Prof. Dr. Naki ERDEMİR

Prof. Dr. Naki ERDEMİR

Hakkında

Erdemir, Nevşehir’in Kurugöl Köyünde doğdu. İlkokulu aynı köyde birinci olarak bitirdikten sonra bir kaç yıl Kur’an ve tecvit dersi aldı. 1989 yılında Nevşehir İmam Hatip Lisesini birincilikle tamamlayarak Uludağ Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliğine kayıt yaptırdı. 1994 yılında Üniversiteden mezun oldu.
Nevşehir’de Anadolu Radyo Televizyonda (ART) spiker ve haber müdürü olarak çalıştı. Aynı yıl Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde göreve başlayarak 1997 yılında Yüksek lisansını tamamladı. Yaklaşık bir yıl Milli Eğitimde İngilizce öğretmenliği yaptı. 1998 yılında tekrar öğretim görevlisi olarak Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesinde göreve başladı.
2004 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Eğitimi Enstitüsünde, fen eğitimi üzerine doktorasını tamamladı. Kendi imkanlarıyla, 2007 ve 2008 yılları arasında iki kez İngiltere’de bilimsel araştırma ve dil öğrenme için bulundu. 2007 Yardımcı Doçentliğe atandı ve 2013 yılında Fen Eğitiminde Doçent, 2018 yılında profesör oldu. Fen Bilgisi Öğretmenliği ABD Başkanlığı yaptı ve daha sonra kendi isteği ile istifa etti.
Ortaokul yıllarından başlayarak siyasi ve kültürel faaliyetlerin içerisinde yer aldı, şartlar hep onu öne sürdü. Lise yıllarında öğrenci başkanlıkları, üniversitede aynı şekilde Hak Yol Vakfında çalışmalara katıldı, MGV öğrenci temsilcisi olarak yönetimde bulundu. Lise yıllarında başlayan okuma ve yazma aşkı üniversitede de devam etti; arkadaşlarıyla Kervan Dergisini çıkardı. Aynı zamanda seminerler, konferanslar, ihtiyaç sahibi fakir öğrencilere ücretsiz dersler verdi. Üniversitedeki farklı cemaatten öğrencileri bir çatı altında toplayarak programlar düzenledi. Düzenlediği programlardan ve İslami dik duruşundan dolayı sorguya çekildi ve okulu yarım dönem uzattırıldı. Okuma imkanı olmayan öğrencilere maddi yardım ayarlayarak onların okumasına katkı sağladı, onlara öncü oldu. Fakir, gariban öğrencilerin yanında durarak hakkı savunduğundan, İslami kimliğinden ve zamanın iktidarını eleştirdiği için kendi ilçesinde vekil öğretmenlik verilmedi.
Üniversitede öğrenci dostu olduğu için 28 Şubatta çok sıkıntılar yaşadı, davasından vazgeçmedi, soruşturmalar eksik olmadı.
Yıllarca dış bağlantısı olmayan, ülkenin birliğini beraberliğini isteyen birçok dernek ve vakıfta gönüllü olarak çalıştı. AGD’nin hanım komisyonlarını yürüttü. Daha sonra ülkenin ihtiyacından dolayı Anadolu’dan birçok akademisyen ve İslami hassasiyeti olan kişilerle 2012 yılında Hak ve Kardeşlik Derneğini kurdu. Türkiye çapında ve bölgede sayısız sohbetler, konferanslar, kültürel faaliyetler verdi ve tertip etti. Gençlere ve siyasilere etkili iletişim, jest-mimik ve hatiplik seminerleri verdi. Doğu ve Güneydoğunun köylerine kadar giderek, hak ve hakikati, kardeşliği, barışı ve nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalıştı. Hakkı şahısların isteğine göre değil, Hakkın isteğine göre anlattığından başı şikayetlerden, soruşturmalardan, adli davalardan ve tehditlerden kurtulmadı. Peygamberlerin yolundan gidenlerin başına bunlar gelir diyerek yoluna devam etti. Turmeb haber ajansında fikri ve kültürel yazılar yazdı. Halen bazı dijital dergi ve haber sitelerinde fikri yazılar yazmaktadır. Üniversitede öğrencilik yıllarından bu güne kadar İslami, siyasi, sosyal, kültürel ve fikri alanlarda sayısız programlar düzenledi. Sürekli toplumsal konu ve problemlerin üzerine eğildi, ümmetin derdini kendine dert edindi. Teklif edilen bazı makam ve mevkileri hak anlayışıma ters diye kabul etmedi. Halkın aşırı isteği üzerine 2009’ da belediye başkanlığına aday oldu. Ancak bazı yetkililerin kişisel çıkarlarını düşündüğünden, aday olduğu partinin oylarını sorumlu olduğu üç ilçede Allah'ın izniyle %2’den %21’e çıkardı. Allah'a şükür, 4-5 oyla seçimi kaybetti. Ayrıca 2019 yılında, Van'ı, doğu bölgesini ayağa kaldırmak, İran’da üretilen otomobil fabrikasını mühendislik fakültesinin uygulama alanı adı altında Van'a kazandırmayı amaçladığı için, tüm İslam ülkelerinden üniversiteye öğrenci getirmek için Rektörlüğe aday oldu.
Birçok ulusal ve uluslararası bilimsel kongrelerde sözlü bildiriler sundu, yurt dışı ve içi dergilerde eğitim üzerine pek çok makalesi yayımlandı. Ülkenin ve ümmetin sorunlarına çözüm önerisi konusunda TV ve Radyo programlarına ve bölgesel toplantılara katıldı. Ortaokul yıllarından beri hayatın dili Edebiyat ve Tarih diyerek bu alana yoğunlaştı. 2016 yılında da Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Ön lisans programından mezun oldu. İyi düzeyde İngilizce, Arapça, az da Kürtçe bilmektedir. Halen Hak ve Kardeşlik Derneği (hareketi) Genel Başkanı ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Profesör olarak görev yapmaktadır.