme makamıdır, konuşma yeri değil.

Birde cami çıkışlarında bir hücum edasıyla kapılara yığılma omuz omuza, bir birini beklemeden hurra diye dışarıya çıkma sevdası. Bu kurala da uyalım Müslümanın en üst seviyede anlayışa sahip olduğunu hatırlatarak, aylar sonra kavuştuğumuz, Cumalarımıza daha da sıkı sıkıya bağlanmamız gerektiğini hatırlatırım. Cumalarımız farzıyla, sünnetiyle ve adabıyla güzeldir. Bu olguyu bu sistemi sürdürebilmemiz için daha duyarlı olmamız gerektiğini belirterek hepinize saygılar sevgiler sunarım.

Murat Gülşan.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum