Mehmet Nuri BİNGÖL

Mehmet Nuri BİNGÖL

TASVİR

GAZETECİ BİR DOSTLA SOHBET-2

26 Haziran 2020 - 08:09

GAZETECİ BİR DOSTLA SOHBET-2

En fazla bilinen bir Hadis’e göre, Mehdi-i Ahir-Zaman Hülafa-i Raşid’den sonra gelen bir makama sahip. Üstad da “ Sahabe'yi Hülafa-i Raşid ve Mehdi’den sonra” insanlığın en faziletli insanları olarak zikrediyor. O zaman şöyle düşünüyor Kur’an ayetlerinden bihaber "yeni" birinin aklı, zihin ve kalbi arasında tuz buz oluyor!

Peki, böyle ters bir yoruma inanmanın tehlikesi ne?... O küçük ama “büyük ruhlu” kardeşcikler, başlıyor o zaman “kafa feneri” ile hakikatı aramaya.... Ve yine biliyoruz ki “ dinimiz rehbersiz akıl dini değil, akli bir nakil dini”dir. (İlgili Bütün eserler. Mesele Kelime Ve kavramlar. Muhakemat.)

Şahsımız da dahil bazı “mübarekler” Risale-i Nur Külliyatı’nın bütününü okumaya hali ve vakti yetmiyor; yetse de “arzi” olan aklı (çünkü malum bu eğitim sisteminin, bu bakış açısının ürünüyüz nihayetinde) hakikatı bulayım derken boğuluyor.

Üstad’ımızın “müşrik” dediği Hristiyan ve Yahudi’leri ehl-i cennet ilan etmekten, (siyaset miyaset diyerek) “ ehl-i bid’a’ya kalben tarafdar”lığa kadar, Kur’an’ın – zımnen- mahluk olduğuna itikaddan, mezheplerin “ hak meslek” olmanın vazgeçilmez şartı olduğuna kadar ilh....ilh....şüphelere mağlup oluyor, bunları bir de savunmaya kalkıyor gazetesinde, tv’sinde, dergisinde; “İbrahimi Din” diyerek “ İnd-i İlahi’de tek hak Din İslam’dır.” Ayeti ile otuza yakın ayete muhalefet ettiğinin farkında bile olmuyor. Vaesefa ve hayfa!

Taktik maktik diyerek “Süfyanizm”in “en büyüğü”ne (İnna A’teyna Sırrı) nazar-ı müsamaha ile bakmaya kadar gidebiliyor.

Halbuki bu hal, aynı zamanda Üstad’a da sadakatsizlik. ” İnsanları Hadis ve Sünnet’ten ayıranlar onları – bilmeden- dalalete atarlar.” (Sözler) ifadesi, her ne “gerekçe”yle olursa olsun- bu sebebe “hulus-u kalp”de dahil (Sünuhat)- Hadis’lerin zayıfına bile itimadsızlığın “hasaret-i azime” olduğunu beyan eden bir Üstad’ın talebe iddiacılarının yapması gereken iş olamaz, değil mi?

Satırlarımı ve delillerimi uzatmayı, sizin gibi ehli tedkik bir insan için gereksiz görüyorum. Hem bütün Risaleler hala elimizin altında değil mi? RNK'nın Risale-i Nur programı gibi bir arama kaynağımız mevcut; bir yığın Risale-i Nur sitesi var, onları arama ve tedkik zahmetine girmek – herhalde- “Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz.” emrinin bildirdiği bir vecibe de... Selam eder, ihlası tammeye vasıl olmanızı niyaz ederim.
Mehmet Nuri BİNGÖL Samsung Galaxy akıllı telefonumdan gönderildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum