Reklam
Reklam

Menemen Atatürk Anadolu Lisesi Bir Büyük Ustayı Ağırladı

Göreve geldiği günden beri öğrencilerin farkındalıklarının artması ve sosyalleşmelerinin sağlanması için canla başla çalışan okul müdürü Dr. Yurdagül Arıkan, bu çalışmalarına bir yenisini daha ekledi: Anlam Atölyesi.

 Menemen Atatürk Anadolu Lisesi Bir Büyük Ustayı Ağırladı
05 Kasım 2019 - 23:57

Okul müdürü anlam atölyesini şu sözlerle tanıttı: “Bu atölyenin çalışma alanı içerisinde bilimden sanata, edebiyattan sporu tüm dallar yer alıyor. Amaç bu alanlarda kendini ispatlamış kişileri tanımak,  ortaya koydukları eserleri incelemek, yorumlamak; bu kişilerin hayatından  ve düşüncelerinden yola çıkarak kendi yolumuzu bulmak. Anlam atölyesi öğrencileri olaylara geniş bir perspektiften bakmayı;  görünenin ve söylenenin ardındaki gerçeği bulmayı öğreniyor. Bu amaçla güzel bir ekip kurduk. Okulumuz öğretmenlerinden resim öğretmeni Yasemin Özkan, felsefe öğretmenleri Lütfi Ay ve Meltem Karanfil, almanca öğretmeni Gül Atmaca, kimya öğretmeni Sevgi Uslu ve  müzik öğretmeni Evrim Güzelgönül  bu ekipte gönüllü olarak  yer aldılar. Her şey çocuklarımızı bir adım öteye taşıyabilmek için.”  dedi.
    Anlam atölyesinin öğretmen ve öğrencileri ilk  çalışma olarak Menemenli çömlek ustalarını  ele aldılar. Bu ustalardan birini, akademik çevrelerce kabul görmüş; Kültür  ve Turizm Bakanlığı Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi’ne kayıt hakkı kazanmış, Ahmet Taşhomcu’yu ağırladılar.  Kendisi aynı zamanda  İtalya'nın Grottaglie kentinde düzenlenen Uluslararası Dünya Çömlekçilik Yarışması'nda dünya birinciliği elde eden Menemenli 6 çömlek ustasından biri.
    Taşhomcu, bu daveti aldığı zaman çok mutlu olduğunu, okullarda genç nesillere  çömlekçiliğin  tanıtımını yaparken büyük heyecan duyduğunu söyledi. Kendisiyle tanışmak için salonu dolduran gençlere, çömlekçiliği anlatan ve çeşitli videolarla sunumunu destekleyen Taşhomcu,  öğrencilerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Ardından canlı  performans sergiledi. Öğrencilerin de eşlik ettiği canlı performans büyük beğeni topladı.
Aynı zamanda seramik sanatçısı da olan resim öğretmeni Yasemin ÖZKAN, “ Ahmet beyi tanıdığım zaman böyle bir değerin okulumuz öğrencileriyle bir araya gelmesi gerektiğini düşündüm. Bu düşüncemi ekip arkadaşlarım da memnuniyetle onayladılar. Bu güzel buluşmaya vesile olduğum için  çok mutlu mutluyum.” dedi.
    Sosyal etkinliklerden sorumlu müdür yardımcısı İlkay Sivrikaya “ Atölye çalışmamıza  Menemenli çömlek ustalarıyla başlamak  istedik. Bu tercihimizin  öğrencilerimizi  daha çok motive edeceğine inandık.  Bizi kırmayıp davetimizi kabul eden ustamıza çok teşekkür ediyoruz.“ dedi.
    Dünya birincisi bir çömlek ustasını ağırlamanın  mutluluğunu yaşayan anlam atölyesi üyeleri, önümüzdeki günlerde de sürpriz misafirler ağırlamaya devam edeceklerini ifade ettiler.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum