Reklam
Reklam

Petek Temizleme ve Radyatör Temizleme Çok Önemlidir

Kışın ortasında petek ve radyatörünüzde sisteminizde meydana gelecek bir arızanın üşümenize sebep olması yerine petek temizleme ve radyatör temizle yapmanız faydalı olacaktır.

29 Eylül 2014 - 20:14 - Güncelleme: 01 Aralık 2014 - 23:49
Reklam

Kışın ortasında petek ve radyatörünüzde sisteminizde meydana gelecek bir arızanın üşümenize sebep olması yerine petek temizleme ve radyatör temizle yapmanız faydalı olacaktır.

Merkezi sistemli, fosil yakıtlı ya da kombili kalorifer sistemleri olup olmadığı fark etmeden bütün kalorifer sitemlerinin belli periyotlarla bakım ve onarımlarının yapılması gerekmektedir. Bu bakım ve onarımların düzenli olarak yapılması sistemlerde oluşabilecek sorunların önüne geçilmesini sağlamaktadır. Bu sayede de sürekli ve sağlıklı bir ısıtma sistemi elde edilmiş olunmaktadır.

Kışın ortasında sisteminizde meydana gelecek bir arızanın üşümenize sebep olması yerine temizlikleri ve bakımları zamanında yaptırmanız daha çok mantık çerçevesinde bir iş olacaktır. Bu yüzden kalorifer ve radyatör temizleme işlemleri için hemen uygun ve tecrübeli bir firma ile anlaşmalı ve temizliklerinizi belli periyotlarla gerçekleştirmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu temizliklerin ve bakımların size kazandıracakları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

• Yapılan temizlik sonucunda kalorifer sisteminizin kışın arıza çıkarma olasılığı en aza indirilecek ve sağlıklı bir ısınmaya kavuşmuş olacaksınız
• Kalorifer tesisatınızın içerisinde oluşan kireçlerden kurtulmuş olacaksınız
• Kaloriniz içerisindeki suyu yenileyerek sudan kaynaklanan sorunları azaltacaksınız
• Yerden ısıtmalı sistemlerde oluşan çamurları temizleyip iletimi sürekli hale getireceksiniz
• Suyun ayrışarak havaların oluşmasına mahal vermesinin bir nevi önüne geçebileceksiniz
• Bunların yanı sıra oluşabilecek yeni kireç ve tortuların oluşumunu engellemiş olacaksınız.

Kalorifer Temizleme Nasıl Fayda Sağlar?

Kalorifer ve petek temizleme nasıl fayda sağlar? Kullanılan kimyasallarla temizlik gerçekleştirilir. Bu asitli kimyasallar borularda ve radyatörlerde bulunan ve yüzeye tutunan kirecin ve tortunun ayrışmasını sağlayarak su ile birlikte atılmasını sağlar. Bu sayede suyun iletiminin önüne geçen engeller ortadan kaldırılmış olunur. Suyun iletiminin sürekli hale gelmesi tesisat üzerindeki her peteğin ve peteklerin bütün kısımlarının ısınmasını sağlar. Bu durumda peteklerin ısınması da mekânın düzenli bir şekilde ısınmasına neden olur. Bu engeller ortadan kaldırılırken tekrar oluşma olasılıkları da göz önüne alınarak koruyucu kimyasallarla bakımlar gerçekleştirilir. Suyun kireçlenme özelliğinin önüne geçerek oluşan kirecin de tutunmamasını sağlayan bu kimyasallar belli süre etkilerini koruduklarından sorun oluşmasının da belli süre ortadan kalmasını sağlamaktadır. Unutmayın kışın sağlıklı ısınmanın yolu kaloriferlerin bakım ve temizliğini düzenli yapmaktan geçer. Bunun yolu da bu hizmeti veren güvenli firmalardan geçer.

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ismail kaya
    3 ay önce
    makale güzel olmuş emeğinize sağlık radyatör petek temizliği gerçekten önemli bir uygulamadır. 2 yılda bir yapılması gerekir www.aydatesisat.com