Reklam
Reklam
Mesut Köseoğlu

Mesut Köseoğlu


Korku İmparatorluğu ve Yeni Korkular

13 Kasım 2020 - 15:53

Korku İmparatorluğu ve Yeni Korkular

Biz tüm insanların sevgi ortak paydasında buluşmasını istedik hep ama ne yazık ki hep hayal olarak kaldı bu istek. Salgın sürecinde ise insanlar ortak bir duyguda birleşti fakat ne yazık ki bu duygu sevgi değil korku oldu.
Evet, korku. Sokağa adım atmaktan korktu insanlar, kapının ötesine geçen ölüyor, zannıyla. Video salgını başladı virüsten önce sanal ortamda, yolda yürürken nefesi daralıp orada ölen virüslü insanlar gösterildi. Ve herkes akıbetlerinin öyle olacağı korkusuyla evlerine kapanıp salgının bitmesini beklediler.
Tabi sonsuza kadar aynı korku yeterli olmayacaktı insanları sürekli evde tutmaya. Yeni korkular üretilmeye başlandı bu defa. Her gün yayınlanan hasta ve ölüm vakalarının sayılarını içeren yeşil tablolar. (Bkz: İnsanlar Zındanda Birer Kemmiyet / Mesut Köseoğlu ) Bu defa sayılardan korkmaya başladı insanlar. Ölüm sayıları, yeni pozitif hasta sayıları, entübe sayıları, sayılar da sayılar.
Aylarca evde kalmaya yetti bu korkular. İnsanların psikolojileri alt üst oldu. Aile içi huzursuzluklar peyda oldu. Kaçak göçek dışarı çıkmalar, tali yollardan şehir değiştirmeler yapıldı. İnsanlar birbirine hasret kaldı. Yasaklar ufak ufak delinmeye başladı.
Sonbahar ile birlikte havaların soğuması ile virüsün hayatta kalma ortamı daha da sağlanınca iş yerlerinin, okulların tekrar faal konuma gelmesi virüsün yayılma hızını daha da artırdı. Birçok kişi bu rahatsızlığı geçirmeye başlayınca bir baktılar ki bu virüsün, eğer akciğer, kalp gibi bir kronik rahatsızlık yoksa, kimseye bir zararı yok. Her yıl yaşadığımız soğuk algınlığında bu sefer bu virüs ile öksürdük, biraz ateş, biraz ağrı. Birkaç güne toparlıyor insanlar. Eee, şimdi ne olacak?
Aman rehavete kapılmayın! Aman birbirinize yaklaşmayın! Aman maskenizi suratınıza diktirin! Aman camiilerde yan yana namaz kılmayın! Çünkü size sunacak yeni bir korkumuz var. Virüs mutasyona uğruyor ve bambaşka belirtilerde yayılmaya devam ediyor.
Sağlık bakanımız açıklama yapıyor: Bu salgın geçse bile dünyamızı yeni salgınların beklemediğinden emin olamayız!
Bak sen şu işe!
Sürekli bir korku bombardımanıdır gidiyor. Evlerinde süklüm püklüm oturan insanlar hiçbir idari sıkıntı çıkartmıyor. Haçlıların kılıçla, bombayla yapamadığını bu korku otomatik olarak yapıyor. Saflarımızın arasına şeytanı sokuyor, arkadaşlarımızla, dostlarımızla tek yumruk olacak bağlarımızı uzaklaştırıyor! Her şey bazı güçlerin tam da istediği gibi gidiyor. (Bkz: Bakış Açınızı Değiştirin / Mesut Köseoğlu)
Yıllar önce izlediğim bir Hint filminden bir sahne geliyor aklıma. Jai Ho isminde bir Salman Khan filmi. Bu fimi izleyince oradaki bir siyasi ve Jai karakteri arasında geçen bir diyalog bakış açımızı bambaşka yerlere götürüyor. Mesela covid ile ölen insanların sayıları bu kadar gündemdeyken normal gripten ölen insanların çok daha fazlaolan sayısı o kadar da gündemde değil. Neden? Çünkü insanlar gribi biliyor ve insanlar bilmediği şeyden korkuyor. Yani asıl mesele hep korku.
“Hakiki imanı elde eden kainata bile meydan okuyabilir.” Said Nursi
Bakış açımızı değiştirmezsek gözümüzün önünden daha çok bisiklet kaçıracaklar.

Mesut Köseoğlu

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum