BAHARDA DİYET BAŞKADIR
Reklam
Reklam
Burcu Dilek Demir

Burcu Dilek Demir

dietChi

BAHARDA DİYET BAŞKADIR

03 Mart 2018 - 23:14

Kilo kaybetmek isteyenlerin en sevdiği mevsim 18 yıllık tecrübeme göre BAHAR MEVSİMİ dir. Gerçi kilo vermenin biz uzmanlara göre kesinlikle mevsimi yoktur. Ancak vücudumuzun baharda daha rahat kilo verme eğilimi gösterdiği de bir gerçek. Tabii bahara ilk adım atıldığı dönemlerde her mevsim geçişinde olduğu gibi yorgunluk, rehavet ve  halsizlik görülmesi beklenir. Bu durumu bol mineralli sebzeler (özellikle magnezyum,folik asit içerikli ), bol su, yeterli dinlenme ve kardiyo hareketleri ( açık havada yürüyüş..)il kısa sürede atlatmak mümkün.

 

Neden mi:

 

 

Vücudumuz kış mevsiminde,  ısınmak ve yağlanmak için bizi daha çok karbonhidrat kaynaklarına yöneltiyor. Daha çok hamur, makarna, ekmek ve tatlı yemek istiyoruz. Baharda ise havanın ısınmasıyla bu istekler yavaş yavaş azalmaya başlıyor...

 

Havalar ısınıyor..içimiz kıpır kıpır.  Hareketliliğimiz ve dışarda egzersiz yapma imkanlarımız artıyor.

 

 

Bahar sebzeleri bol yeşillikli , folik asit ve magnezyum kaynağı olmasının yanında kalorileri de çok çok düşük ..

 

Meyveler daha bi renkli..

 

 

Sanki her şey sizi kilo vermeye çağırıyor. Bu çağrılara kulak vermek isesize kalmış.

 

Ben , bu fırsatı değerlendirin derim !!!

 

 

Peki ne yapalım??

 

Kış mevsiminden çıkıp bahara dönerken vücudu bi arındıralım..Bir çok yazıda veya paylaşımda detoks diye tabir edilen aslında gerçekte detoks olmayan ‘yarı detoks’ bir girişimle vücudu temizlemeyle işe başlamak en doğrusu.  Tabii imkanınız varsa ve sağlığınızı buna elveriyorsa özel detoks merkezlerinde gerçek bir detoksla işe başlayabilirsiniz.

 

Mevsiminde yetişen meyve ve sebzeler doğanın öyle bir düzeniyle bize ulaşır ki tam ihtiyacımız olan gıda ihtiyacımız olan mevsimde gelir. Mesela kış aylarında, nişasta içeriği daha yüksek olan dolayısıyla karbonhidrat içeren ancak  bağışıklık sistemimizi de kuvvetlendiren mineral ve özel içeriklere sahip sebze ve meyveler varken yazın nişastasız, kalorisi düşük, lif ve su oranı yüksek ve bol mineralli sebze ve meyveler bulunur.

 

 

 

 

 

Mart ayı sebze ve meyveleri

 

Kış ile yaz arasında bir geçiş görevi görür. C vıtamini, beta karoten, K vitamini içeren bitkiler bulunur. Nişastalı sebzeler azalmakla beraber yine de mevcuttur.

 

 

Enginar, pancar, kuşkonmaz, fındık turp, maydanoz, ıspanak, kereviz havuç, limon, taze fesleğen, taze nane, kuşkonmaz, turp, brokoli, marul, roka, taze biberiye, tere, karnabahar, pırasa, taze sarımsak, taze soğan.

 

Portakal, elma, limon, mandalina, yerli muz, kivi, greyfurt, çilek.

 

 

Nisan Ayı :

 

Bu ay, meyve çeşidi konusunda zayıf bir aydır. Ancak sebzeler tam da detoks sebzeleridir. Adeta  vücuda ’ karaciğerini temizle’ mesajı verilir.

 

Meyve konusunda çok zengin olmayan bir aydır. Çağla, can erik, çilek.

 

Kuşkonmaz, enginar, taze bakla, havuç, roka, taze sarımsak, taze biberiye, taze nane, maydanoz, tere, taze kekik, pancar, taze soğan, bakla, pırasa.

 

 

Mayıs Sebzeleri


Enginar, kuşkonmaz, taze bakla, bezelye, semizotu, barbunya, asma yaprağı, madımak otu, domates, ebegümeci, arpacık soğan, marul, roka, taze soğan, sarımsak, taze biberiye, deniz börülcesi, taze nane, ısırgan otu, Arap saçı otu, Hindiba, Çiriş otu.

 

Unutmayın beslenme kişiden kişiye değişen bir kavramdır. Böbrek hastalığı olanların veya kan sulandırıcı ilaç kullananların yeşil yapraklı yiyecekleri kontrolsüz tüketmeleri son derece sakıncalı olabilir. Bir diyet uzmanına danışarak ne kadar ve hangi  yeşilliğin yeneceği konusunda destek alınmalıdır.

 

Bol bol lif, mineral, vitamin ve su içeren meyve ve sebzeler vücudun yaza hazırlanması için çalışır...Biz uzmanlara düşen görev bu gıdaları nasıl ne kadar ve ne şekilde tüketeceğiniz konusunda size yardım etmek ;  size düşen görev ise bu gıdalara en taze şekilde ulaşmak, doğru pişirmek ve tabii ki kendi vücudunuzun ihtiyaçlarına göre gününüzü planlamak üzere gerekiyorsa uzmanlardan yardım almak.

İyi baharlar

Uzm.Dyt.Burcu Dilek Demir

Yarı Detoks J içeceği tarifi

 

1 bardak kefir

1 tutamdan biraz fazla kuzukulağı

1 tutamdan biraz fazla taze nane

½ elma

 

blendırdan geçirin

YORUMLAR

  • 0 Yorum