Reklam
Reklam
Aydın BENLİ

Aydın BENLİ


NEREYE GİDİYOR BU İNSANLIK''

25 Ekim 2020 - 15:28

''NEREYE GİDİYOR BU İNSANLIK''
       Almış başını bir meçhule gidiyoruz, insanlığımız ile biz, kadir yok, kıymet yok, saygı ve sev hiç yok bir meçhule gidiyoruz. Alkol kullanan çocuklarını eve bırakıp eğlence mekanlarını dolaşan zevk ve sefa peşinde gezen ama kendini en iyi anne zanneden kadınlar var. Çocuğunun rızkını kumar masasına yatıran, gazino pavyona veren ama kendini dünyanın en iyi babası zanneden babalar var. Ben çalışacağım kendi ayaklarım üzerinde duracağım deyip çalışan, şefine, müdürüne yağcılık olsun diye çaylar kahveler getiren, şirin gözükeyim deyip kırk takla atan kadın, evde eşine bir bardak su verirken söylenip sudan sebeplerden kavgalar çıkarırken, nereye gidiyoruz.  Çöpü dışarı çıkarır mısın diyen anneye öf ya Anne işim var sen çıkar diyen gençler, dışarıda çevresi için her türlü şebekliği yapıyor iken nereye gidiyoruz?. Anne ve babayı banknot  olarak gören yeni nesil nereye gidiyoruz?
       Anaokuluna bırakılan çocuklar, analığı okulda öğreniyor, Huzur evine giden büyüklerimiz huzuru, huzur evlerinde arıyor. Büyük ailelerimiz küçüldü, çekirdek aile oldu, boşanmalar arttı, insanlarımız artık 1+0 evlerde yalnızlığı seçtiler. Evlerde çocuk sesi yerine kedi köpek besler olduk. Kadına şiddet aldı başını gidiyor, sokaklarda evlatlarının gözleri önünde katledilen kadın cinayetleri haberleri televizyonlarda son dakika haberi olarak verilir oldu. Öpmeye sevmeye kıyamadığımız çocuklarımıza kıyan istismarcı pislikler var.  Nereye gidiyor bu insanlık, bizi bu hale kim neden koydu?.. Büyüklere saygı yok, örf ve adet yok, otobüslerde hamilelere, yaşlılara, engellilere yer veren yok. Lise mezunu Profesörler artmış, sosyal medyalar alim geçinenlerle dolu. Hep bir laf sokma üste çıkma aşağı görmek peşindeyiz. Bir muhtaca yardım eden bile selfi çekip yardımlarını ballandıra, ballandıra anlatıyor, yardım verdiği kişiyi aşağılayıp duruyor. Allah'ın selamını bile sosyal statüsüne göre, para ve varlık durumuna göre verir olduk. Komşu komşusunu tanımıyor, İnsanlık yıllar önce ölmüş mezarında ot bile bitmiyor. Canlıların yaşam haklarını ellerinden aldığımız yetmiyormuş gibi, tecavüz, işkence kötü muamale normalleşmiş, bu hayvanlara bir kap su ve yemek verenler dövülüp darp ediliyor. Belediyenin diktiği küçük fidanı bir amca hiç sebepsiz söküp atıyor, ormanları yakıp katlediyorlar, içinde yaşayan evi olan hayvanlar ve böcekler diri, diri yakılıyor. Nereye gidiyoruz, halimiz hal değil yolumuz yol değil bu gidişimiz hiç iyi değil, bir an evvel kendimize gelmeliyiz.
              Erkeğin, saygın olduğu bir aile, bu ailede büyüklerin değer gördüğü, kıymetlerinin bilindiği, çocukların mutlulukla koşup oynayıp büyüdüğü, kadının saygı ve sevgi gördüğü aşk ve muhabbet dolu aileler hayal ediyorum. Hayvanların da özgürce yaşam hakkı olan yemyeşil bir dünya arzuluyorum. Geleceğimiz olan çocuklarımızın korunup çocukça yaşadığı bir hayat istiyorum. Allah'a ısmarladık...
                                                     Aydın Benli
                                          Siyaset Bilimci. Şair ve yazar

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum