Reklam
Reklam
Halil YOLDAŞ

Halil YOLDAŞ

MERCEK

MERCEK

19 Mart 2020 - 11:53

MERCEK
Unutmayın bütün mazlum milletlerin gözü kulağı Anadolu da .
Halil YOLDAŞ
Eğitimci yazar
Her mart ayı geldiğinde veya Birliğimiz dirliğimiz bütünlüğümüz tehlikeye girdiğinde, Çanakkale’dekileri, orada yaşananları, anarız. 
Bizlere bıraktıkları mirastan dem vururuz. Gerçekten Çanakkale’de insanlık adına Özgürlük adına büyük bir destan yazıldı.
Bizlerde millet olarak onu anlamaya, sonrada çocuklarımıza anlatmaya gayret ettik.
Çanakkale de 250 bin Anadolu insanı özgürlükleri, vatanları ,inançları, namusları ve değerleri uğruna şehid oldular. Onlar bu destanın şaheser kahramanları oldular..
Çanakkale de Şehadet şerbetini içerek koyun koyuna yatanlar, Özgürlüğün, Bağımsızlığın simgesi Bayrak için akıttıkları her damla mübarek kanda bu aziz vatanın toprağı ile bütünleşen kemiklerinde bizden bir parça vardır.
Onlar ölüme koştular. Dönmemek üzere düşmanın üzerine atıldılar. Komutanları onlara “ sizlere savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum diyerek şehadet mertebesini işaret etmişti. Onlarda buna uydular. Ellerini ayaklarını, gözlerini ve canlarını kaybettiler ama gaziliği ve şehadete hak ederek ebediyeti kazananlardan oldular.
Arkalarında vatanı emanet ettikleri onları rahmetle şükranla vefa duygusu ile anan emanetlerine sahip çıkan, onlarla her an iftihar eden bir nesil bıraktılar. Tarihteki yerlerine kahraman olarak yerleştiler..
Anadolu’nun Birliği, dirliği ve bütünlüğü ÇANAKKALE ruhunu anlamak ve yaşamaktan geçer.
Bizler geleceğin mimarları olarak kısa bir sürede olsa onları anmadan anlamadan, eserlerine layık ı ile sahip çıkamadan yaşadık. Pusulasını kaybetmiş bir gençlik olarak yaşadık. Anadolunun Birliğine bütünlüğüne kan veren can veren, her milletten her ırktan kardeşlerimizi gün geldi unuttuk, sonra yavaş yavaş yok saydık. Ama çok şükür Çanakkale yi, Çanakkale ruhunu millete anlatan ,hatırlatan aydınlar sayesinde Çanakkale ruhu pusulasına kavuştuk, Asımın neslini yeniden yetiştirmenin yoluna girdik. Şehitlerimizi yeniden hatırladık .Onları sadece anmaya değil anlamaya başladık. Şimdilerde Millet olarak onların sesine kulak vermeye onları tanımaya , kavramaya çalışıyoruz..
Onlar, yaşadıkları vatan topraklarından, nimetlerinden istifade etmenin, temiz havasını solumanın maddi ve manevi değerleri ile yaşamanın bir bedeli olduğunu biliyorlardı, bu gazilik ve şehitlikle sonuçlanacak bir mücadeleyi göze almakla eşdeğerdi…
Geçmişinden ders çıkarmayan milletler. Şaşkınlık içinde yaşarlar, geçmişte yaşanan maddi ve manevi fedakârlıkları kavrayamayan milletler geleceğe ait planlarını, doğru ve isabetli yapamazlar, yanlışta ısrarları halinde yok olmaya Nefsani hislerle Dünya nimetleri ve arzuları ile hareket edenler hem içte ve hem dışta mahkum olmuşlardır.
Bundan hareketle, Milletine onun değerlerine sahip çıkanlar, mutlu ve huzurlu bir hayat sürmüşler.
Nefsanî hislerle dünya nimetleri ve arzuları ile hareket etmeyenler hem içte ve hem de dış dünyada devletlerle de Hakkaniyetler ölçüsünde ilşkilerini artırarak sürdürmüşlerdir, şu kısacık Dünya hayatlarında mesut ve müreffeh yaşamış  ve geleceğe umut dolu miraslar bırakmışlardır.
Bugün geçirmekte olduğumuz gerçekten çok zor olan süreçte, Çanakkale tarih şuurunun büyük önemi ve anlamı vardır.
Bütün vatan sathın da Çanakkale ruhu anlatılmalı, okutulmalı ve eylemlerimizle göstermeliyiz.
Anadolu insanlarının birliğini bütünlüğünü oluşturacak ve devam ettirecek şuur ve düşünce Çanakkale ruhudur,
Çanakkale de yatanların bıraktığı mirasa sahip çıkabilme bilincidir…
Çok yakın zamana kadar yaşanan ağır sorunlara rağmen, araya kan davaları şekline dönüşen engellere rağmen, aklı selim galip gelebilecek mi?
Emperyalizmin şekil değiştirerek içlerimize kadar girip kardeşi kardeşe düşman etmeyi başarmış olmasına rağmen, bu kandan irinden deryaları aşıp, Çanakkale şuurunda birleşmeyi bütünleşmeyi, başarabilmek adına, kinimizi nefretimizi ve acılarımızı , kılıçlaşan dillerimizi toprağa gömebilecek miyiz.
Aklı selim bunu başarabileceğimizi söylüyor. Tarih buna şahadet ediyor ama , 21.yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları olarak bir kere daha bu engelleri aşıp insanımıza ,neslimize ve tüm insanlığa bu mutluluğu yaşata bilecek miyiz?
Unutmayın bütün Mazlum milletlerin gözü kulağı Anadolu da . Anadolu da İnsanlığa barış adına huzur adına açılacak kapıdan, ilim girecektir medeniyet girecektir. Dünya kardeşliği girecektir. Huzur girecektir, Yeni bir medeniyetin temelleri atılacaktır.
Ey Hz.Âdemin çocukları şeytanın yolunu bırakırsanız, onun sözüne kulak tıkarsanız , Allah’ın yardımı sizinle beraber olacaktır. Allaha dayan, Çalışmaya sarıl, gerisinden korkma, Başarı ve hakkın rızası gelecektir.
Bu aziz Vatan için, Bayrak için ve Allah ın rızası için Şehit olanlar bize yol göstermeye devam ediyorlar. Çankkale Şehitlerine ve Bütün Şehitlerimize 
Allah (cc) rahmet eylesin ,Mekanları Cennet olsunve Ruhları şad olsun.
[email protected] 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum