Mehmet Nuri BİNGÖL

Mehmet Nuri BİNGÖL

TASVİR

GENÇ YAZAR DOSTLARA MİSAL DİYE YAZDIM

05 Mayıs 2021 - 18:14

GENÇ YAZAR DOSTLARA MİSAL DİYE YAZDIM

     1961 yılında Şanlıurfa Birecik’te doğdum. İlk ve orta öğrenimini Birecik’te, Dumlupınar İlkokulu, Birecik Ortaokulu ve Birecik Lisesi’nde tamamladım.

      İlk hikâye ve şiirim "ulusal" bir gazetede yayımlandığında lise birinci sınıftayım. Şanlıurfa- Birecik’te doğmaktan iftihar etmekteyim.  Validemin beyanına göre 1961 yılının bir Nisan ayında, nüfus cüzdanına göre ise 1961 yılının Ağustos 10’unda doğmuşum. 

     İlkokula 6. Yaşımda Dumlupınar ilkokulunda başladım. İlk öğretmenimin diğer arkadaşlarıma okuma-yazma öğretmek için ter dökerken ben bana verilen epeyce ileri sınıflar için olan bir hikaye kitabını okuduğumu hatırlarım. Çünkü okuma yazmayı okula başladığım yılın yazında öğrenmiştim ve âma olan dükkan komşumuza spor-toto tahminlerini rahatlıkla okuyordum. 

     Babamın terzi dükkanı vardı ve hayat pencerelerimden biri de orası olmuştur. Beşinci sınıfa geçtiğim yıl babamın iş ve işçi bulma kurumundan Almanya’ya işçi olarak gidenlerin içinde adı çıkmıştı. Üç yıl sonra da annemi ve kardeşlerimi yanına aldırırken ben okumayı seçmiştim. Bu belki de hakiki manada okur-yazar olmamın da yolunu açmıştı; maddi yalnızlığı kitapların dostluğuna yaslanmakla silme yolunu açmıştı. 

     Ortaokul ve liseyi –o zamanlar her iki okul birdi- Birecik Lisesinde okudum. Okul üçüncülüğünü yarım puanla kaçırmıştım. Şimdi bile iftihar ettiğim hal, 1977 yılında Tübitak Kimya yarışmasında bölge II. Olan ekibin bir üyesi olmamdı. Hedefimi Lise 2’de iken seçmiştim. Edebiyat okuyacaktım ben . Bunda belki de aynı yılda bir “ulusal” gazetenin edebiyat ekinin yarışmasında 3. Olup çalışmanın orada yayınlanmasının büyük rolü olmuştu. Psikolojik yanı ağır basan hikayenin müsveddesini –şimdi kaybettim, okuyunca hazince gülümsedim zaten. 

     Daha sonra mezuniyeye kadar iki hikayem ve birkaç çala-kalem şiirim de yayınlanınca kararım daha da pekişti. 

     Hiç unutmam. Mezun olduğum 1978’de yaptığım Üniversite tercihlerimin yedi tanesi Edebiyat fakültesiydi. En başa –eşantiyon nevinden- fenle ilgili birkaç bölümden sonra İstanbul Edebiyat Fakültesi’nin Türkoloji Bölümünü tercih etmiştim. Giriş İmtihanından sonra Lise 2. olan arkadaşımla beraber Türkiye seyahatına çıktık. 

     Önce Adana, sonra Ankara ve İzmir’den sonra İstanbul’a vardık. Sağ olsunlar, hemşehriler bizi iyi ağırladılar. Onların rehberliğinde oraları dolaştık. Ankara’da arkadaşım Veteriner Fakültesine gitti yalnızbaşına, bense İstanbul’da Edebiyat Fakültesine. İkimiz de ziyaret ettiğimiz bu okulları kazandık, güzel bir tevafuktu bu.

     İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Yeni Türk Edebiyatı Bölümünden 1982 yılında mezun oldum. Fakültenin son iki yılında fahri olarak Köprü Dergisi'nin editörlüğünü yaptım. İstanbul hayatındaki en büyük şansım,  hocam Prof. Dr. Mehmet Kaplan’la beraber, Tarık Buğra’nın romanları üzerine bitirme tezi yapmam, romancı-araştırmacı Hüseyin Yılmaz’la mesai arkadaşlığında bulunmam, tahsil senelerinde M. Nuri Yardım’dan istifade etmen, Yazar- Yayımcı Mustafa Kaplan ve Bünyamin Ateş’le tanışmamdır.  Kimi kanaat önderleri de talihim olmuştur.

     Anadolu’nun çok yöresinde öğretmenlik yaptım. Türk Edebiyatı, Köprü, Altınoluk, Yaz-gı, Bizim Külliye dergileri ve Gap Gündemi, Yeni Şafak, Tasvir, Yeni Nesil gazetelerinde yazı ve hikâyeler yayımladım. Tefrika halindeki romanlarımın yanı sıra birçok hikâyem de var. Tefrikalarım: Sürgünda Tırmanış- 1 ve 2, Yokuşta, Kafkasya’da Sarp Ufuklar... Kitaplarım: Sürgündeki Çeçenya (1. Baskı: 1996; 2. Baskı:2000), Nur Üstad (Biyografi- Deneme; 2002) Siyahtan Turkuaza Koşmak ( Hikayeler, 2021, KYD Yayıncılık) Ver Elini Türkmenli ( Gönül Sayhası-1, roman, KYD Yayıncılık, 2021) 
...(Gönül Sahyası-2) romanım baskıda
Yeni bir hikâye kitabı ve iman mektebi de denen Nur risalelerinin Birhan yönünü öne çıkardığım iki kitap bitmek üzere. Gönül Sayhası-3 ise zihnen olgunlaşması bekliyor.

     Makale , şiir ve röportajlarımın alındığı derlemeler: Politika Dışı (Tarık Buğra), Tarık Buğra Üzerine Röportajlar (Mehmet Tekin), 50. ve 70. Yılında Birecik Yıllığı... Şu anda bazı web sitelerinde makale- sohbet- öykü yazıyorum. 37yıldan beri Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Şu an memlekette aktif öğretmenim

Kıymetli okuyucularım kitaplarıma, kitapyurdu.com satış sitesine üye olup rahatlıkla ulaşabilirler.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum