SAĞLIKLI RAMAZAN SOFRALARI İÇİN UFAK BİR PLANLAMA YETER
Reklam
Reklam
Burcu Dilek Demir

Burcu Dilek Demir

dietChi

SAĞLIKLI RAMAZAN SOFRALARI İÇİN UFAK BİR PLANLAMA YETER

15 Mayıs 2018 - 15:15

Ramazanda oruç tutmak biz Müslümanlar için dini bir vazife. Sevindirici haber ise  bazı araştırmalar ramazanda tutulan orucun ‘ eğer doğru şekilde besleniliyorsa ’,vücutta dinlenme ve detoks görevi gördüğünü göstermektedir. Orucun kilo vermek için kullanılan bir yöntem olması düşüncesi ise doğru değil. Oruç dini inançlar doğrultusunda yapılan bir ibadet. Biz uzmanlara düşen, orucun sağladığı ekstra faydaları belirtmek sağlıklı ve rahat bir şekilde yapılabilmesi için alınması gereken önlemler konusunda danışanlarımıza yardımcı olmak.
Son zamanlarda revaçta olan Ketojenik diyet alternatifi İntermittent fasting ile farklılıkları olsa da mantık aynı.12 saatlik bir açıktan sonra vücudun yağ yakmaya başladığını biliyoruz. Vücut hızlı bir biçimde depo yağlarını kullanmaya başlıyor ve acıkma hissi kayboluyor ancak beyin ve vücut için gerekli olan karbonhidrat kaynakları ve sıvı belli bir süre alınamadığından dikkat dağınıklıkları ve halsizlik söz konusu. Bu nedenle özellikle B6 ve B12 vitamin takviyesi alınması faydalı olacaktır. Ve tabii ki orucun açıldığı yeme dönemini  iyi kullanmak bol bol sıvı tüketmek, doğru karbonhidrat kaynaklarına(tam buğday posa, meyve) yönelmek ve C vitamini yüksek olan  yeşilliklerle çiğ sebzelere ağrılık vermek, beyaz et ağırlıklı beslenmek şart. Yağ ve şeker ise her zaman olduğundan daha dikkatle uzak durulması gereken maddeler. Gün boyu düşük seyreden kan şekeri seviyelerinin bu tarz gıdalarla birden bire çıkması sağlık açısından oldukça tehlikeli ve kilo aldırıcı bir durum. Sonrasında aşırı yorgunluk, halsizlik ve uyku isteğinin oluşması da cabası. 
Ramazanda, Çok uzun süre aç kalındığı için metabolizma yavaş çalışmaya başlıyor ve tüm organlar en alt seviyede, az enerji harcayarak çalışmayı tercih ediyor. Bunun sonunda da kilo almak kolaylaşıyor.( Bir de ramazan bayramının adı şeker bayramı olunca, zayıflamış bir metabolizmayla da tatlıları yiyince  kilo almamak işten bile değil.)
Vücut yeterli beslenemediği içi kan şekeri düşüyor. Halsizlik yorgunluk baş dönmesi uyuma hissi üşüme acıkma gerçekleşiyor. Tatlı ve karbonhidrat isteği artıyor.
Havalar çok sıcak ve iftara kadar olan zaman dilimi oldukça uzun olduğu için su ihtiyacı artıyor.
Bu sebeplerle:
Sahurda:
1.       İki öğün arasındaki saat farkını en aza indirmek için mutlaka sahura kalkın. Böylece uzun süre aç kalmaktan kaynaklanan  kas dokunuzdaki azalmanın önüne geçebilirsiniz.
2.        Sahurda mutlaka süt veya yoğurt, haşlanmış yumurta ve peynir yiyin. Çünkü proteinli gıdalar kan şekerini dengeler. Ancak az yağlı olanları tercih edin.
3.       Sahur kahvaltınıza uzun süre tok tutan besin maddeleri ekleyin.  Keten tohumu(bol suyla), ceviz veya fındık( ½ avuç içi kadar) .yulaf ezmesi karbonhidrat için iyi bir seçenek olacaktır.yumurtalı omletinize yulaf ezmesi veya yulaf kepeği koyarak daha tok kalabilirsiniz.
4.       Sahurda çavdar veya tam buğday ekmeği kullanın. 
5.       Sahurda mutlaka meyve yiyin. Kurukayısı veya taze meyve olabilir.yazın taze meyveyi yemeyi tercih edin.mideyi çok yoran meyveler yerine elma, armut, yeni dünya gibi meyveleri tercih edin.Kavun, karpuz ve üzüm doğru seçenekler olmayabilir.
Not: Beyaz undan yapılmış gıdalar, makarna, pirinç pilavı, hamur işleri,tatlılar  çabuk acıkmanıza sebep olur.
İftarda
1.       İftarı ; iftarı ikiye bölün.
2.       Açarken ; suyla, çorbayla ve mutlaka proteinli gıda olan yoğurt veya cacıkla açın. Biraz da salata yiyerek  15- 20 dakika yemeye ara verin. ardından sebze yemeklerine mutlaka ağırlık verin. Çünkü gün boyu aç kalındığından özellikle sindirim sistemi iyi çalışmaz. Etli sebze yemekleri veya zeytinyağlı sebze yemekleri olabilir.
3.       Izgara, fırınlanmış veya haşlama  eti tercih edin. Kızartma veya kavurma uzun süre aç kalan sindirim sisteminizi  kötü etkileyecek ve hazımsızlık yaratacaktır.  Midede ekşime ,reflü olacak ve oruç tutmanızı zora sokacaktır.
4.       Pilav makarna gibi gıdaları kilo almamak için ölçüsünde yemeye özen gösterin. Ramazanda bulgur pilavı daha iyi bir seçim olabilir.
5.       Salata ve közlenmiş sebze yemeye çalIşın
6.       Suyu yemek arasında değil yemeye başlarken, iftar1 den iftar 2 ye geçerken  ve yemek bitiminde için. Yemek arasında içilen su sindirimi zora sokar.
7.       Hoşaf veya kompostolarınızı şekersiz yapın. İçine kuruüzüm ve incir de koyarsanız şekere ihtiyaç olmadığını göreceksiniz.
İftarla sahur arasında 8-10 bardak su için.
Ve iftardan 1-2 saat sonra 15-30 dakika yürüyüşler yapın.
Sağlık getiren bir ramazan dilerim

YORUMLAR

  • 0 Yorum