Reklam
Reklam
Halil YOLDAŞ

Halil YOLDAŞ

MERCEK

Bayramlaşmayı Başarabilecek miyiz?

23 Mayıs 2020 - 22:02


Bayramlaşmayı Başarabilecek miyiz?       
Halil YOLDAŞ
Eğitimci Yazar
    Hy.23.5.2020
  Allah Hamd ve Şükürler olsun ki bu korona salgını imtihanının baskısı altında Aslına uygun bir ramazan yaşayabildik. 
 Camilerde toplu teravih namazları kılamadık, topluca Mukabeleler okuyamadık ama evlerimizi camiye,  cennet bahçesine çevirerek aile efradımızla eda ettik görevlerimizi.
 Bu ramazanda Riyadan gösterişten  uzak bir yardımlaşma duygusunu yaşayabildik millet olarak. Bu Ramazan ayında Açların halini kavramaya çalışırken, Hastaların halini de öğrendik. Sağlığın bu kadar önemli olduğunu oruçlu iken daha iyi kavradık.
Dedikodu yuvalarına çevirdiğimiz kahve haneler kapalı olduğu için gıybetten uzak bir ramazan yaşamamıza vesile oldu. Ev ziyaretleri kesilince Akrabaların, candan Arkadaşların, başı sıkışınca kapısını çalabileceğimiz dostlarımızın kıymetini daha iyi anladık.   Salgın hastalık haberleri başköşeye oturunca Birbirine hakaret dolu,  sözlerle milleti bıktıran haber bültenleri,  yerini daha mutedil güncel haberlere bıraktı ekranlarımızda.  
Sitelerimizde oturanları bu Ramazanda daha yakından tanımak nasib oldu.  
Gösterişli sofralarla iftar yemekleri veremedik ama sağımızdaki solumuzdaki üst katımızda veya alt katımızdaki komşularımızla paylaştık iftarlılarımızı, Komşuda pişer bize de düşer geleneğimizi yeniden canlandırdık elhamdü lillah.
Camilerde sohbetlere canlı olarak katılamadık ama Facebook ta Sosyal medyanın bütün alanlarının hayırlı işlerde nasıl kullanıla bileceğinide öğrendik millet olarak elhamdü lillah.
Nefsimizle yaptığımız zorlu mücadelenin sonunda bayram yapmayı hak ettiğimizi düşünerek bayram yapıyoruz şimdi. Ramazan Bayramımız Mübarek olsun.
Millet olarak İnsanlık olarak bu salgın hastalığın gölgesinde girdiğimiz Bayramı hak ettik ama her şeye rağmen topluca ve kardeşçe bayramlaşmayı başarabilecek miyiz? 
Bayam sevinçtir ,Mutluluktur, Paylaşmaktır. Barışmaktır, Kırgınlıkları, dargınlıkları geride bırakarak Gönülden selamlaşa bilmektir. Bayram insanın Hayata çevresine ve bütün insanlığa tebessümle yep yeni sayfalar açabilmenin başlangıcıdır. 
Eğer bugün, bu bayram sabahında, İmkanım olsa Bütün televizyon ekranlarında şunları söylemek isterdim. 
Ey Bayramı sessizce evlerinde yaşamaya çalışan kardeşlerim: Hepimiz yeryüzünde büyük insanlık ailesinin birer ferdi değil miyiz? Hepimiz Hz. Âdem ve Hz. Havva'nın çocukları değil miyiz? Hepimiz bir Allah'ın kulları değil miyiz? O halde nedir birbirimizden alıp veremediğimiz? İkincisi olmayan bu Dünyayı daha güzel, yaşanabilir bir Dünya yapabilmek bu kadar zor mu gerçekten? 
İki günlük dünya nimetleri için birbirimizi küçük görmeye aşğılamaya değermi.
Kalbimden geçenleri satırlara dökerken sesli olarakta bütün miletime seslenmek isterdim, Aynı dini, aynı imanı, aynı sevdayı paylaştığım; aynı rükûa eğildiğim, aynı secdeye kapandığım, aynı kıyama durduğum, aynı kıbleye yöneldiğim Müslüman kardeşlerime Bizi kardeşlikten uzaklaştıran Dünya nimetleri nedir ki?
 Evet yeryüzünde barışı, huzuru ve kardeşliği tesis etmekle yükümlü olarak gönderen  Rabbimiz bize “Siz insanlar için gönderilmiş en hayırlı ümmetsiniz” buyurmadı mı? 
Resulümüz Muhammed Mustafa (sas) “Müslüman Müslümanın kardeşidir; ona zulmetmez, onu yardımsız bırakmaz ve onu hor görmez.” buyurmadı mı? 
Gelin Ramazan bereketi ile yeniden kazandığımız, Tazelediğimiz imanımızla, inancımızla geleceğe ümitle umutla bakabilmek adına BAYRAMLAŞALIM.
 Çocuklarımız Gençlerimiz geleceğe umutla bakabilsin.   Tepeden tırnağa kadar bir milleti yeniden canlandıralım.. Peygamberimiz (sav) Görmeyi çok arzu ettiği Ahir zaman ümmeti olmayı, Onun iftihar edeceği bir ümmet olma yoluna hep birlikte çıkarken BAYRAMLAŞALIM, HELALLEŞELİM . Gayret bizden Tevfik ve inayet Allahtan dır.  Ramazan Bayramımız Mübarek olsun Allaha Emanet olun. . Selam ve dua 
        23.Mayıs 2020  [email protected]

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum