Bedriye ÇAMBEL

Bedriye ÇAMBEL


PEYGAMBER EFENDİMİZ VE SAHABELER

30 Mayıs 2021 - 14:36 - Güncelleme: 30 Mayıs 2021 - 22:06

PEYGAMBER EFENDİMİZ  VE SAHABELER 

     Peygamber efendimize iman eden sahabeler; Peygamber efendimizin eşi Hz. Hatice, Zeynep Bin Harise,Hz.Hamza, Muaz  Bin Haris, Caferi Tayyar,Musab Bin Umeyr, Abdullah İbni Mesut,Mikdat Bin Esvet

     Sahabe bir kişiyle bulunmak onunla sohbet etmek, ona inanmak ,ona güvenmek onunla vakit geçirmek anlamındadır. Sahabeler Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa S.A.V ‘ me inanmış ona güvenmiş ona iman etmişlerdir. Müslüman olarak ölen ve cennetle müjdelenen kişilerdir.

     Peygamber Efendimizi araştırıp, incelerken böyle çok eskiye gittiğimiz zaman içinde oluşan yalnızlık duygusundan sonra Hira mağarasına çekiliyor ve orada gerçek aşka, ilahi aşka ulaştıktan sonra, normal hayatta da asla yalnız olmadığını görüyoruz. 

     Peygamberimiz kendisini asla yüceltmemiştir. Peygamber Efendimiz doğmadan önce bir çok mucizevi olaylar olsa da kendisi ondan çok büyük beklentilere girilmemesi için ben “Kurutulmuş et yiyen bir ananın oğluyum.” Diyerek ne kadar alçakgönüllü ve mütevazi insan olduğunu belirtmiştir. 

     Peygamber efendimiz ve sahabeler beraber sohbet edip, beraber hicret etmişlerdir. Peygamber efendimizin bu mütevazi hal ve davranışları onlara her daim yol ışığı olmuştur. Bu manevi iklimi yaşayan insanlar Peygamber Efendimiz ve sahabeler döneminde yaşamayı çok isterler ve bunu istediklerini belirtirler.  

     Sahabeler Peygamber efendimizin terbiyesinde yetişmiş onun sancağı altında bulunmuş onun hayır duasına mazhar olmuş kişilerdir. Peygamber efendimizin yanında yirmi yıl bulunan Useme Bin Zeyd aynı zamanda Peygamber Efendimiz ailesinin bir üyesi olmuştur. 

     Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V) e 10 yıl hizmet eden Enes Bin Malik, Peygamber Efendimizin için şöyle anlatıyor.” Yaptığım bir şey için bunu neden yaptın, Yapmadığım bir şey için de bunu neden yapmadın?) demezdi. 

     Hasan Bin Sabit o zamanların şairi olan kişidir. Özellikle Peygamber Efendimizi ve Müslümanlarının desteklemek üzere söylediği şiirleriyle ün kazanmıştır. 

     Musap Bin Ömer Peygamber Efendimiz yanından hiç ayrılmamış ve Mekke’nin en zengin ailelerinden birinin oğluydu. Peygamber efendimizin: “Musab Bin Umeyr için Mekke’de bu kadar temiz ve güzel giyinen daha yakışıklı birini görmedim demiştir.”

     Zeynep Bin Harise Peygamber Efendimizi zehirlemeye çalışmış fakat başarısız olmuştur. Peygamber Efendimizin onu affetmiştir. 

     Hz. Hamza Peygamber Efendimiz amcası ve ilk müslümanlardandır.

    Muaz Bin Harise Peygamber Efendimizin yanında bulunan ve ilk Akabe biatına katılma şerefine erişmiş kişidir.     

    Caferi Tayyar Mute gazasında şehit olmakla görevlendirildi. Allah ona cennette uçması için kanat verdiği için Tayyar ismi ile anıldı.

     Abdullah İbni Mesut ilk dönemin sahabe müfessiridir. Anlaşılması güç metinleri açıklamıştır.

     Mikdat Bin Esvet'te bin kişiye bedel bir müslümandı. 

     Peygamber Efendimizin hayatına baktığımız zaman onun arkadaşları olan sahabeleriyle olan yakın ilişkileri ve onlarla yaşadığı dönemdeki olayların iyi bilinmesi bize her daim Peygamber Efendimiz çektiği sıkıntı ve zorluklara rağmen daima hak yolunda gittiğini ve onunla bu hak yolunu ona inanarak güvenerek yol yürüyen sahabeleri görürüz. Ne mutlu onlara ki Peygamber Efendimiz gibi biriyle yakın olmuşlardır.

 

SELAM VE DUA İLE       

BEDRİYE ÇAMBEL 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum