Reklam
Reklam

MHP'den Ormanlara Yeni Statü

MHP'den Ormanlara Yeni Statü
03 Eylül 2019 - 19:57

İzmir’de çıkan büyük orman yangınlarından sonra harekete Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir Başkanı Veysel Şahin “Orman Vatandır, Korunmalı” diyerek Dünyadaki uygulamalar örnek alarak hazırladıkları projeyi İzmir Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu’ya teslim etti.
Türkiye’deki Ormanların yeni bir anlayış ve milli bir politikayla ele alınması gerektiğini söyleyen MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, “Ormanlarımız yanıyor, içimiz yanıyor geleceğimiz ve milli varlığımız yanıyor. Vatan Toprağımızı nasıl kutsal bilip koruyorsak vatanımızın gözdesi ormanlarımızı da aynı reflekslerle korumak zorundayız. Partimizin yanan alanlara 300 bin fidan projesinden sonra şimdi de AR-GE Komisyonumuz ormanlarımızın korunması konusunda çok önemli bir proje hazırladı. Projemizi İzmir Milletvekilimiz ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanvekili Prof. Dr. Sayın Hasan Kalyoncu’ya teslim ettik. Umut ediyorum ki kendisi de üzerinde çalışarak Ormanlarımızın yani milli hazinemizi koruması yolunda adımlar atacaktır. MHP vatanın her karış toprağına sahip çıktığı gibi her bir ağacına da sahip çıkmaktadır. İki vekilimizle her zaman İzmir’in ve Türkiye’nin hizmetindeyiz.” Dedi.
Ormanlarımız Özel Korunmaya Alınmalı
Türkiye’deki her çakıl taşının mukaddes olduğu gibi, her bir ağacının da kutsal olduğunu sözlerine ekleyen MHP İl Başkanı Şahin,  “Ülkemiz 23 Milyon Hektar Orman varlığına sahip. Bu büyük bir hazine ve büyük bir coğrafyadır. Fakat bu hazinenin sadece yüzde biri özel koruma içinde yer alıyor. Ve bu alanı da sadece 4751 Orman Muhafaza Memuru koruyor. Bu tam anlamıyla yetersizliktir. Bütün Ormanlarımız özel koruma altına alınmalı, Milli Park olarak değerlendirilmeli ve güvenlik üst düzeye çıkarılmalıdır. Orman Vatandır, en etkin bir şekilde korunmalıdır. Bu Devletimizin milli politikası olmalı ve kanunlarla da teminat altına alınmalıdır. Dünyada birçok ülke ormanlarının özel statüyle korurken biz buna seyirci kalamayız. Dünyada birçok ülke coğrafyalarının büyük bölümünü Milli Parklar olarak özel koruma alanı ilan etmiş durumda. Bu oran Avusturya’da %24,  Almanya’da %26, Danimarka’da%32, İngiltere’de %21, ABD’de ise %11 ‘dir. Türkiye’de ise özel korunan ormanlarımız yüzde bir civarında. Ormanlarımızı korumasız bırakmayız.” Açıklamasını yaptı.
Orman Hazinemiz Talan Edilemez
MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin ayrıca  “maalesef ormanlarımız korumasız, yangınlara kurban ediliyor. Bakanlığın yayınladığı bilgilere göre orman yangınlarının sebeplerinin yüzde yetmiş beşi faili meçhul. Yakanlar bilinmiyor! Bu rakam ormanlarımızın ne kadar korumasız olduğunun göstergesidir. İzmir’de yanan ormanların ve diğer yangınların Terör eylemi olduğunu düşünürsek durumun vahameti ortaya çıkar. Ormanlarımız talan edilemez, Ormanlarımız terör alanı olmaz! Ormanlarımızın tümünün özel koruma alanı ilan edilmesi gerekiyor. Milli Park ve diğer doğal koruma alanı statüleri buna çok uygun” dedi.
Kalyoncu; Ormanlarımız Milli Hazinemizdir
Projeyi teslim alan MHP İzmir Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu ise yaptığı açıklamada; “Orman meselemiz milli bir meseledir. Tartışmasız geleceğimize devredeceğimiz en kıymetli hazinemizdir. MHP olarak TBMM’de hepimizi ilgilendiren konularda yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Yakın zamanda Bütün Türkiye’de uygulanmaya başlanan Ekolojik Köprüler kurulmasını sağladık. Çevre ve ekolojik temelli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde bu çalışmalarımızı sizlerle paylaşacağız. İl Başkanlığımızın hazırladığı projeyi çok değerli buluyorum. Parti teşkilatımızın bizi desteklemesi ve ön çalışmalar yapması çok önemli, başta il başkanımız olmak üzere tüm yönetim kuruluna teşekkür ediyorum” diyerek projenin öneminin altını çizdi.
Ormanlarımız Terörün Hedefi Olamaz
İzmir’de yanan bölgeleri de ziyaret eden Kalyoncu; “Karış karış yangın alanlarını gezdim. Yangından zarar gören köylerimizde muhtarlarımızla ve köylülerimizle bir araya geldik. Birlikte değerlendirmelerde bulunduk. Acımız büyük. Ekonomik ve kıymet kaybımız çok. Mümkün olmasa da kayıplarımızı telafi etmeye çalışacağız. Fakat daha önemlisi de bir daha böyle olaylar yaşamamak için önlemler alacağız. Ormanlarımızı korumak birinci vazifemizdir. Türk Milliyetçileri olarak bu vazifemizi yerine getireceğiz. Bölücü-Bebek Katili Örgütün yangınları üstlendiğini görüyoruz. Teröristlerin hedefine koyacak bir tek fidanımız dahi yok! Bizim anlayışımıza göre ‘Milliyetçilik Çevreciliktir’, bizim için ‘Tek Bir Fidan Bile Vatandır’. Bu konuda İhmale de teröre de fırsat vermeyeceğiz” dedi.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum