GÜLÜMSÜYORUM... ÇÜNKÜ; DİŞLERİMİ BESLİYORUM
Diyetisyen ELİF KARSLI

Diyetisyen ELİF KARSLI

GÜLÜMSÜYORUM... ÇÜNKÜ; DİŞLERİMİ BESLİYORUM

06 Ağustos 2018 - 15:21

Dişlerinizin sağlıklı olabilmesi için hijyen kadar doğru besin seçimine de ihtiyacı vardır. Bu sebeple de beslenme düzenini gözden geçirmek; diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Dişlere yapışan, kolay temizlenmeyen, asitli gıdaların ağız ve diş sağlığına verdiği zararları göz önünde bulundurarak, fazla tüketmekten kaçınmalı veya tüketirken bazı önemler alarak diş sağlığını koruyabilirsiniz.

Asitli, şekerli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinin ardından yarım saat sonra dişlerinizi fırçalayın. Eğer fırçalama yapamıyorsanız ağzınızı suyla çalkayabilir veya süt içerek korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Aynı şekilde bu tür gıdaların ardından yiyeceğiniz bir parça peynir de ağız içi asitlerini düzenleyeceği için çürük önleyici bir etki gösterir.

Öğün aralarında ise atıştırma alışkanlıklarını abur cubur diye tabir edilen işlenmiş gıdaların yerine, havuç, elma gibi kabuklu meyveler tercih edilebilir. Hem ön dişlerin temizlenmesine hem de diş ve diş etlerinin güçlenmesine katkı sağlayan bu yiyecekler ağız sağlığı için çok faydalıdır.

Dişlere zarar veren gıdalar olduğu gibi diş sağlığını olumlu yönde etkileyen, bakterilerle savaşan, plak oluşumunu azaltan ve nefesi tazeleyen pek çok besin maddesi ağız sağlığının doğal yollarla korumasını sağlar.

Kerevizi; çiğnerken salgınan tükürük, ağız içi bakteri oluşumunu azaltır (özellikle çiğ kereviz). Lifli ve sert yapısıyla diş etlerine masaj yaparken, diş aralarını temizler.

Peynir; ağız içi PH dengesini sağlarken, çürüklere karşı koruyucu ve önleyici etkidedir.

Yoğurt; kalsiyumdan zengin bir besin olup, diş kayıplarını önlemeye yardımcı besindir. Periodontal rahatsızlığı olan kişilerdeki diş kökleri iltihaplarının azalmasına, güçsüz dişlerin iyileşmesinde yardımcı olur.

Balık; içeriğindeki fosfor, dişlerin güçlenmesini ve sertleşmesini sağlar. Hafta da en az 2 kez balık tüketimi sağlıklı dişler için çok faydalıdır.

Yeşil Çay; içeriğindeki katesin maddesi ağızdaki bakterilerin yok olmasına yardımcı olurken aynı zamanda kansere karşı koruyucu bir maddedir. Bu madde aynı zaman da ağız kokusuna neden olan bakterileri de ağızdan uzaklaştırır.

Maydanoz; Ağız da istenmeyen kokulara neden olan yiyecekleri tükettikten sonra maydanoz çiğnemek ferah bir ağız kokusuna sahip olmanıza yardımcı olur.

Kivi; C vitamininden zengin bir besin olup, diş etlerinin hassasiyetinin önler ve bakterilere karşı direnç sağlar.

Çilek; içeriğindeki asitler diş taşlarını eritir ve yeni diş taşı oluşumunu engeller.

Elma; kabuğuyla yenildiği takdir de dişlerin kuvvetlenmesini sağlarken aynı zaman da içerisindeki maddelerle dişleri temizler.

Kuruyemişler; içerisindeki doğal yağlarla dişi kaplayarak, bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu yağlar diş minesinin güçlenmesine yardımcı olurken, çürümelere karşı dayanıklılık sağlar.
 
Unutmayın; davranışlarınızı değiştirmeyi bir kez başardığınızda, yeni düzeninizi devam ettirmeniz
kolaylaşacaktır.
Ve bir de küçük bir sır; kalori yakmanın en kolay yolu, gülümsemek :)
Sağlıklı günler diliyorum 
Diyetisyen ELİF KARSLI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum