Reklam
Reklam

Sayılkan: Uyarıyoruz, Sorun Katlanarak Artacak

Gündeme geldiği ilk günden beri ‘Eczacılar ve Eczaneler Hakkında değişiklik yapan 6308 nolu yasa’ ile zorunlu kılınan yardımcı eczacılık uygulamasının sürdürülmesinin mümkün olmadığını dile getiren İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, “Eczacılık fakültelerinden mezun olan genç meslektaşlarımız için yardımcı eczacılık uygulamasına geçen yıl başlandı. İki yıldır pratikte yaşananlara bakıldığında yardımcı eczacı uygulamasının bu haliyle sürdürülmesinin çok da mümkün olmadığı açıkça görü

Sayılkan: Uyarıyoruz, Sorun Katlanarak Artacak
11 Eylül 2019 - 13:41

Gündeme geldiği ilk günden beri ‘Eczacılar ve Eczaneler Hakkında değişiklik yapan 6308 nolu yasa’ ile zorunlu kılınan yardımcı eczacılık uygulamasının sürdürülmesinin mümkün olmadığını dile getiren İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, “Eczacılık fakültelerinden mezun olan genç meslektaşlarımız için yardımcı eczacılık uygulamasına geçen yıl başlandı. İki yıldır pratikte yaşananlara bakıldığında yardımcı eczacı uygulamasının bu haliyle sürdürülmesinin çok da mümkün olmadığı açıkça görülüyor. Yardımcı eczacı atamaları sonrasında ortaya çıkan sorunlar geçen iki yıla karşın tam anlamı ile çözülemedi. Atamanın yapıldığı eczaneye konu ile ilgili yeterli bilgilendirme yapılmadığı için genç meslektaşlarla hoş olmayan diyaloglar bile yaşanabiliyor” dedi.
“Eczanelere yük getiriyor”
Başta Kosgeb desteği olmak üzere belli teşvikler sağlanmadan dayatılan uygulamanın eczaneleri de ekonomik olarak zorladığına dikkat çeken Sayılkan, “Gerek yardımcı eczacı çalıştırmak zorunda kalan eczanelere getirdiği ciddi maddi yük, gerekse yeni mezun meslektaşlarımızın çalışma yaşamında bir yıllık gecikmeye yol açacak olması nedeniyle bu uygulamada ısrar edilmesi çok da anlamlı değil” diye konuştu.
“Bu haliyle sürdürülemez”
ÖSYM verilerine göre; eczacılık fakültelerinden 2020 yılında 2.000, 2021 yılında 2.300, 2022 yılında ise 2.600 civarında eczacının mezun olacağı öngörülüyor. Sorunun önümüzdeki yıllarda katlanarak artacağını söyleyen Ecz. Tuncay Sayılkan, “Sayısı 50’ye ulaşan ama şimdilik 36 tanesinin öğrenci kabul ettiği eczacılık fakültelerinin 2019 yılı kontenjanı olarak 3.500 öğrenci kabul ettiği göz önünde tutulduğunda önümüzdeki yıllarda sorunun katlanarak artacağı net olarak görülüyor. Bu tabloya göre yardımcı eczacılık uygulamasında yaşanan sorunlar her yıl biraz daha artacak ve anlamsız hale gelecek. Yardımcı eczacılık uygulaması bu haliyle maddi yükünü eczanelerin üzerine bırakarak istihdam sorununu çözmeyi hedeflemekten ve yeni mezun meslektaşlarımızın işsizlik sorununu sadece bir yıl ötelemekten başka bir anlam taşımıyor” ifadelerini kullandı.
“Uygulama kaldırılmalı”
Sayılkan, sözlerine şöyle devam etti; “Oysa mesleğimizin geleceğini doğrudan etkileyen en büyük sorun, eczanelere nüfusa dayalı kısıtlama getiren yasal düzenlemenin devamında kontrolsüzce açılan eczacılık fakültelerinin sayılarının ve kontenjanlarının hızla artıyor olmasıdır. Sonuç olarak, sorunun temelini oluşturan fakülte sayısı ve kontenjanların azaltılması için meslek örgütümüzün önderliğinde hep birlikte ciddi bir mücadele ortaya konulması zorunludur. Daha geç olmadan eczanelerin sırtından istihdam yaratmayı hedefleyen ve yeni mezun meslektaşlarımıza bir yıl kaybettirecek olan yardımcı eczacı uygulamasının tamamen kaldırılması da kaçınılmazdır”

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum