11 OCAK. DÜNYA AFFETME GÜNÜ...
Reklam
Reklam
Reklam
Bülent Ertekin

Bülent Ertekin

11 OCAK. DÜNYA AFFETME GÜNÜ...

10 Ocak 2019 - 23:34

11 OCAK. DÜNYA AFFETME GÜNÜ... 

Kulağa ne kadarda hoş geliyor değil mi? 
11 OCAK. 
DÜNYA AFFETME GÜNÜ...  Affetmek... 
Bağışlamak... 
Kul ve günahkar olduğunu hatırlamak... 
Yaptığım(n)ız veya yapılan bütün eziyet, işkencelere karşılık AFFET veya AFFETTİM demek erdemini göstermek.  Sahi ne kadar güzel, lâtif ve mânâ dolu bir söz, öyle değil mi? 
Peki böyle bir günün hayatımızda olduğunu biliyormuydunuz? 
Ben inanın ki bilmiyordum ve eminim ki benim gibi bir çoğum(n)uzunda bildiğini zannetmiyorum. Gündeme taşıyan ve bu konuda öncü olan değerli ilim erbabından Rabbim ebediyen razı olsun. 

Bugün 10 OCAK 2019 ve saat 23.03 watsap tan bir yazı gelmiş ve onu internette inceliyordum.
TEVAFUK olacak ki  11 OCAK.  DÜNYA AFFETME GÜNÜ...  diye bir başlık gördüm yazı beni adeta içine çekti. Aslında böyle bir ne gün vardı nede ... Lâkin; bizim, bize ait bir gün olmadığından, içeriğine baktığımda "EVET BU BİZİM GÜNÜMÜZ, yoksa da inşaallah olmalı" dedim. Öylede olmalı idi. Zira hemen hemen 365 günümüz GÜNLERLE DOLU. Gel gör ki ne hazin bir durum bir tanesi dahi bizim değil, bize ait değil? 
Yılbaşı günü.. 
Anneler günü.. 
Babalar günü... 
Hemşireler günü.. 
Doktorlar günü.. 
Engelliler günü.. 
günü, günü, günü. 
Nerede ise derler ya hani  "elimi sallasam güne çarpacak(!)" 
Bugün farklı. 
Bugün hemde çok farklı.  Bugün bize düşen her dâim Resûlullâh'ın (as) izinden gitmek ise bugüne yani 11 OCAK'a böyle bir değer katalım. 
Bu alternatif bir kutlama değil.  Kutlama bile değil. 
Şölen ise hiç değil. 
Bir sünnetin ihyâsı. 
Hem de toplumsal cinnetin önüne geçebilecek, kardeşliğin, sevginin, muhabbetin zirve yapacağı bir sünnet. Hz.Muhammed'in (s.a.v) unutulmuş bir uygulaması olan “Affetmek” erdemini bütün insanlığa yeniden kazandırmak için şahsımıza kurumumuza, kim veya kimlere yapılmış ve hata olarak değerlendirdiğiniz bir davranış/ın sahibini affetme günü.. 
Niçin 11 OCAK? diye soracak olursanız, 
Cevaben; Hz. Peygamber’in, kendisine eziyet eden, hakaret eden, işkence eden insanları affettiği günün miladî karşılığı olan gündür 11 Ocak. 
Yada MEKKE'nin FETHİ günüdür. 
Günün amacı ise; önce kendimizin her ne sebeble üzdüğümüz kırdığımız belki bilerek belkide gayri ihtiyari bilmeden zulm ettiğimiz eşimiz, evlatlarımız, annemiz, babamız, kardeşimiz tüm tanıdıkların(m)ız ve akrabalarımız ile affetmeyi” hatırlamak, hatırlatmak, duyurmak, küskünlüklerin barışması, ve bunun bir sünnet/ibadet şuuruyla topluma yayılması, sonra ülke, sonra da dünya çapında tüm insanlığa “affetmeyi” hatırlatmak, duyurmak. 
Bu bir tavsiyedir... 
Bu bir temennidir... 
Bu kalben ve lisanen yapılan bir  FİKİR ve DUADIR!!! 
Neden olmasın? 
Niçin olmasın? 
Olmaması için ne gibi bir engel vardır? 
Hiçbiri!!! 
Olmaması için hiçbir neden yoktur. 
Oysa olması için bir tek kurumun ve onun yetkili kurumlarının bir araya gelerek bunu kabul etmeleri, gerekli yetkili vede etkili kurumlara KABUL ETTİRMELERİ YETERLİ OLACAKTIR. 
Bu yazı bir dilek ve bir ricadır.  Lütfen okuyun, düşünün ve sonra gerekli mercilere mümkün ise bu yazıyı iletin.  
 Kime?  
 Kime mi?   
Elbette DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI  


 Selâm ve dua ile  
 Bülent ERTEKİN