Reklam
Reklam

Mısır'ın Ankara'da bulunan Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Kahire’de Anadolu Ajansı bürosunun Mısır’lı güvenlik güçlerince basılarak çalışanların gözaltına alınması büyük tepki gördü. Bunun üzerine, Mısır'ın Ankara'da bulunan Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Türkiye'den ise skandal harekete peş peşe tepkiler geldi.

Mısır'ın Ankara'da bulunan Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
15 Ocak 2020 - 22:13

KALIN: İNSAN HAKLARININ ALENİ İHLALİDİR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: "Mısır yönetiminin Anadolu Ajansı Kahire Bürosuna yaptığı baskın ve çalışanlarının gerekçe gösterilmeksizin gözaltına alınması, hukukun ve insan haklarının aleni ihlalidir. Bu hukuksuzluğu şiddetle kınıyoruz. AA çalışanları derhal serbest bırakılmalıdır."

Kahire'de ofisi basılan Anadolu Ajansı için Dışişleri Bakanlığından sert kınama

 Dışişleri Bakanlığı Kahire'de Anadolu Ajansı bürosunun Mısır'lı güvenlik güçlerince basılarak çalışanların gözaltına alınmasına yönelik kınama mesajı yayınladı.

Dışişleri Bakanlığı Kahire'de yaşanan olaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Anadolu Ajansı'nın Kahire bürosuna dün akşam Mısır güvenlik güçlerince baskın düzenlenmesi ve büro çalışanlarından bazılarının gerekçe gösterilmeden gözaltına alınması Türk basınına yönelik bir taciz ve yıldırma eylemidir, şiddetle kınıyoruz. AA'ya yönelik bu şiddet eylemi, Mısır'daki yönetimin sadece basın özgürlüğüne yönelik menfi yaklaşımını değil, demokrasi ve şeffaflık konularındaki vahim durumunu da bir kere daha gözler önüne sermiştir. Bu pervasız tutumda basın ve ifade özgürlüğü konusunda hassas görünen Batılı ülkelerin bu ülkedeki ihlallere göz yummasının da payı bulunmaktadır. Mısır makamlarından, Anadolu Ajansı Kahire bürosunun gözaltına alınan ve biri vatandaşımız olan çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum