Ergun DUR

Ergun DUR

HEPSİ HİKAYE

1990 VE 2000 NESLİNI KAYBETTIK !...

07 Temmuz 2020 - 22:39

1990 VE 2000 NESLİNI KAYBETTIK !...


Ankara, Bağlum’da akşam saatlerinde evden ayrılan gencin cesedi boş bir arazide bulundu. 19 yaşındaki M.D isimli gencin sentetik uyuşturucu Bonzai’den öldüğü belirlendi.(Basından)
Bu haberler sadece küçük bir bölümü. Bakın konunun uzmanı Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği (AYBUDER) Başkanı Yavuz Tufan Koçak, Bonzai hakkında ne kadar çarpıcı tespitler yapıyor.
1990 VE 2000 NESLİNİ KAYBETTİK
Bonzai’yi kimlerin kullandığı hakkında bilgi veren Yavuz Tufan Koçak, “15 yaşında çocuk da var 26 yaşında adam da. Bu maddeden kurtulmak için bize müracaat edenlere baktığımızda neredeyse kullanmayan kalmamış. Bir kere esrar kullananların hepsi Bonzai kullanıyor. Eroin krizinden kurtulmak isteyen Bonzai kullanıyor. Bu öyle bir madde oldu ki; her şeyin yerine joker gibi kullanılıyor. 1990 ve 2000 neslini kaybettik” dedi.
1 LİTREDEN 200 BİN PAKET YAPILIYOR
Söz konusu maddenin nasıl elde edildiğine ve etkisine ilişkin detaylar veren Koçak, “Bu madde çok ucuz. 1 litre sıvısından 200 binin üzerinde paket imal ediliyor. Bu sıvı da internet üzerinden gümrüksüz gelebiliyor. Ve onun içerisine kattıkları o katkı maddeleri var ya; çocukları öldüren o. Fare zehri, aseton, floresan tozu gibi maddeler katarak etkisini artıyorlar. Çocuk 2 liralık aldığı zaman ne kafa kalıyor ne bir şey. Merkezi sinir sistemine direkt etki edip beyni çürütüyor.
UYUŞTURUCUDAN ÖLDÜ RAPORU VERİLMİYOR
Sentetik uyuşturucu Bonzai’yi kullanan sayısı hakkında net bir rakam vermenin çok zor olduğunu kaydeden Tufan Koçak, “Ama sayısı oldukça çok ve ölen sayısında ise bizim yaptığımız araştırmalara göre son bir ayda 300 kişi Bonzai nedeniyle hayatını kaybetmiş. Bu sayı aslında çok daha fazla çünkü Bonzai’den vefat eden kişilerin çoğu için ‘uyuşturucudan öldü’ şeklinde rapor tutulmuyor. Bu yüzden maalesef net bir rakam tutmak imkânsız” ifadelerini kullandı.
ÖZGÜVENLERİNİ KAYBETMİŞ DURUMDALAR
“Gençleri bu maddeye teşvik eden nedir?” sorumuza Koçak, “Bütün değerleri bitti çocukların. Anne-babalar sürekli başarılı olsun diye çocukları baskı altına almasın. Bir de çocuklarına hiç vakit ayırmıyorlar. Bu çocuklar dışarıda takıldıkları gruplar içersinde kendini değerli hissettikleri anda orada ne yapılıyorsa ona uyuyor. Anne-babalar, hep çocuklarına bir şey yapmak istiyorlar. Fakat çocuklar içsel olarak özgüvenlerini kaybetmiş durumda. Çocuklar saçları ile oynuyor, dövme yaptırıyor, dikkat çekmeye çalışıyorlar. Anne-babaların çocuklarını nasıl sevecekleri konusunda eğitim almaları lazım.
ÇOCUKLARI ŞIMARTMAYIN
Anne ve babalara tavsiyelerde de bulunan Başkan Koçak, “Ailelerin önce bilinçlenmesi gerekiyor. Bu maddenin ne olduğunu, bağımlının nasıl davrandığını öğrenmesi gerekiyor. Çocuklarını kendileri öldürüyor. Sıcak yatak, önlerine yemek koyuyorlar, istedikleri kadar para veriyorlar, gecenin bir yarısında eve gelmelerine göz yumuyorlar çocuk maalesef bu maddeden kurtulamıyor. Bakın çocukları şımartmaktan ve el alem duymasından vazgeçmeleri lazım. Aileler çocukları ile ilgilenmeli ve bu maddeye karşı tepkilerini ortaya koymalı. Bir aile, ‘öbür arkadaşları yüzünden çocuğum içiyor’ diyor, diğer aile de aynı şeyi söylüyor. Ne tesadüf. Denetimli serbestlikten ceza alınmıyor. Bonzai ve bu maddeyi kullanan kişilerle mücadelede güvenlik güçlerinin yaptığı çalışmalara değinen Yavuz Tufan Koçak, “Bu çocuklar ceza almayacaklarını bildikleri için pervasızca polisin karşısında içiyorlar. Yasal boşluk var, ceza yok. Denetimli serbestlik diye saçma sapan bir şey var. Ancak Emniyet gerekeni yapıyor, yılda 274 bin tane vakaya adli işlem yapılmış; fakat bunlar denetimli serbestlikten ceza almadılar. Şimdi Meclis’te torba yasa görüşülüyor. Bu konunun gündeme getirilip cezaya dönüştürülmesi gerekiyor.
gerekiyor. Ceza da hapis değil, rehabilitasyon merkezlerinde tedavilerinin yapılması şeklinde olmalıdır” dedi. Neslimize sahip çıkalım. Manevi, ahlaki değerlerimizi çocuklarımız küçükken verelim. İlgilenelim vakit ayıralım. Örnek olmaya çalışalım. Unutmayalım ki çocuklar eğitimlerini en çok gözleriyle alır.

Tüm bnlardan bahsettikten sonra gelin 10 maddede uyuşturucu kullananların özelliklerini tanıyıp yazımızı bitirelim.
Madde kullanan çocuğunuzda hangi işaretler var?

1- Madde kullanmaya başlayan kişilerdeki ilk değişiklik çevrelerinde yapmış oldukları değişikliklerdir. Eski arkadaşların yerini yeni arkadaşlar alır. Maddeye daha rahat ulaşım sağlayabilecek kişilerle yakınlaşır, eski arkadaşları ile görüşmez.

2- Duygu durumu çok çabuk değişiyorsa çok dikkatli olunmalı. Bu süre içerisinde bazen çok neşeli, bazen de çok öfkeli, huzursuz, keyifsiz olabilir.

3- Ders durumunda ani değişiklikler olur. Notları düşmeye başlar, okula devamsızlık görülür.

4- Evde tek başına kalmak istiyorsa ya da arkadaşları ile birlikte dışarıda nerede olduğunu söylemeden buluşmaya başladıysa dikkat.

5- Ailesi ile olan ilişkileri mümkün olduğunca mesafeli tutmaya başlar. Evde daha az zaman geçirmek ister ki ailesiyle çatışmasın.

6- Kılık-kıyafet ya da görünür bir şey almadığı halde, fazla para harcamaya başlar.

7- Kişisel bakımı azalmıştır. Giyimine dikkat etmez. Gözleri kızarır, şişer, vücudunda değişiklikler başlar.

8- Sinirlilik, gerginlik, kişilerarası ilişkilerde sorunlar yaşar, dalgınlık, dikkatsizlik başlar.

9- İçine kapanır. Uyku düzeni değişir.Ya çok uyur, ya da çok az uykuya ihtiyaç duyar.

10- Psikolojisinde karamsarlık, umutsuzluk ya da inançsızlık gibi duygu durumları olabilir

Ergün DUR Samsung Galaxy akıllı telefonumdan gönderildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum