Reklam
Reklam
Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER


İnsanlığı Mahkum Etmeyelim

15 Ekim 2020 - 23:54

İnsanlığı Mahkum Etmeyelim

 Güzelim ülkemde her gün garip olaylarla karşılaşıyoruz. Dün yine garip hatta saçma sapan bir karar çıktı. Kadir Şeker davasında adaletsiz bir karar çıkarıldı. Her zamanki gibi gereği düşünülen ama gereği yerine getirilmeyen bir karar çıkarılmış. Konya'da parkta şiddet gören kadını kurtarmaya çalışırken katil olan 20 yaşındaki Kadir Şeker'in yargılandığı davada karar çıktı. Şeker, 'Kasten adam öldürme' suçundan önce müebbet hapse çarptırıldı. Şeker'in cezası tahrik nedeniyle 15 yıla indirildi. İyi hal indirimi de yapılarak 12 yıl 6 ay hapis cezası aldı. 

      Bu ülke adalet ülkesi mi yoksa adaletin sadece yasa da yazıldığı bir ülke mi? Haftalarca bir kadına tecavüz edip ve ölümüne sebep olan   Uzman Çavuş Musa Orhan serbest bırakılıyor. Bu kişi suçunu itiraf etmesine rağmen serbest kalıyor. Musa Orhan gibi suçlu olan birçok kişi var. Bu insanlar elini kolunu sallayarak rahat rahat dolaşırken şiddet gören bir kadına yardım etmek isteyen bir genci cezaevine atmak adalet midir? Bir insanın cezaevine girmemesi için güce değil, suçsuz olmaya ihtiyacı vardır. Açıkça suçlu olanlar dışarıda gezmektedir, suçsuz olanlar ise içeri girmektedir. 

   Bu zulme sessiz kalmamalıyız. İnsanlık için ve adalet için gerekli tepkiyi göstermeliyiz. İnsanların hayatını karartmak bu kadar ucuz olmamalı. Adaletin sadece kanunda geçtiği bir ülke olmamalı, pratikte de bu adalet gerçekleşmelidir. Gün gelir mahkemeye işimiz düşünce adaletin önemini anlamış oluruz. İnsanlık yapan Kadir Şeker için biz de insanlık yapalım ve Kadir Şeker ve onun gibi nice masum insanlar için adalet isteyelim. Bu adaletsiz kararın uygulanması demek adaletin mahkum edilmesi demektir. Bu genç, mahkum olursa sosyal hayata bunun yansıması çok farklı olacaktır.

   Sosyal hayatta şiddet gören, zulüm gören bir kadın görünce insanlar artık olaya sırtını dönmeye başlayacak ve bu olayı görmüyormuş gibi davranmaya başlayacaktır. Sebebi ise Kadir Şeker davasında verilen emsal karar olacaktır. Ben bu olaya müdahale edersem benim başıma da Kadir Şeker olayı gibi bir şey gelirse ne yaparım düşüncesiyle insanlar üç maymunu oynayacaktır. Bunun sonucunda ise kadına daha fazla zulüm ve işkence yapılacaktır. 

      Bu cezayı onaylayanlar aslında kadına şiddetin ve toplumsal kargaşanın artmasını mı istiyor? Zira bu karar toplumu bozmak ve şiddeti artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Toplumun hayrını isteyenler bu cezadan vazgeçmelidir. Rabbimizden temennimiz bu cezadan tez zamanda vazgeçilmesidir.

Mücahit GÜLER

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum