“SÖZLERİNİ TUTSUNLAR”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın 5. İzmir İktisat Kongresi’nin 2013 yılının Şubat ayında toplanacağını açıklaması, konuyu bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Rahmi

“SÖZLERİNİ TUTSUNLAR”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın 5. İzmir İktisat Kongresi’nin 2013 yılının Şubat ayında toplanacağını açıklaması, konuyu bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Rahmi

16 Mayıs 2012 - 21:21

 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın 5. İzmir İktisat Kongresi’nin 2013 yılının Şubat ayında toplanacağını açıklaması, konuyu bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Rahmi Aşkın Türeli tarafından olumlu karşılandı.

 

Hükümetin uzun bir süre İktisat Kongresinin toplanması için gereken adımları atmadığını ve konuyu sürüncemede bıraktığını hatırlatan Türeli, “ Yazılı bir soru önergesiyle İktisat Kongresini gündeme getirmemizin ardından Sayın Bakan’ın yaptığı açıklamayı memnuniyetle karşıladım. Umarım bu sefer daha önce yaptıkları gibi verdikleri sözleri unutmazlar. CHP olarak İzmir’in adını uluslararası platformlarda duyuracak, Türkiye ve dünya ekonomisine yön verilecek böyle bir organizasyona her türlü desteği vermeye hazırız. Hükümetin tavrı ne olursa olsun biz Türkiye için önceden belirlediğimiz program ve hedefler doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.5.İzmir İktisat Kongresi’ni de çok önemsiyoruz.Bu kongrenin İzmir’in kalkınmasına,vizyonuna önemli katkısı olacağını düşünüyoruz.Fuarlar ve kongreler merkezi İzmir’de uzun yıllar 5.İktisat Kongresi’nin yapılacağının söylenmesine rağmen bugüne kadar gerçekleştirilmemiş olması büyük eksiklikti.Şimdi Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’dan Şubat 2013’te kongrenin yapılacağını duymak bizi sevindirdi.Ancak her konuda olduğu gibi bu konunun da takipçisi olacağız.İzmir’e,Türkiye’ye fayda sağlayacak her projeye,programa destek olma anlayışında olduğumuz gibi, bu kongrenin de destekleyicisi olacağız.Kongrenin yeniden gündeme gelmesinde emeği geçen basın mensuplarına da ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Önerge verdi

CHP’li Türeli TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde “Dünya ekonomisindeki gelişmelerin de ışığında Türkiye ekonomisinin orta-uzun vadeli kalkınma perspektiflerinin ve stratejilerinin değerlendirileceği 5. İzmir İktisat Kongresi’ni toplamayı düşünüyor musunuz?” ve “2014 yılından itibaren yürürlüğe girecek olan 10. Kalkınma Planının 2013 yılının ortasında TBMM’de yasalaşması gerektiği düşünüldüğünde, 5. İzmir İktisat Kongresi’ni ne zaman toplamayı düşünüyorsunuz?” sorularını yöneltmişti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum