Reklam
Reklam
Aydın BENLİ

Aydın BENLİ


Vefa

09 Ekim 2020 - 23:51

''VEFA''

             Vefa İstanbul'da bir semt adı, olarak her yerde bilinir, tanınır çünkü; Vefasızlar çok olduğu için en çok sevdiklerimizden kazık yediğimiz için sadece semt adı olarak bilinir. Ne yaman çelişkidir, beden dilinde mesafeler vardır ya, sosyal mesafe, özel mesafe gibi bu özel mesafe 45 cm bize yakın alan, işte biz en çok kazık yediklerimizi özel mesafemize aldıklarımızdan yeriz. Ebediyete intikal etmiş tasavvuf aşığı bir büyüğümün sözü vardı en çok kazık yediklerim, iyilik ettiklerim derdi.
         Dostluklar ve arkadaşlıklar günümüzde menfaat üzerine kurulmuş, buna uygun bir Ata sözü var; '' Menfaati bitenin dostluğu da biter'' bu söz benim hayat felsefem oldu. Bu konu ile alakalı sosyal bir araştırma yaptım.Kişinin çıkar ve ihtiyaçlarını karşılaya biliyorsanız arkadaş olursunuz, bu sohbet, muhabbet, kişisel ihtiyaçlar, para, makam, kariyer gibi maddi ve manevi bir çok sebeplerle arkadaşlıklar kuruluyor. Eğer bir makam sahibiyseniz sürekli sizin o makamınız vasıtasıyla sizi kullanmaya başlar, küçük isteklerle ayrıcalıklar ister bu istekler bitmek bilmez tâki tavrınızı koyana kadar işte tavır konulduğunda vefada gider dostlukta biter, artık içten içe düşmanlık başlar. İçilen çayların, kahvelerin ve yemeklerin hatırı biter.
        İnsanlık ölmüş derler ya, o insanlığı öldürenler kötü niyetli dostlarımızdır. Hep isterler siz verirsiniz, aile fertleri de böyledir verdiğiniz kadar hiyerarşik statüde üstlerdesinizdir, vermezseniz menfaatte biter dostlukta biter. Bir insanı 40 yıl sağ omuzunuzda taşıyın,41. yılda yoruldum az indirip sol omuzuma alayım dediğinizde işin sırrına vâfık olursunuz. İşte tam bu esnada insanlığın öldüğünü fark eder, kişisel çıkar ve menfaatler doğrultusunda arkadaşlıklarda biter. '' Arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim'' Ata sözümüz bu konuyu tam olarak anlatmaktadır. Bir arkadaşımızın menfati devam ettiği sürede sürekli arar, hal hatır sorar sizinle ilgilenir, eğer sizden bir menfaat elde edemiyorsa artık bu aramalar seyrekleşir, kendinden uzaklaştırır bir müddet sonra kendini unutturur. Menfaat tamamen bitmişse bu ayrılık hemen olur ve kötü tartışma ve hakaretlerle sonuçlanır. Biz Ademoğulları çok vefasızız, hayır ve hasenatlar sevap karşılığı olmasaydı, inanın çok az kişi hayır ve hasenatta bulunurdu. Cennete gitmek için hanemize sevap yazılsın diye dilenciye para veriyoruz. Yüce Allah'ın rızasını hoşnutluğunu gözeterek yapsak iyiliklerimizi daha güzel olmaz mıydı?. ''iyilik yap denize at balık bilmezse Haluk bilir'' çıkar ve karşılık beklemeden iyilik yapmak lazım.
        Hayatımızda vefanın, kardeşliğin, dostluğun çok güzel bir yer kaplamasını temenni ediyorum. Dostlukların çıkarsız ve menfaatsiz olması dileklerimle.. Kardeş Vatanımız Azerbaycan ezeli ve ebedi düşmanımız kalleş Ermenistan ile top yekün savaşa girmiştir, bu savaşta Yüce Allah Azerbaycan'lı kardeşlerimizi korusun ve muzaffer eylesin. Şahsım Azerbaycan için hazır askerdir, Yüce Allah kardeşlerimizin yardımcısı olsun, Allah'a ısmarladık. Hoş çakalın...


Aydın BENLİSamsung Galaxy akıllı telefonumdan gönderildi..

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum