Reklam
Reklam
Aydın BENLİ

Aydın BENLİ


YENİ SİYASİ ANALİZ:

29 Temmuz 2020 - 12:04

YENİ SİYASİ ANALİZ:
           
Çok kıymeti okurlarım malumunuz, siyaset bilimciyim kendi bilim dalım ile alakalı bir çok makaleler ve analizler yayınladım bir analizimi de siz her şeyin en güzeline layık okurlarıma yapmak istiyorum; ,  CHP kurultayında sayın Kılıçdaroğlu'nun ilk seçimde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız sözü ne anlama geliyor?
         Pandemi sürecinde evde kaldığım sürede çok kitap okuyup filim seyrettim, bu filimlerin çoğunda yaşanan konuları siyaset meydanında yaşanmış gerçeklerle özdeştirdim. Filim sahnesinde bir polis timi koç başıyla kapıyı kırıyor, içeridekileri kelepçeleyip dışarı çıkarıyorlar, ekibinin başarısını ekibin başındaki genç Komiser kutlayarak, takım elbiseyle gururla ve kendinden emin içeriye giriyor, operasyon bitmiş, koç başı ile kapı kırılmış, içeridekiler etkisiz halde direnmeden teslim oluyor. Dışarıdan uzaklardan kürk giymiş bir hanım efendi gülücüklerle bu operasyonu izliyor, çok güçlenmiş ve kendinden emin bir hanım efendi. Bu operasyonu uydudan izleyen ABD ve İngiltere... Kırılan kapı Ak parti, koç başıyla kapıyı kıran Sayın Davutoğlu. Genç komiser ve hanım efendiyi siz tahmin edin.. Sayın Ahmet Davutoğlu Ak partide üst düzey çeşitli görevler yapması münasebetiyle konuşursam diyerek sürekli Ak partiye koç başıyla saldırıyor, nihayetinde hitamlarıyla kapıyı kırıyor ve Ak partinin radikal karar almasını sağlayarak, büyük yenilik ve değişime gitmesini sağladı. Bu değişime önümüzdeki günlerde tanık olacaksınız. Genç komiser Koçbaşıyla kırılan kapıdan giriyor!!
     Ayasofya Camisi hamlesi erken seçim yatırımı olabilir, Siyaset gün geçtikçe ısınıyor, bütün bilgi ve emareler erken seçimi işaret ediyor, Cumhur İttifakına güçlü bir parti daha katılıp erken seçim açıklamasını her an yapa bilir. Önümüzdeki sene iki yeni parti daha seçime girmeye hak kazanıyor, bunlar seçime girerse Ak partiden oy böle bilir, bu büyük bir risk, seçime girmeyi  hak kazanmadan, doğu ve güneydoğuya kar düşmeden seçim kararı alınması mantıklı geliyor. Millet ittifakı tarafından sayın Ekrem İmamoğlu Cumhur Başkanlığı için parlatıldı, tatil ve talihsiz açıklamalarıyla biraz geri çekildi, Onun yerine Bu işe layık olan milliyetçi Muhafazakarlarında sevdiği sayın Mansur Yavaş hazırlanmaya başlandı. İşte siyaset tam da buradan şekillenecek, sıkı durun bana göre Millet ittifakının Cumhur Başkanı adayı kim olacak ? Sürpriz bir isim ortaya çıkıyor, Güçlü bir parlamenter sisteme geçiş sözü veren ve kısa süreliğine parlamenter sistem kanun ve altyapıları T.B.M.M' de kanunlaşana kadar görev yapacak aday ,sayın Ali Babacan olacaktır. Bunlar benim kişisel fikirlerimdir, bakalım önümüzdeki günlerde ne olacak. Ak Partinin bundan sonraki süreci ne olacak, CHP yeni ittifaklar mı arıyor? Bunların cevabı yakın zamanda siyasetin gündeminde olacaktır. Türkiye ve Dünya siyaseti yeniden şekilleniyor..Küresel güç ve dengeler deşti ve değişmeye devam edecek buda Ülkemizi coğrafi konumu nedeniyle her türlü etkiliyor, ABD seçimlerinde Joe Biden'in kazanması yüksek olasılıkla görülüyor, Joe Biden açıkça Türk düşmanlığı yapıyor, bunun etkileri ne olacak, bunlar erken seçimde gizli. Fransa ve Avrupa'nın küresel güç olma konusunda, Ülkemize baskı yapması, Rusya'nın her cephede bizim karşımıza çıkması iç siyasetimizi ısıtıyor. Önümüzdeki günlerde ekonomik etkilerin sonuçlarıyla, bu etkileri çok net göreceğiz. Ak Parti acilen fabrika ayarlarına dönmeli yoksa sayın Babacan Cumhur başkanı...
Takipte kalın hoşçakalın.

Aydın BENLİ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum