Cevahir AYDIN

Cevahir AYDIN

Küçük Dünyam

Mağduriyet enerjisi, diğer adıyla kurban psikolojisi..

12 Mayıs 2021 - 10:16

Mağduriyet enerjisi, diğer adıyla kurban psikolojisi..

İnsanlar kendi aralarındaki ilişkilerde güvensiz hissettiğinde oluşan mağduriyetler mutlaka açığa çıkar.
Bunun olması doğaldır. Bunu arızaya çeviren durum, bu mağduriyete takılıp kalmak, o duygu dünyasından bir türlü çıkamamaktır.
Oluşan mağduriyetten çıkış yolu onlarca iken, arızayı bünyede taşıyıp onun arkasına sığınanlar bir yönüyle bunu kullanır.
Bununla bir manada güç bulur, kendi varlığını hissettirmeye çalışır. Sürekli aynı hikayeyi konuşur, yaşama küser, yakın çevresini usandırır.
Küçük hesaplar peşinden koşup mesuliyetlerini yapmaktan imtina etmeye karşı, bunu kılıf olarak dahi kullanır.
Çoğu insanın yaşadığı mağduriyet, kendisini üzen vakalar, hakikatte kendisini mağdur etmiş olabilir; fakat sağlıklı bireyler bunlara takılmadan yarınlara kendisini daha deneyimli bir birey olarak taşımaya gayret eder. Sağlıklı diyaloglarla güçlü durur, dış akıl ve vicdan desteğini aktif tutar.
...
Değilse mağduriyetten ödünç alınan güç ile çevresinde çekilmez olan, psikolojik şiddete başvuran birey başkasında yaşadığı haksızlığı kendisine el uzatanlara mal edebilir. Israrcı da olabilir. Bu durum en yakınlarımızda çok bariz hissedilir. Arkadaş, akraba, mesai arkadaşı vb ikili diyaloğun sık yaşandığı platformlarda bu konu iyi analiz edildiğinde yaşanılan arızaların kökeninde bunun yattığına şahit oluruz.
Vebal konusu tam olarak burada hatırlanmalı.
...
Arınmanın ilk şartı, kişinin kendisini fizyolojik olarak içinde bulunduğu yaşı ve akranlarının içinde bulunduğu sosyo ekonomik şartları, maddi manevi pozisyonları ve meşguliyetleri sorgulamaktır. Bu yerinde bir adım olacaktır.
Değilse bu arıza ailesinin yaşadığı haksızlık veya mağduriyetleri de içine alıp hayatı iyice çekilmez kılar. Ah benim ailem, annem babam amcam teyzem neler çekmiş vs yakınmaları duyarız burada. Kendisine görev addeder bu mağduriyetleri giderme konusunu.
Ailenin de veballerini yüklenmek durumunda kaldığı hissiyatı ile bir anda kurtarıcı rolüne bürünür.
Her sıkıntısı olanın kurtarıcısı olarak görür kendisini. En yakınının yaşadığı adli bir vaka için avukat olma, sağlık imtihanı için doktor olma gibi hedefler koyup hayatını bu arıza üzerine bina dahi eder.
...
Bu dinamik ilişkilerde de görülebiliyor.
Sağlıklı yürütülemeyen ilişkilerde, masumiyet kibri dediğimiz bir arıza çıkıyor hayatlarımızda.

İyileştirilebilecek bir sorunu, ilişkiyi katledebilir.
Sürekli mağdur, sürekli haksızlığa uğradığını iddia edip ilişkiyi çekilmez kılanlar bir hakikati unutuyor.
Her ilişki içinde suçlar barındırır. Karşılıklı işlenen suçlar hanesinde sorumluluğu bırakıp suçlamaya başlamak, veryansın etmek, mağduriyetini sahiplenip muhatabını suçlamak telafisi zor bir arızadır.
Çözüme odaklanılmazsa, her problemi kendi içinde değil de dışarıya şikayet ile çözmeye tevessül ederse ilişki kopmaktan kurtulamaz. Yıkım ağır olur.
Oysa bu yöntemle ele birşey geçmez.
Mağduriyette arızayı çözmek için harcanan enerjiyi şikayet ve serzenişle tüketiyoruz, bu da bizi tüketiyor.
...
Onarım istiyorsak, sağlıklı adımlar atmak elzemdir.
Gücünü görmek, gücünü kullanmaya niyet etmekle başlayabiliriz.
...
Mesele düşmek değil, düştüğün yerden kalkmaktır. Öyle bir kalkış ki ders alınmış, yarınlarda aynı hadiselere karşı koyulacak tavır edinilmiş olmalıdır.
Kış yaşanır, ayaz yenir; fakat söz üstadlarının şu sözü kulağa küpe edilmelidir:
" Kurt kışı atlatır; fakat yediği ayazı unutmaz."
Ders alınır, mücadele verilir, başa gelenler anlamlandırılır, kiminle nasıl bir ilişki kurulacağı sağlıklı değerlendirilir kararlaştırılır.
Bunlar bilgelik kazandırır, yetişkinlik yolunda bireyi olgunlaştırır bu şekilde devam ettiği sürece yetişkin kalmayı başarabilir.
...
Özetle mağdur olunabilir; fakat bunu adeta hobi olarak kullanmak hastalıktır.
...
Bu psikolojiden çıkıldığında kişide inanılmaz bir özgürlük, ferahlama ve omuzundan indirdiği büyük bir yükün rahatlığı olur.
Hareket kabiliyeti gelişir, hücrelerine kadar bu yeniliği hisseder.
Şimdiye kadar bu yükü taşımanın verdiği kasvetten kurtulmuş olur vesselam.
Cevâhir / Küçük Dünyam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum