Halil YOLDAŞ

Halil YOLDAŞ

MERCEK

Oruç sadece AÇLIK ve SUSUZLUK ise çok kolay. Öyleyse bu büyük ödül NİYE?

13 Nisan 2021 - 14:03

Oruç sadece AÇLIK ve SUSUZLUK ise çok kolay.                                                                           Öyleyse bu büyük ödül NİYE?


Biz insanlar Allahın vermiş olduğu Nimetler elde iken değeri gereği gibi bilemiyoruz. İnsan sahip olduğu nimetlerin kadrini kıymetini, değerini ancak bunlar elden çıktıktan sonra anlayabiliyor. Fakat iş işten geçtiği için artık bunun yararı olmaz.
Oruç tutmakla sahip olduğu nimetlerden bir süre uzak kalmak insana, onları daha iyi korumasını, israf etmemesini ve nimetleri kendisine veren (iradeye) Allah'a daha çok şükretmesini öğretir. Daha da güzeli İnsan bilinçli olarak, özgür iradesi ile Allahın verdiği nimetlere teşekkür edebilirse ise onların çoğalmasına vesile olur. Nitekim Rabbimiz Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:
"Andolsun, şükrederseniz elbette (nimetimi) artırırım."
(İbrahim/32)
                                                                                  
Gerçekte orucun gayesi, belirli bir süre sadece yemeyi, içmeyi, meşru cinsel münasebetleri bırakmak değil, aynı zamanda her türlü kötülükten de uzaklaşmayı başaracak bir iradeyi sağlamaktır.
Helâl olan yiyecek ve içeceklerden uzak durduğumuz gibi;
- Dilimizi, yalandan, dedikodudan, giybetten ve İftiradan.
- Ellerimiz, haram, zararlı ve Tehlikeli işlerden,
- Midemiz, haram lokmadan, Vücudumuza, irademize, zekâmıza zararlı şeylerden  
- Gözlerimizi, harama bakmaktan, hakkımız olmayan şeyleri elde etme arzusu uyandıracak olan şeylerden uzaklaştırmak.
- Kulaklarımız, yalan ve dedikodu dinlemekten,                                                                            -Kalplerimizi şirkten ve şüpheden
- Ayaklarımız kötü işler peşinde koşmaktan uzaklaşarak, oruç eğitimi ile Güvenilir insan (EL EMİN) olma yolunda güç kazanmaktır tan nasibini almalı ve ömür boyu böyle devam etme iradi gücüne sahip olmayı sağlamalıdır.
Bir an düşünelim. Oruçlu, çeşitli yemeklerle donatılmış sofranın başında iftar vaktine bir dakika kalsa bile, helâl olan yiyecek ve içeceklere elini sürmez. Çok acıkmış ve susamış olsa bile sabırla iftar vaktini bekler. Bu, zoraki bir bekleyiş değil, içten gelen umut dolu huzurlu bir bekleyiştir.
Müminin, Allah'ın emri karşısında gösterdiği bu teslimiyet, nefis terbiyesi ve iradeye hakim olma eğitiminin çok olumlu bir sonucudur.
İnsanı, nefsanî arzularının esiri olmaktan kurtarıp âdeta melekleştiren gerçek bir eğitimdir oruç.
Böyle bir eğitimden geçen Müslüman;
- Helâl olan şeylere bile elini sürmezken, nasıl olur da harama el uzatabilir?
- Vücuda faydalı olan yiyecek ve içecekleri istediği zaman bırakabildiği halde, nasıl olur da vücuduna zararlı olan içkilerden ve uyuşturucudan, kötü alışkanlıklardan (kumar,zina,at yarışı vb.) vazgeçmez?
- Meşru olan cinsel arzularından vazgeçen müslüman, nasıl olurda haram yollara düşebilir? Zina ve fuhuş gibi meşru olmayan ilişkilerde bulunabilir?
İşte gerçekte Orucun bu ve benzeri olumlu etkileri hayatımıza yansıdığı ölçüde oruç gayesine ulaşmış ve oruçluda Rabbinden beklediği “O BÜYÜK ÖDÜLÜ” kazanmış olacak bütün varlıların sevdiği, saydığı,  zararlarından korkmadığı güvenilir insan “EL EMİN”          olma yolunda çok büyük mesafeler alacaktır. Onun için” ORUÇ zor bir ibadettir”. Onun için “Oruçlunun ağız kokusu Cennet kokusu gibidir”. Onun için “Orucun sevabını sadece Allah (cc) bilmektedir.” Mesela Sabır ve irade, Orucun başarıya ulaşmasının en önemli araçlarından ikisidir. Sahip olduğu helâl şeylere oruçlu olduğu için el sürmeyen kimse; iradesine hâkim olmuş, nefsini zorluklara alıştırarak terbiye etmiş ve üstün bir meziyet kazanmış olur.
Böyle bir insan hayatta karşısına çıkabilecek sıkıntılar karşısında sarsılmaz, bunlara kolaylıkla sabreder ve güçlükleri yenerek başarıya ulaşır. Acılı ve üzüntülü durumlar karşısında sabır ve tahammül göstererek soğukkanlılığını korur. İşte İyi insan, güçlü insan,( güçlü Millet, Güçlü devlet) bu özelliklere sahip olan insandır.

Gelin kendimize bir iyilik yapalım. Bu Rahmet dolu gün ve gecelerin kadrini ve kıymetini bilerek, oyun ve oyuncaklarla, malayani şeylerle değil, amaç ve gayesine uygun, Namaz, ORUÇ, zikir ve tefekkür gibi ibadetlerle şenlendirelim. Elmas kadar değerli bu zamanları, paslı tenekelerle değişmeyelim. Merak etmeyin bu yolda, “KADİR” olan Allah(cc) yardımcımız olacaktır. Umarım Ayın sonunda iki bayramı birlikte yaşayanlardan oluruz İNŞALLAH. Selam ve dua ile. 13.Nisan.2021
[email protected]
  

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum