Reklam
Reklam
Aydan KURT

Aydan KURT


EN BÜYÜK ONUR 'İNSANLARI MUTLU ETMEK'

03 Ocak 2020 - 23:18 - Güncelleme: 04 Ocak 2020 - 16:51


Yeni yılın ilk yazısını Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu  ile yaptığımız söyleşi ile gerçekleştirdik.
Söyleşimiz siyasetten uzak özel bir sohbet havasındaydı.
Bu vesile ile siz okuyucularımla Muhittin Selvitopu'nu daha farklı yönleri ile tanımış olacağız.

Bize kendinizden bahsedermisiniz?

1955 Malatya doğumluyum. üç erkek, iki kız kardeşiz. İlkokul, Orta okul ve liseyi Malatya'da okudum. İstanbul Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümünde okudum. 1980 yılında mezun olunca bir yıl özel sektörde görev aldım.1981 yılından itibaren belediyenin her kademesinde çalıştım. Şef, müdürlük en sonda Belediye Başkanlığı...

Çocukken büyüyünce ne olmayı hayal ederdiniz?

Mühendisliğe ilgim vardı. Tercihlerimi ona göre yaptım. Harita Mühendisliğini bilerek seçtim.

Eşinizle nasıl tanıştınız?

Üniversitede tanıştık. Kısa bir arkadaşlıktan sonra evliliğe karar verdik. (Muhittin Bey eşinden bahsederken gözlerinin içi gülüyordu) 1981 Ağustos ayında evlendik 39 yıldır mutlu bir evliğimiz var

Çocukluğunuza dair en çok neyi özlüyorsunuz?

Doğduğum yerler yaşadıklarım zaman zaman aklıma geliyor. 

Konuşmaktan zevk aldığınız sohbetler nelerdir?

Her konuşma hoşunuza gider gitmez, önemli olan bakış açınızı ortaya koymaktır. O anda bazı konular zor gelebilir ama ben konuşmanın faydası olduğuna inanan biriyim. Her konuda konuşmayı severim. Sporu, tarihi, sanatı her şeyi. Yaşam çok yönlülüktür. Her yönüyle bilmeye çalışırım.

En son ne zaman tatil yaptınız?

Tatil yapmaya fırsatım olmuyor. Bayram tatillerinde bir iki gün değerlendirmeye çalışıyorum. 

İleride Belediye Başkanı olacağım diye bir hayaliniz varmıydı?

Siyaset tabi ki insan yaşamında var ama hiç aklıma gelmezdi. 

Herkesin bilmesinde yarar gördüğünüz hayat tecrübeniz nedir?

En fazla dikkat ettiğim konu şu; bir konuyu düşünmeden konuşmak istemem. Her değerlendirdiğim konuyu enine boyuna düşünürüm. Erken yapılan değerlendirilmelerde hata olduğunu düşünürüm. Buna daha çok dikkat ederim. Her olayı doğru algılayıp doğru teşhis edip ona göre değerlendiririm.

Mantık mı? Hissiyat mı?

Her ikiside. 
Bunlar birbirini tamamlayan şeyler. İnsanları hissedebilmeniz lazım Anladığınız zaman iletişim daha güçlü oluyor. 

Moraliniz bozulduğunda stresli olduğunuzda ne yaparsınız?

Farklı konularla ilgilenirim o psikolojiden kurtulmaya çalışırım veya sokağa çıkıp yürüyüş yaparım.

Karabağlar halkı oy verirken Cumhuriyet Halk Partisi'ne değil size oy verdiklerini söylüyorlar. Dürüst olduğunuzdan dolayı lakin çok tutumlu olduğunuzda söyleniyor. Ne dersiniz?

Türkiye bu günlerde ekonomik sıkıntılar çekmekte. Bizlerde halkın parasını doğru kullanmak zorundayız. Ertelenecek işler var ertelenmeyecek işler var. Belediyenin öncelikli işleri var. Bu işleri yapmazsak toplum zarar görür sıkıntı çeker, belediyede sıkıntı çeker. Öncelikle park temizlik gibi işleri yapıyoruz bütçemiz uygun oldukça kültürel aktivitelere önem veriyoruz.

Karabağlar için hayaliniz?

Modern bir Karabağlar kentsel olarak gelişmiş, yolları parkları pazaryeri kültür merkezleri bütün herşeyi ile gelişmiş bir Karabağlar hayal ediyorum. Geçtiğimiz dönem projeleri alt yapıyı oluşturduk. Bu dönemde uygulamalara geçeceğiz. 

Bu yaptıklarınızı halka anlatabildiğinizi düşünüyormusunuz?

Halkın kentsel dönüşüm konusunda güveni tam. Başka işlerde örneğin okullara katkı koyuyoruz, karbem, semt merkezlerlerindeki faaliyetler sosyal işlerin yardımları gibi konularda reklemlarını yapamıyoruz. Bu konularda fazla bütçe ayırmadığımızdan kaynaklanıyor. 
Bizim işimiz insanları mutlu etmek. En büyük onur benim için.

İzmir Kadınlar Birliği Derneği hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyim?

İZKAB’ı önemsiyorum. İyi bir yapılandırma var. İyi şeyler yapılmak isteniyor. Klasik bir dernek değil farklı bir dernek. Faaliyetler geniş bir kesime hitap ediyor. Destek olmaya çalıştım. Belediye olarak aynı destekle İZKAB’ın arkasında olacağız.
Son olarak Tüm yurttaşlarımızın tüm Karabağlıların yeni yılını kutluyorum. Aileleriyle çocuklarıyla eşleriyle dostlarıyla güzel bir yıl diliyorum.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Funda Özdemir
    7 ay önce
    Öncelikle Muhittin Selvitopu Başkanı'mızın İzmir Kadınlar Birliği Derneği'mize verdiği destek için sonsuz teşekkürler. Derneği değerli kı***, soru sormaktan görev almaktan korkmayan, yüreği sevgi dolu, girişimci, cesur kzdınlar emeklerinize sağlık. İyi ki varsınız! Sizleri seviyorum