Reklam
Reklam
Aydan KURT

Aydan KURT


YAZACAK ANILAR YAŞANILACAK GÜZELLİKLER ÇOK

15 Ekim 2019 - 12:34
1923 yılında Neziha Muhittin ve 13 kadın arkadaşı Kadınlar Halk Fırkası adı ile bir parti kurarlar. Kadınlar siyasal haklarını elde etmedikleri için partiye izin verilmez. Bunun üzerine bazı maddeler yumuşatılır ve Kadınlar Birliği adı altında bir dernek kurulur.

Dernek kurma aşamasında, derneğimizin adını düşünürken Neziha Muhittin'den esinlendik. Kadınlar Birliği Derneği'nin başına koymamız gereken isim için kararsızdık.
İzmir mi olacaktı?
Karabağlar mı?
Derneğin kuruluşunda desteğini esirgemeyen Mehmet Çelik beyefendi, bizim güzel işler yapacağımızı ve bunun sadece bir ilçede sınırlı kalmaması gerekli olduğunu belirtmesi üzerine bunun doğru olduğunu düşündük ve başına İzmir koyarak derneğinin adını belirlemiş olduk.

Dernek kurulduktan sonra kendimizi tanıtmak için gittiğimiz bir ziyarette ilk kadın derneği ve Neziha Muhittin hakkında bize sorulan soruları unutamayız.
Gideceğimiz ziyaretler için randevu talep ettiğimizde Türk Kadınlar Birliği Derneği ile bizleri karıştırmalarını, rahmetli Işılay Saygın hanımefendinin iyi niyetle bizleri yönlendirdiği derneğin ön yargısını, bize kıytırık dernek denmesini, işiniz mi yok cümlelerini, program yaptığımız salon için doldurabilecekler mi diye konuşan konuğumuzu asla unutmadık...

Güler misin ağlar mısın dediğimiz ne çok anılar biriktirdik. Yaşarken kızdığımız endişelendiğimiz  şimdi gülerek yad ettiğimiz.

İlk günkü amatör ruhumuz ve samimiyetle yaptığımız tüm güzel işleri aynı ruhla yapmaya devam ediyoruz. Yazacak anılar çok yaşanacak güzelliklerde.

Rabbim hizmetimizde...
Samimiyetimizde..
Kardeşliğimizde...
Daim olsun.
Hep birlikte inşaallah daha güzel hizmetlerde bulunmak dua ve temennisi ile.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum