Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER


İslam Davetçisine Notlar 3

08 Haziran 2021 - 15:20

İslam Davetçisine Notlar 3

     Davetçi Furkan suresinde geçen “ibadurrahman’’ yani Rahman’ın kulu vasıflarına mutlaka sahip olmalıdır. Bir davetçide bulunması gereken ilk özellik merhamet olmalıdır. Diğer özelliklerden birkaçı ise şunlardır: Rahmânın has kulları yeryüzünde vakarla yürüyen, cahiller onlara laf attığı zaman, "selâm" deyip geçen kullardır. Gecelerini Rablerine secde ederek, huzurunda durarak geçirirler. "Ey Rabbimiz" derler; "Bizi cehennem azabından uzak tut; çünkü onun azabı bitip tükenmek bilmez. O cehennem ne kötü bir yerleşme ve kalma yeridir!" (1) Davetçi boş işlerden yüz çevirmelidir. Sürekli ilim peşinde koşmalıdır. İlmin yolu vakti kaliteli kullanmaktan geçer. Bir işi bitirince hemen diğerine geçmeliyiz. (2) İlim bir kuyu ise müzakere onun kovasıdır. Davetçi elde ettiği bilgileri kuyudan sürekli su çeken biri gibi arkadaşlarıyla bu ilmi karşılıklı mütalaa ve müzakere etmelidir.

      Davetçi ilgilendiği insanlardan daha çok çalışmalıdır. Davetçi davasının delisi olmazsa anlattıklarının etkisi bir süre sonra geçer. Ama gece gündüz davası uğrunda koşturursa ilgilendiği insanlar da bundan etkilenir. Onlar da bir şey yapmak isterler. Anlattığın şeyler duyulan şeylerdir, yaşantın ise görülen şeydir. Gözün görmediğine kulak itibar etmez. Bundan dolayı davetçi anlattığını yaşayarak rol model olmalıdır.

      Davetçi hem kendisine hem de ilgilendiği insanlara hedef koymalıdır. Hedefsiz insan hedefsiz atılan ok gibidir, nereye gideceği bilinmez. Hedefi olmayan sabır gösteremez, bir süre sonra yorulur kenara çekilmek ister, iradesi zayıflar. Bu tehlikenin önüne geçmek için kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerimiz olmalıdır. Bu hedefler bizleri harekete geçiren etkenler olacaktır. Davetçi şunu çok iyi bilmeli ki Allah cc hiçbirşeyi bedelsiz vermez. Ahiret şuuru vermediğin birine davanın mesajını anlatamazsın. Hedef insana şuur kazandırır, şuur ise bedel ile karşılaşınca sabrı kolaylaştırır. Bedeli ödemek için bir hedefimiz olmalıdır. Bu hedef bizleri bedel ödememiz gerektiği zamanlarda dimdik ayakta tutmalıdır, taviz vermeden Rabbinin rızasına uygun bir hayat yaşatmalıdır.


Mücahit Güler


1- Furkan Suresi 63-66. ayetler arası
2- İnşirah Suresi 7. ayet

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum