İZMİR’DE YENİLİK SEFERBERLİĞİ!

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (EBİLTEM) ve TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü ile birlikte yürütülen “İzmir Bölgesel Yenilik Stratejisi” Kalkınma Bakanı Cevdet

İZMİR’DE YENİLİK SEFERBERLİĞİ!

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (EBİLTEM) ve TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü ile birlikte yürütülen “İzmir Bölgesel Yenilik Stratejisi” Kalkınma Bakanı Cevdet

16 Mayıs 2012 - 21:28

 

 

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (EBİLTEM) ve TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü ile birlikte yürütülen “İzmir Bölgesel Yenilik Stratejisi” Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katıldığı toplantıda tanıtıldı.

 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz:

“İzmir kendi belirlediği vizyon ile uyumlu örnek bir çalışma yapmış”

 

İzmir’e konuk olan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) ev sahipliğinde yapılan ‘İzmir Bölgesel Yenilik Stratejisi Tanıtım Toplantısı’na katıldı. İzmir’in kendisine belirlediği  ‘Koruyarak gelişen, üreterek büyüyen yenilikçi İzmir’ vizyonu ile yapılan çalışmanın bire bir uyduğunu belirten Yılmaz,  “Bu strateji çalışmasının çizdiği yolda adımların atılması stratejinin uygulanması açısından önem taşıyor” dedi.

 

Yapılan çalışmanın yerelde Kalkınma Ajansı tarafından diğer yerel kuruluşları da işin içine katarak gerçekleştirildiğine dikkat çeken Yılmaz “İzmir altyapısı, insan kaynağı ile her türlü yeniliğe açık. Bölgesel boyutta bölgesel ihtiyaç ve öncelikleri dikkate alarak, yereldeki kuruluşların katılımı ile yapılan bu tür çalışmalar sonucunda başarıya ulaşmamak için bir neden yok” diye konuştu.

 

İZKA öncülük yaptı

 

İZKA’yı  pilot kalkınma ajansı olarak kurduklarını hatırlatan Yılmaz, “İzmir’de kalkınma ajanslarının kuruluş döneminde çok güçlü bir sahiplenme ortaya çıktı. Bugün 26 ajansımız 81 ilimizi kapsar şekilde faaliyet gösteriyor. Bu ajansların kurumsallaşması için çok yoğun çaba sarfettik. Çok geniş yelpazede katılımcı bir yapıyı oluşturduk. İZKA da birçok ajansımıza model oldu; abilik, ablalık yaptı. Çok takdir ettiğimiz bir ajans olduğunu belirtmek isterim. İZKA bugüne kadar 7 mali destek programı uygulayıp, yaklaşık 350 projeye 93 milyon lirayı aşan hibe sağlamıştır” bilgisini verdi.

 

Türkiye olarak Ar-Ge ve yenilik için 2003’te 238 milyon lira, 2012’de 1.8 milyar lira kaynak ayırdıklarını vurgulayan Yılmaz, milli gelirin yüzde 0.84’ünü Ar-Ge için harcadıklarını söyledi. Daha almamız gereken çok yol var.  2023 hedeflerinden biri Ar-Ge harcamalarını yüzde 3’e çıkarmak ve tam zamanlı Ar-Ge personeli sayısını 300 bine yükseltmek.  Şu halimizle 7-8 AB ülkesinden iyiyiz ama AB ortalamasından çok geriyiz diyen Yılmaz “Sadece kamu olarak değil özel sektörü de Ar-Ge üretmeye yönlendirmemiz gerekiyor” dedi.

 

İzmir Valisi ve İzmir Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Kıraç,  2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefini yakalamak için daha yenilikçi bir İzmir’e ihtiyaç olduğunu söyledi. Kıraç, “Dünyanın en büyük 200 metropol kentinin ekonomileri arasında yaptığı "Global Metromonitor 2011" adlı araştırma, İzmir’in neden küresel bir oyuncu olduğunu açıklıyor. Bu rapora göre, Türkiye'nin üç büyük şehri de dünyanın en hızlı büyüyen metropol ekonomileri arasına girmeyi başardı. Ancak İzmir listede, hızlı büyüme alanında İstanbul ve Ankara'yı geride bırakarak 4'üncü sırada yer aldı.

İzmir bu ivmelenmesini sürekli kılmak için “bölgesel yenilik sistemi”ni kurmak üzere çalışıyor.’dedi.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ile İZKA Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can da toplantı da yenilik stratejisiyle ilgili bilgiler verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum