DİYETİSYEN İLE MARKET ALIŞVERİŞİ
Reklam
Reklam
Diyetisyen ELİF KARSLI

Diyetisyen ELİF KARSLI

DİYETİSYEN İLE MARKET ALIŞVERİŞİ

11 Ekim 2017 - 13:16

Sağlıklı beslenmek ve diyete giden yol besin seçimlerinizden dolayısıyla gıda alışverişlerinizden geçmekte. Satın aldığımız ve pişirdiğimiz besinler, tam anlamıyla diyette başarının bütünleyicisidir. Gıda alışverişlerimizde dikkat edeceğimiz bir kaç püf nokta sayesinde sağlıklı besinler tüketmeye ve dolayısıyla zayıflamaya bir adım daha yaklaşmış olacağız.. 

Tabiki de listesiz çıkmıyoruz..
Bir alışveriş listesi yapın ve alışverişe çıkmadan önce listeyi gözden geçirin. Bu, sizin daha sağlıklı ve faydalı kararlar almanızı sağlayacaktır. Çünkü; günlük, haftalık yemek menülerinizi planlarken mutfağınızda sağlıksız ve aklınızı çelecek besinler bulunmayacaktır. Aynı zamanda alışveriş esnasında elinizde ki listeye uyacak, tehlikeli stantların etrafında amaçsızca dolaşmayacak, yasaklı, istek uyandıran besinlerden korunmuş olacaksınız.

Vücudunuzu saran (dar) kıyafetlerinizi tercih edin..
Evet evet tam da öyle.. Alışverişe çıkarken gardırobumuz da ki vücudumuzu sıkıca saran kıyafetlerimizi giyip çıkıyoruz. Her dakika rahatsız olsanız da bu size, o kıyafetlerin içine sığmak istediğinizi hatırlatacak ve ihtiyacınız olmayan tehlikeli besin gruplarına yönelmemenizi sağlayacak. 
Eşofmanlarımızla, rahat rahat alışveriş yapmak yok ! 

Açken alışverişe çıkmayın..
Herkes tarafından bilinen o doğru.. Aç olmak, sağduyumuzu azaltır, irademizi sarsar yani sağlıklı düşünme yetimiz bizi çoktan terk eder ve bir sepet dolusu yanlış besin grubu aynı zamanda bir sepet dolusu kalori almamıza yol açar. Bu durum hem diyetimiz için hem de cüzdanımız tehlike arz eder. 
Markete gitmeden önce ara öğününüzü yapmayı ihmal etmeyin.. 

Market arabalarını kullanın..
Yapılan bir çalışmada, eğer market koridorlarında alışveriş sepeti yerine alışveriş arabasıyla dolaşırsak daha sağlıklı seçimler yapma ihtimalimizin yüksek oluyor. Sepet taşıyanlar, sağlıklı ve besleyici gıdalar yerine tehlikeli besin gruplarını (abur cubur tabiriyle nitelendirdiğimiz şekerleme vb. işlenmiş gıdalar) seçmeye daha meyilli oluyorlar. Çünkü; sepet taşımak, anlık haz duyma arzusunu tetikleyebiliyor. Alışveriş arabası kullandığınızda kollarınızın arasını sıklıkla açık tutuyorsunuz. Bu da vücut dilinde, “istenmeyen nesneleri reddetmekle defalarca ilişkilendirilmiş” bir hareket. 
Yani, markete gittiğimizde sepet yerine, alışveriş arabalarını tercih ediyoruz.

Ortada oluşturulan stantlardan uzak durun..
Merkez bölümlerde ortada oluşturan bu stantlarda yer alan, tehlikeli gıdalar alışveriş arabanızı doldurmanızı sağlar. Bu stantları teyit geçmenizi öneriyorum..

Göz hizasındaki raflardan uzak durun..
Kalorisi yüksek işlenmiş gıdalar aynı zamanda kar oranı yüksek, uygun fiyatlı olan ürünlerdir. Bu ürünleri almaya teşvik etmek için, göz hizasındaki ve üst raflara yerleştirirler. Çünkü; kar marjı yüksek olan gıdalardır. Maliyeti fazla, kar marjı daha düşük olan sağlıklı, besin değeri yüksek gıdalarda alt raflardadır.


Sosyal medya da beni takip edebilir, sağlıklı beslenme, kişiye özel beslenme planları ve diyet hakkında sorularınızı sorabilirsiniz.. 
Sağlıklı günler diliyorum..
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum