Levent PEŞKER

Levent PEŞKER


Boş muhabbet yapacak kadar vaktimiz yok

30 Nisan 2021 - 14:38

BOŞ MUHABBET YAPACAK KADAR ZAMANIMIZ YOK


 Öncelikle değerli okuyucularım, köşe yazılarıma gösterdiğiniz ilgi alakanızdan dolayı teşekkür ederim. Son yazıma gösterdiğiniz teveccüh bana bir kez daha doğru yolda olduğumu gösterdi. Ben yazılarımda kimseyi kırmak veya üzmek niyetinde değilim, daha çok gerçekleri dillendirerek, doğrunun bir tane olduğunu, başka doğru peşinde koşmamamız gerektiğini anlatmak istiyorum.
  
   İzmir siyasetine biraz ara verip Türkiye gerçeklerini yazmak istedim bu sefer. İzmir siyasi tarihinde önümüzdeki seçimlerde gerek CHP gerek AK Parti olarak en zayıf il başkanları tarafından 2023 seçimlerine hazırlanmakta. MHP İl Başkanı tecrübesini ve duruşunu sahaya yansıtırken yeni partiler Deva ve Gelecek kadrolaşmayı kuramamaları sebebiyle zor bir seçim geçireceklere benziyorlar. Saadet Partisi iyi bir il başkanına sahip, buna rağmen gücü belli. Bu yüzden İzmir siyasetinde 2023 seçimlerini merakla beklemekteyim. 
 
Türkiye’de siyaset önümüzdeki günlerde bayağı hareketli olacak, tabiî ki bu İzmir’e de sirayet edecek gibi duruyor. Akparti’de kongreler sonrası yeni kurulan teşkilatlara büyük iş düşmekte. Malumunuz, pandemi dolayısıyla vatandaşın içinde bulunduğu dehliz bayağı derin. Gerek işyerlerinin kapanmasından kaynaklı esnafın durumu gerekse işsiz kalan seçmenlerin vereceği tepki önümüzdeki seçimde belirleyici etken olacaktır. Hükümetin bu konularda acilen önlemler alıp vatandaşı rahatlatması gerekiyor çünkü sözün bittiği yerdeyiz.                          

   Vatandaş, tamamen salgının bu duruma gelmesinin sebebi olarak hükümeti göstermekte ve öte yandan muhalefet liderlerininse ortaya koyamadığı iradesizlikten ve yapıcı projeler hükümete sunamamasından sıkılmış durumda. Ki vatandaşın düşüncesi bu kapanmaların turizm sezonu öncesi turizmcilere karşı yapılan hizmet olması. Bittabi herkes neden daha önce bu önlemlerin alınmadığını sorgular durumda, havaların soğuk ve işlerin düşük olduğu birkaç ay önce 15 günlüğüne yapılacak olan tam kapanmanın şu anda bu durumda olmamamızı sağlayabilirdi ve halk bunun bilincinde. Esnaf için acilen bir şeyler yapılmazsa inanın birçok esnaf yaz aylarında kepenklerini indirmek zorunda kalacak. Artık esnafa can suyu verilmesi gerekiyor.

  Peki... Muhalefet liderleri 20 senedir iktidarın yaptığı harcamaları sorgulamamışken neden bugünlerde 128 milyar doların peşine düştü? Zaten vatandaş muhalefetin bu zamanlardaki sorgulamasını samimi bulmamakta. Tam bu yüzden basit şeylerin peşinde koşacağına yapıcı çözüm sunmalılar, böyle daha samimi olurlar. Muhalefet vatandaştan boş laflarla oy alacağını zannediyorsa yanılıyor. Gerçekçi olamayan tüm partilere halk 2001 seçimlerinde olduğu gibi sandıkta cevap verir.


  CHP tamamen HDP güdümüne girmiş bir parti görüntüsü verirken İyi Parti vatandaşa iyi görünme derdinde. Ki Meral hanımefendi İçişleri bakanı iken dik duramayan kişi bundan dolayı bana söyledikleri samimi gelmiyor. Yeni yeni siyasi hayatımıza girmeye çalışan Gelecek Partisi ve Deva Partisinin sonu eski il başkanlığını yaptığım Has Parti gibi olacak gibi duruyor. Ayrıca Saadet Partisi’nin, Millet İttifakı ile hareket etmek yerine şu andaki söylevleri ile tek başına hareket ederse iyi bir oy oranını yakalayacağını söyleyebilirim. MHP mevcut duruşu sayesinde 2023 seçimlerinde yıldızı parlayacak parti olma yolunda. 

Genel düşüncelerim, tahminlerim bu yönlerde. Ne olacağını kesin olarak hiçbirimiz bilemeyecek olsak bile güncel nabzı ölçtüğümüzde elde edeceğimiz çıkarımlar bunlar olacaktır. Eh, ne diyelim... Allah yollarını ve bahtlarını açık etsin. Allaha emanet olun, sağlıcakla kalın…

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum